Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for GTJ is: 33-03
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
41-03Zac CrewsMissoula Sentinel (AA)12 Greg Rice City Meet
38-02Hailey CoeyBillings West (AA)12 Billings City Meet
37-08Ainsley ShipmanBeaverhead County/Dillon (A)12 MCPS Invite
37-03.5Jadyn VanDykenManhattan Christian (C)11 Western C Divisional
37-00.5Emily McElmurryMissoula Sentinel (AA)10 Russ Plicher Top 10
37-00Logan TodorovichHelena (AA)10 Helena-Great Falls-Jefferson Tri
36-08Ava KellenbergMissoula Sentinel (AA)10 Big Sky-Sentinel-Helena Tri
36-04.25Rylee ThompsonFlathead (AA)10 State AA
35-11.5Teagan EricksonSaco (C)10 Cal Wearley Memorial Meet
35-08.25Sydney PetersenBeaverhead County/Dillon (A)10 John Tomich Invite
35-07.5Emily CooleySweet Grass County/Big Timber (B)12 State B
35-06.5Mia StephanFlathead (AA)10 Archie Roe Invite
35-05.25Layne KearnsHamilton (A)11 Russ Plicher Top 10
35-04.5Erin WildeWhitefish (A)12 Archie Roe Invite
35-02.25Rylee ArmstrongFergus/Lewistown (A)11 State A
35-02Mallory TommerupPlentywood (C)Richey-Lambert Invite
35-01.75Krystan HaflaGarfield County/Jordan (C)10 Sidney Invite
35-00.75Alizae HowardRoy-Winifred (C)State C
35-00.5Reagan BrisendineGlacier (AA)10 Western AA Divisional
35-00.5Brooke ReuterSavage (C)10 2C Districts
35-00Emma McCauleyJefferson/Boulder (B)11 East Helena-Broadwater-Jefferson Tri
34-11.75Natalie FisherGlacier (AA)Western AA Divisional
34-11.5Kaitlin GrossmanBillings West (AA)12 State AA
34-11Madilyn TodorovichHelena (AA)MCPS Invite
34-10Sydney KolwyckGallatin (Bozeman) (AA)10 Gallatin-Billings West-Belgrade Tri
34-09.25Kyesha FarmerGreat Falls (AA)10 State AA
34-08.5Anika PloegerBaker (B)12 State B
34-08.25Rebekah WalkerColumbia Falls (A)12 Archie Roe Invite
34-08Hannah SchonhoffBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
34-08Mikayla HallHelena Capital (AA)11 Capital-Hellgate Dual
34-07.25Alexis GreenColumbia Falls (A)12 Russ Plicher Top 10
34-07Perry PaffhausenMissoula Hellgate (AA)12 Greg Rice City Meet
34-07Taevyn BeaudinValley Christian (C)10 13C Districts
34-06Alix MundMissoula Hellgate (AA)10 Capital-Hellgate Dual
34-06Montannah PiarGranite/Philipsburg (C)State C
34-05.25Lauryn FrideresBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
34-05Megan CarpenterHelena Capital (AA)11 Capital-Hellgate Dual
34-04.25Kendall WahlBillings Central (A)11 Midland Roundtable Top 10
34-04Tatum HullChester-Joplin-Inverness (C)12 State C
34-04Grace GackleCircle (C)10 2C Districts
34-03.25Macee MayHavre (A)State A
34-02.75Emma McCauleyGreat Falls CMR (AA)11 State AA
34-02.5Afton WrideFlathead (AA)10 Archie Roe Invite
34-02Cori CoombeJoliet (B)4B Districts
34-02Lauren HeuiserHelena (AA)11  Helena Crosstown Dual
34-01.25Sala PorterBillings Senior (AA)12 Senior Tuesday Meet #3
34-01Tayler CossinsBozeman (AA)10 Eastern AA Divisional
34-00.5Bethany SorensenGlacier (AA)12 Glacier-Flathead Dual
33-11.5Annaleis SloanCuster County/Miles City (A)Laurel Invite
33-11Kylie MunsingerFlathead (AA)12 Archie Roe Invite
33-10.5Abigail MacDonaldGreat Falls (AA)Glacier-Great Falls Dual
33-09.5Taylor EvansConrad (B)10 Fairfield Belt State Preview
33-09.25Leina UlutoaRonan (A)11 State A
33-09Alayna ShepardMissoula Sentinel (AA)11 Great Falls Optimist Invite
33-08.5Zeason SchafferPowder River County/Broadus (C)10 State B
33-07.75Quincee AndersonBeaverhead County/Dillon (A)10 State A
33-07Madison ClauseBillings Skyview (AA)12 Gary Benson Border War (WY)
33-06.25Sophie KreiderGarfield County/Jordan (C)12 4C Districts
33-06Isabella PereiraSuperior (C)11 14C Districts
33-05.5Madison BurdaHelena Capital (AA)11 Helena Small Schools Meet
33-04.5Ally SempfColumbia Falls (A)10 Columbia Falls-Whitefish Dual
33-04.25Seirra BornGlacier (AA)10 Archie Roe Invite
33-03Madison LindColumbus (B)10 State B