Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for BLJ is: 20-07
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
23-01Garret ColeyGallatin (Bozeman) (AA)12 State AA
22-07Payton KokotPark/Livingston (A)12 State A
22-06.5Carter WhiteFrenchtown (A)11 Columbia Falls Iceberg Invite
22-04.75Dylan ZinkFlathead (AA)12 State AA
22-03.25Hunter CronenwettHelena Capital (AA)12 State AA
22-00.5Cameron BrusvenPlentywood (C)12 Norm Girard North/East Top 10
22-00.5Colter PetreHelena (AA)11 Helena-Great Falls-Jefferson Tri
21-10.75Scott KlinkerGreat Falls (AA)10 Great Falls-Billings Skyview Dual
21-10.5Brody ThornsberryFlathead (AA)10 Archie Roe Invite
21-10Colter WoldstadHarlowton-Ryegate (C)12 State C
21-09.5Caiden SekuterskiCascade (C)10 State C
21-09.5Skyler PetersonCut Bank (B)11 Archie Roe Invite
21-08.5Connor SullivanGlacier (AA)12 Glacier-Flathead Dual
21-08.25Colby MartinezColumbus (B)12 State B
21-07.5Jase ApplebeeBozeman (AA)12 Skor DeKam Invite
21-07Nick MaraisFort Benton (C) Fairfield Belt State Preview
21-05.75Kyle HolterButte Central (A)11 State A
21-05.5Porter GibbsMissoula Big Sky (AA)Western AA Freshman Invite
21-05George BucklinBigfork (B)12 Archie Roe Invite
21-05Taco DowlerBillings West (AA)12 Billings City Meet
21-04.75Bodie SmithWhitefish (A)12 Western AA Divisional
21-04Holter SantosBeaverhead County/Dillon (A)12 State A
21-04Tate KauffmanGlacier (AA)12 Archie Roe Invite
21-03.75Jake TurnerGlacier (AA)12 State AA
21-02.25Riley BastaDawson County/Glendive (A)12 Eastern A Divisional
21-02Zach CramerBelgrade (AA)12 Eastern AA Divisional
21-02Bauer SeewaldCut Bank (B)12 1B Districts
21-01.75Dylan SnyderButte (AA)12 Swede Dahlberg Invite
21-01.5Seth AmunrudManhattan Christian (C)11 State C
21-01.5Bryce UmphreySaint Ignatius (B)11 State B
21-00.75Tyler GilmanGallatin (Bozeman) (AA)12 Gallatin-Senior Dual
21-00.25Dane ByleFort Benton (C)12 Cascade Top 8
21-00Skeet ScharfeMissoula Hellgate (AA)11 State AA
20-11.75Clay OvenBillings Central (A)11 State A
20-11.25Gabe GalleAnaconda (B)11 Western B Divisional
20-11Jeff LillardGlacier (AA)11 Glacier-Capital Dual
20-11Noah WilsonEnnis (C)11 Joliet-Park City Meet
20-11Tyler ChristensenMissoula Sentinel (AA)11 Sentinel-Glacier-Loyola Tri
20-10Brody ThornsberryFlathead (AA)10 CMR-Flathead Dual
20-09.75Izayah BrownGreat Falls CMR (AA)10 CMR-Capital Dual
20-09.75Michael SwanManhattan (B)12 Snowflake Meet
20-09Dawson SweatBroadwater/Townsend (B)11 Frenchtown Invite
20-09Bryce GrebeMelstone (C)11 Southern C Divisional
20-09Charles AdamsSaint Ignatius (B)12 Frenchtown Invite
20-08Jace DuvalColumbia Falls (A)11 State A
20-07.5Jerome EntzSidney (A)12 Baker Invite
20-07.5Reed HarrisGreat Falls (AA)11 Glacier-Great Falls Dual
20-07.5Gus NunezGreat Falls CMR (AA)11 Great Falls Crosstown Dual
20-07.25Drifter SkillicornPolson (A)11 Western A Divisional
20-07Kaid BulsGlacier (AA)11 Glacier-Flathead Dual