Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B800M is: 2:04
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
1:53.82Keagen CrosbyMissoula Sentinel (AA)11 State AA
1:54.45Sam EllsGlacier (AA)12 State AA
1:55.35Colter KirklandHamilton (A)12 State A
1:55.54Nathan NeilBozeman (AA)10 Eastern AA Divisional
1:56.20Colin ShaulesMissoula Sentinel (AA)12 State AA
1:56.22Jeremy BockusBrowning (A)12 Archie Roe Invite
1:56.57Lane ColeHamilton (A)12 Western A Divisional
1:56.61Weston BrownBozeman (AA)11 Eastern AA Divisional
1:57.04Brandon EminethRed Lodge (B)12 State B
1:57.65Jack JensenBigfork (B)10 State B
1:57.98Henry BallingerHelena Capital (AA)11 Capital-Hellgate Dual
1:58.00Daniel WiltseMissoula Hellgate (AA)11 State AA
1:58.12Luke SullivanHelena Capital (AA)12 Skor DeKam Invite
1:58.33Brinson WycheCorvallis (A)12 State A
1:58.80Aaron FrenchHelena (AA)10 State AA
1:58.82Seth PetschBillings West (AA)12 State AA
1:59.74Peter RehbergerGallatin (Bozeman) (AA)12 Skor DeKam Invite
1:59.76Kesler HughesFlathead (AA)12 Western AA Divisional
2:00.16Tyler JostHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
2:00.21Tayjon JoeHardin (A)12 Midland Roundtable Top 10
2:00.40Finneas ColescottMissoula Hellgate (AA)11 Western AA Divisional
2:00.67Tyler AveryGlacier (AA)11 Russ Plicher Top 10
2:00.68Andrew DurganPark/Livingston (A)11 Midland Roundtable Top 10
2:00.70Jackson TriepkeMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
2:00.70Barrett GarciaWhitefish (A)12 Russ Plicher Top 10
2:00.78Trevor GrantTroy (B)11 State B
2:00.84Rex HamlingBozeman (AA)12 Butte-Bozeman-Gallatin Tri
2:00.86Ridley KeyMissoula Hellgate (AA)Western AA Divisional
2:01.07Payden CantalupoManhattan (B)11 State B
2:01.14Ryan HarringtonGreat Falls (AA)10 Great Falls Crosstown Dual
2:01.17Wyatt EhredtFrenchtown (A)11 Western A Divisional
2:01.19Shaphan HubnerManhattan Christian (C) Western C Divisional
2:01.39Jakob HansenFrenchtown (A) Western A Divisional
2:01.44Konnor GregersonLaurel (A)12 Eastern A Divisional
2:01.58Hunter BaileyBaker (B)10 State B
2:01.66Gus TehleGreat Falls (AA)12 Great Falls Crosstown Dual
2:01.69Nate IngelfingerWhitefish (A)11 Western A Divisional
2:01.69Jaxon StrausBillings West (AA)11 Billings West-Bozeman Dual
2:01.70Ben ShaulesMissoula Sentinel (AA)Western AA Divisional
2:01.84Derek CriddleCorvallis (A)10 Nelson-Thomas ABC Meet
2:02.01Ian HarrisonMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
2:02.13Connor NeilBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
2:02.15Gabe FeltonFlathead (AA)12 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
2:02.20Alex NelsonHuntley Project (B)12 State B
2:02.39Bryce WilliamsJoliet (B)11 State B
2:02.46Jacob CurryHelena Capital (AA)12  Helena Crosstown Dual
2:02.49Gage GuntherCuster County/Miles City (A)10 State A
2:02.61Brady SheldonBillings West (AA)10 Billings West-Bozeman Dual
2:02.66Thomas HicksGallatin (Bozeman) (AA)11 Midland Roundtable Top 10
2:02.69Elias Stops at Pretty PlacesHardin (A)11 Eastern A Divisional
2:02.74Dalton SandGlasgow (B)12 State B
2:02.84Carson DesRosierHelena Capital (AA) Western AA Divisional
2:03.04Gavin GarrisonBeaverhead County/Dillon (A)11 Western A Divisional
2:03.16Morgan HendricksonTwin Bridges (C)12 Western C Divisional
2:03.35Oren ArthunManhattan Christian (C)10 State C
2:03.37Samuel NashBelgrade (AA)12 Last Chance Qualifier
2:03.49Sawyer ShelmerdineSeeley-Swan (C)12 Western C Divisional
2:03.54Caleb TomacHavre (A)10 Eastern A Divisional
2:03.68Alduran Takes EnemyHardin (A)12 Fergus Invite
2:03.70Ben SteadmanBeaverhead County/Dillon (A)11 State A
2:04.67Kevin GravesHuntley Project (B)12 Laurel Invite
2:04.74Andrew RushSaint Ignatius (B)11 Western B Divisional
2:04.77Samuel BryantDrummond (C)12 Western C Divisional