Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B400M is: 52.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
48.99Ridger PalmaLoyola Sacred Heart (B)12 Western B Divisional
49.68Rafe PremoGreat Falls CMR (AA)12 State AA
49.72Treyton AndersonBeaverhead County/Dillon (A)12 Park High Class A Meet
50.14Owen HoagSeeley-Swan (C)11 Western C Divisional
50.29Nikolas UdstuenGallatin (Bozeman) (AA)12 State AA
50.39Treyton GrahamBeaverhead County/Dillon (A)11 State A
50.40Michael SwanManhattan (B)12 Midland Roundtable Top 10
50.53Colin ShaulesMissoula Sentinel (AA)12 Greg Rice City Meet
50.80Keagen CrosbyMissoula Sentinel (AA)11 State AA
50.91Gabe MenickeWhitefish (A)12 State A
50.94Clay OvenBillings Central (A)11 Midland Roundtable Top 10
50.98Eli TaylorHamilton (A)11 State A
50.99Luca DombrowskiLoyola Sacred Heart (B)11 Western B Divisional
51.09Garrett NelsonGreat Falls (AA)12 Eastern AA Divisional
51.21Colter KirklandHamilton (A)12 Hamilton Quad
51.22Jake TurnerGlacier (AA)12 Swede Dahlberg Invite
51.22Kohbe SmithDawson County/Glendive (A)10 State A
51.24Brady KolendichMissoula Sentinel (AA)10 Western AA Divisional
51.26Jase ApplebeeBozeman (AA)12 Billings West-Bozeman Dual
51.27Luke SullivanHelena Capital (AA)12 CMR-Capital Dual
51.27Malaki SimpsonColumbia Falls (A)10 Western A Divisional
51.31Luke SullivanHelena Capital (AA)12 Swede Dahlberg Invite
51.33Davide MassaruttoLaurel (A)12 State A
51.41Nathan NeilBozeman (AA)10 Eastern AA Divisional
51.42Garrett SchmillFrenchtown (A)12 Nelson-Thomas ABC Meet
51.46Seth PetschBillings West (AA)12 Billings City Meet
51.52Joseph CeccacciMissoula Sentinel (AA)12 State AA
51.64Brady SheldonBillings West (AA)10 Swede Dahlberg Invite
51.64Jeremy BockusBrowning (A)12 Whitefish-Flathead-Browning Tri
51.64Garrett DahlkeGallatin (Bozeman) (AA)11 Skor DeKam Invite
51.66Jace LemmelRoundup (B)11 4B Districts
51.74Rauly JessopCorvallis (A)11 State A
51.89Derek CriddleCorvallis (A)10 Western A Divisional
51.93Ryan BucherThompson Falls (B)12 7B Districts
51.94Ethan AndersonGlacier (AA)State AA
52.00Aiden LantisBillings West (AA)12 Billings City Meet
52.09Colby MartinezColumbus (B)12 Southern B Divisional
52.09Gavin VandenacreBroadwater/Townsend (B)12 Southern B Divisional
52.15Jacob BuchignaniThree Forks (B)12 State B
52.32Randon RichmanShelby (B)10 Cascade Top 8
52.58Seth AmunrudManhattan Christian (C)11 12C Districts
52.69Devin BirdFort Benton (C)12 Northern C Divisional
53.02JD ShepardBelt (C)10 Northern C Divisional