Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B300MH is: 42.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
38.40Treyton AndersonBeaverhead County/Dillon (A)12 Western A Divisional
39.06Tyler GilmanGallatin (Bozeman) (AA)12 State AA
39.23Garret ColeyGallatin (Bozeman) (AA)12 Eastern AA Divisional
39.39Drew KlumphMissoula Sentinel (AA)12 State AA
39.52Caleb BernhardtGlacier (AA)12 State AA
39.85Colter PetreHelena (AA)11 State AA
40.07Braden MorrisJefferson/Boulder (B)12 State B
40.40Nash ColeyGallatin (Bozeman) (AA)10 State AA
40.66Ethan AndersonGlacier (AA)Glacier-Columbia Falls Dual
40.70Bodie SmithWhitefish (A)12 State A
41.06Spencer LehnerzPower (C)12 Northern C Divisional
41.12Mitchell FogelsongBillings West (AA)11 State AA
41.17William MartinDarby (C)11 13C Districts
41.18Fogaa FatupaitoBillings Skyview (AA)11 State AA
41.23Matthew MoreniHelena Capital (AA)11  Helena Crosstown Dual
41.38Jackson SimonsonGreat Falls CMR (AA)12 State AA
41.41Morgan McClernanButte (AA)12 Butte-Bozeman-Gallatin Tri
41.43Dawson SweatBroadwater/Townsend (B)11 State B
41.44Kade NewmanBroadwater/Townsend (B)10 State B
41.59Treyton GrahamBeaverhead County/Dillon (A)11 State A
41.62Gage NorslienFergus/Lewistown (A)11 State A
41.69Aiden ReadCorvallis (A)11 Western A Divisional
41.71Corbin WeltzienMissoula Hellgate (AA)Greg Rice City Meet
41.73Holt DowneyButte (AA)12 Russ Plicher Top 10
41.74Dylan RootJefferson/Boulder (B)11 East Helena-Broadwater-Jefferson Tri
41.76Chase HainesSeeley-Swan (C)12 Western C Divisional
41.78JD ShepardBelt (C)10 8C Districts
41.81Ryan RachtBroadwater/Townsend (B)11 State B
41.83Samuel BryantDrummond (C)12 State C
41.86Dylan RootJefferson/Boulder (B)11 State B
41.89Chase BurrowsLaurel (A)11 Midland Roundtable Top 10
41.91Evan BarnesGlacier (AA)10 Glacier-Columbia Falls Dual
41.92Tuff AdamsHelena Capital (AA)10 Russ Plicher Top 10
41.99Caleb StosichSweet Grass County/Big Timber (B)State B