Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for BDISC is: 140-0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
174-03Walker McDonaldSeeley-Swan (C)12 State C
166-09Andrew BurrowsHamilton (A)10 State A
165-08Callahan HoffmanBeaverhead County/Dillon (A)12 John Tomich Invite
161-02Isaiah ClaunchBillings West (AA)12 Billings West-Bozeman Dual
159-03Aiden KrauseGlacier (AA)10 Glacier-Columbia Falls Dual
159-01Anthony OkesGreat Falls CMR (AA)11 State AA
156-04Hunter SharbonoFairview (C)11 Eastern C Divisional
154-10Wade RykalJefferson/Boulder (B)12 State B
154-04Memphis BlackBelt (C)11 Brent Hitchcock Memorial Meet
154-02Danny SirmonMissoula Sentinel (AA)10 Western AA Divisional
153-09Tyler GannValley Christian (C)12 State C
153-07Layne CooneyMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
153-04Bryce GrebeMelstone (C)11 4C Districts
150-04Cash SalsberyMalta (B)12 Northern B Divisional
150-00Dane ByleFort Benton (C)12 Fairfield Belt State Preview
149-10Jerrick WoodsMissoula Sentinel (AA)12 Western AA Divisional
149-09Josh GolemanHelena (AA)12  Helena Crosstown Dual
149-05Tahuna FatupaitoBillings Skyview (AA)12 Eastern AA Divisional
148-08Chase WatersSidney (A)10 John Polich Invite
148-03Tommy NilsonMissoula Sentinel (AA)12 Russ Plicher Top 10
148-03Barrett HagemanHelena Capital (AA)10 Western AA Divisional
148-01Cooper HoferSavage (C)12 Norm Girard North/East Top 10
148-00Talon HolmquistWhitefish (A)12 Columbia Falls-Whitefish Dual
146-10Dylan CunninghamHelena Capital (AA)12  Helena Crosstown Dual
146-02Maxx LeeBillings Senior (AA)10 Eastern AA Divisional
146-01Kaelob FloresFairfield (B)12 State B
145-06Sean ZimmerFergus/Lewistown (A)10 State A
144-09Klayton KovatchSeeley-Swan (C)11 Western C Divisional
144-06Cade VanVleetNoxon (C)12 Western C Divisional
144-03Jacob AndersonBillings West (AA)11 Billings West-Bozeman Dual
144-02Zac CrewsMissoula Sentinel (AA)12 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
144-01David PitmanMalta (B)12 Norm Girard North/East Top 10
143-07Cactus RunsAboveBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisional
141-11Ryan KraheGreat Falls (AA)12 Great Falls Crosstown Dual
141-03Riley GellingButte Central (A)11 Butte-Bozeman-Gallatin Tri
141-01Braeden GuseBigfork (B)12 State B
141-00Wyatt DevossGreat Falls (AA) Eastern AA Divisional
140-09Peyton MortonBillings Senior (AA)12 Billings West-Senior Dual
140-03Jaxon TuckerBillings West (AA)11 Billings West-CMR Dual