Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G1600M is: 5:38
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
4:54.55Kensey MayMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
4:56.99Kylie HartnettHelena (AA)12 Western AA Divisional
5:01.53Lindsey PaulsonBelt (C)12 State C
5:05.33Hayley BurnsBozeman (AA)12 Great Falls Optimist Invite
5:11.33Emma StolteBroadwater/Townsend (B)12 State B
5:14.63Kaitlyn SkinnerMissoula Hellgate (AA)10 Western AA Divisional
5:15.48Lilli Rumsey EashFlathead (AA)10 Great Falls Optimist Invite
5:15.89Natalie WoodSweet Grass County/Big Timber (B)11 State B
5:16.89Sariah MaughanSeeley-Swan (C)12 State C
5:17.81Stella DiazMissoula Hellgate (AA)10 Western AA Divisional
5:18.56Rose WiltseMissoula Hellgate (AA)10 Western AA Divisional
5:19.91Serena SprolesBozeman (AA)10 Midland Roundtable Top 10
5:20.34Renae ParkerJefferson/Boulder (B)11 State B
5:20.44Mariah AragonHardin (A)10 Bill Kelly Eastern A Twilight Invite
5:21.37Malia BradfordMissoula Sentinel (AA)11 Greg Rice City Meet
5:21.44Lilyann MacfarlaneGallatin (Bozeman) (AA)12 Midland Roundtable Top 10
5:21.65Claire RutherfordGallatin (Bozeman) (AA)Great Falls Optimist Invite
5:21.84Iris McKeanGlasgow (B)12 State B
5:21.90Isabel MunroMissoula Hellgate (AA)12 Greg Rice City Meet
5:22.24Siri EricksonColumbia Falls (A)11 Western A Divisional
5:22.37Shelbi LaBrieWhitewater (C)State C
5:22.71Ali KeithBillings West (AA)12 Great Falls Optimist Invite
5:23.95Tanae BakerGlasgow (B)State B
5:23.95Luci McCormickBozeman (AA)11 Eastern AA Divisional
5:24.02Kelsey PlymaleColumbus (B)11 State B
5:24.35Annie KaulPlentywood (C)11 State C
5:25.07Carly CookLaurel (A)11 Midland Roundtable Top 10
5:27.12Laurie DavidsonCorvallis (A)10 Western A Divisional
5:27.94Kiara IronHeartBrowning (A)12 Western A Divisional
5:29.42Mya GreenScobey (C)State C
5:30.64Amara AuchCorvallis (A)11 Western A Divisional
5:31.20Greta TookeCuster County/Miles City (A)Eastern A Divisional
5:31.42Emmaline DerryMissoula Hellgate (AA)12 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
5:31.97Sophia MillerMissoula Hellgate (AA)10 Archie Roe Invite
5:32.00Ellyse MoccasinHardin (A)11 Eastern A Divisional
5:32.25Isabelle CookeWhitefish (A)10 Western A Divisional
5:32.26Odessa ZentzHelena (AA)12 Helena-Billings Senior Dual
5:32.85Ashtyn WagnerPolson (A)11 Western A Divisional
5:32.99Memphys MeierBroadwater/Townsend (B)State B
5:33.24Nomi FriedmanBozeman (AA)10 Billings West-Bozeman Dual
5:33.30Ryanne ChildHamilton (A)10 Western A Divisional
5:33.32Ryleigh KleinkeSidney (A)Glendive Elk's Invite
5:33.39Halle HeningerPolson (A)12 Western A Divisional
5:33.56Olivia HeinerRonan (A)11 Western A Divisional
5:33.60Sophia NedensHardin (A)11 Eastern A Divisional
5:33.90Halle GoutherBillings West (AA)10 Eastern AA Divisional
5:34.09Hailey PowellBeaverhead County/Dillon (A)10 Western A Divisional
5:34.12Hannah GieseBelgrade (AA)10 Eastern AA Divisional
5:34.20Samantha FenleyHarlowton-Ryegate (C)11 Park City/Harlowton Invite
5:34.74Hannah LukasikBillings West (AA)12 Midland Roundtable Top 10
5:34.90Natalie NicholasBozeman (AA)10 Skor DeKam Invite
5:35.18Macy WilliamsDrummond (C)12 State C
5:36.08Alyssa VollertsenGlacier (AA)Western AA Divisional
5:36.49Ruby LorenzMissoula Sentinel (AA)11 Great Falls Optimist Invite
5:36.76Faye HollandBeaverhead County/Dillon (A) Western A Divisional
5:37.20Clare CastleberryMissoula Hellgate (AA)11 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
5:37.74Hailey GingeryHavre (A)Bill Kelly Eastern A Twilight Invite
5:37.77Jazmin GorderPoplar (B)12 State B