Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G800M is: 2:28
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
2:13.89Sariah MaughanSeeley-Swan (C)12 State C
2:14.24Odessa ZentzHelena (AA)12 Western AA Divisional
2:14.24Kensey MayMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
2:15.21Taylee ChirrickBillings West (AA)10 Eastern AA Divisional
2:15.75Hayley BurnsBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
2:16.53Emma StolteBroadwater/Townsend (B)12 State B
2:16.67Lindsey PaulsonBelt (C)12 State C
2:17.89Carly CookLaurel (A)11 State A
2:20.07Iris McKeanGlasgow (B)12 State B
2:20.07Ruby LorenzMissoula Sentinel (AA)11 Russ Plicher Top 10
2:20.48Kylie HartnettHelena (AA)12 Skor DeKam Invite
2:21.12Hadley BrownBozeman (AA)Midland Roundtable Top 10
2:21.92Mia EdwardsBozeman (AA)Midland Roundtable Top 10
2:22.24Sophia MillerMissoula Hellgate (AA)10 Russ Plicher Top 10
2:22.37Kelsey PlymaleColumbus (B)11 State B
2:22.61Kameryn KetchamSweet Grass County/Big Timber (B)10 State B
2:22.61Kaitlyn SkinnerMissoula Hellgate (AA)10 Russ Plicher Top 10
2:22.64Alyssa VollertsenGlacier (AA)Western AA Divisional
2:22.86Lilyann MacfarlaneGallatin (Bozeman) (AA)12 Midland Roundtable Top 10
2:22.87Mykayla MillerMissoula Sentinel (AA)10 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
2:23.02Claire RutherfordGallatin (Bozeman) (AA)Skor DeKam Invite
2:23.18Grace StewartBelgrade (AA)10 Last Chance Qualifier
2:23.51Mariah AragonHardin (A)10 State A
2:23.85Stella DiazMissoula Hellgate (AA)10 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
2:24.08Siri EricksonColumbia Falls (A)11 Western A Divisional
2:24.23Alexis BrauerBillings Skyview (AA)11 Eastern AA Divisional
2:24.48Ellyse MoccasinHardin (A)11 State A
2:24.60Kourtney GrossmanBillings West (AA)10 Midland Roundtable Top 10
2:24.71Tanae BakerGlasgow (B)State B
2:24.78Rose WiltseMissoula Hellgate (AA)10 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
2:24.92Lilli Rumsey EashFlathead (AA)10 Whitefish-Flathead-Browning Tri
2:24.99Mia HandranScobey (C)10 Gene Nelson Memorial Meet
2:25.01Carly RyanHelena (AA)12 Skor DeKam Invite
2:25.32Natalie WoodSweet Grass County/Big Timber (B)11 State B
2:25.56Isabelle CookeWhitefish (A)10 State A
2:25.57Emmaline DerryMissoula Hellgate (AA)12 Greg Rice City Meet
2:25.90Dani JordanLockwood (A)Eastern A Divisional
2:25.97Ali KeithBillings West (AA)12 Gary Benson Border War (WY)
2:26.32Olivia HeinerRonan (A)11 State A
2:26.70Greta TookeCuster County/Miles City (A)Eastern A Divisional
2:27.08Ashtyn WagnerPolson (A)11 Western A Divisional
2:27.10Ada BielerChoteau (B)11 State B
2:27.30Bella JonesThree Forks (B)State B
2:28.00Hailey GingeryHavre (A)Eastern A Divisional
2:28.24Macy WilliamsDrummond (C)12 State C
2:28.68Mya GreenScobey (C)State C