Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G300MH is: 49.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
43.80Taylee ChirrickBillings West (AA)10 State AA
44.66Maeve IngelfingerWhitefish (A)10 State A
44.67Ainsley ShipmanBeaverhead County/Dillon (A)12 State A
44.97Olivia LewisCorvallis (A)10 Western A Divisional
45.05Brooke StaynerMissoula Sentinel (AA)12 State AA
45.32Sidney GulickGlacier (AA)12 State AA
45.35Havyn VandenacreBroadwater/Townsend (B)10 Russ Plicher Top 10
45.43Alyssa BoshartSweet Grass County/Big Timber (B)12 State B
45.61Madilyn TodorovichHelena (AA)State AA
45.69Gracie BradleyColstrip (B)12 Midland Roundtable Top 10
45.70Kathryn SheridanHelena Capital (AA)10 Capital-Big Sky-Helena Tri
46.12Hailey EllsWhitefish (A)10 Western A Divisional
46.87Annie KaulPlentywood (C)11 State C
46.88Rachel PlasterHelena (AA)12  Helena Crosstown Dual
46.92Claire BucklinSunburst (C)10 State C
46.95Mikayla HallHelena Capital (AA)11 State AA
47.08Bailey GableGlacier (AA)10 State AA
47.14Teigan TaylorFairview (C)12 Norm Girard North/East Top 10
47.19Zoey BortzFlathead (AA)State AA
47.27Rylee ArmstrongFergus/Lewistown (A)11 Eastern A Divisional
47.35Cienna SoensBillings Skyview (AA)10 State AA
47.37Beatrice BentlerBillings Senior (AA)10 State AA
47.41Halle HaberBillings West (AA)10 Eastern AA Divisional
47.46Rylee HerbstrittCorvallis (A)11 State A
47.46Lily TankoBigfork (B)12 Western B Divisional
47.49Audrey SampsenPlentywood (C)10 State C
47.53Lauryn PetersenBeaverhead County/Dillon (A)12 Russ Plicher Top 10
47.57Kara ReedDenton-Geyser-Stanford (C)11 Northern C Divisional
47.68Mady WillisScobey (C)State C
47.72Isabelle BerryLoyola Sacred Heart (B)10 State B
47.86Brayli ReimerRed Lodge (B)11 State B
48.04Emma KonenTwin Bridges (C)10 State C
48.44Grace GackleCircle (C)10 Norm Girard North/East Top 10
48.46Rileigh McGreeButte Central (A)12 Butte-Bozeman-Gallatin Tri
48.52Isabelle LinderHelena Capital (AA)10 Great Falls Optimist Invite
48.53Jasmyn MurphyThree Forks (B)12 Southern B Divisional
48.80Alexis DeVriesManhattan Christian (C)11 12C Districts
48.87Rebecca MiddletonHuntley Project (B)11 State B
48.90Allie DaleTwin Bridges (C)10 State C
48.91Shaylee QuenzerRed Lodge (B)10 State B