Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for BTJ is: 41-0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
46-10.75Gabe MenickeWhitefish (A)12 State A
45-06.75Tate KauffmanGlacier (AA)12 State AA
45-06Holter SantosBeaverhead County/Dillon (A)12 State A
45-06Bauer SeewaldCut Bank (B)12 State B
45-03.5Dylan ZinkFlathead (AA)12 State AA
44-11Caiden SekuterskiCascade (C)10 State C
44-05Noah WilsonEnnis (C)11 Park City/Harlowton Invite
44-03Jasiah HambiraLustre Christian (C)11 Richey-Lambert Invite
44-01Carter WhiteFrenchtown (A)11 Russ Plicher Top 10
44-00Seth AmunrudManhattan Christian (C)11 State C
43-09Dayrion BeardLaurel (A)11 State AA
43-08Payton KokotPark/Livingston (A)12 Laurel Invite
43-06.75Carter BullinsFlathead (AA)10 State AA
43-02.5Braden MorrisJefferson/Boulder (B)12 State B
43-00.25John PyronGlacier (AA)12 Archie Roe Invite
42-10Louis SandersMissoula Big Sky (AA)12 Big Sky-Sentinel-Helena Tri
42-09Payton CatesRonan (A)12 Nelson-Thomas ABC Meet
42-08.75Ty OlsenGlacier (AA)11 State AA
42-08Jackson TarumGreat Falls Central (B)12 Choteau Twilight Meet
42-07Carter McDowellSimms (C)12 Fairfield Belt State Preview
42-05.5Benjamin KoselRoberts (C)12 Southern C Divisional
42-04.25Cameron BrusvenPlentywood (C)12 Sidney Invite
42-04.25Zac CrewsMissoula Sentinel (AA)12 State AA
42-04Riley BastaDawson County/Glendive (A)12 Eastern A Divisional
42-03.75Colby MartinezColumbus (B)12 State B
42-03Colter WoldstadHarlowton-Ryegate (C)12 Southern C Divisional
42-02.25Skeet ScharfeMissoula Hellgate (AA)11 State AA
42-01Cameron TobinessButte (AA)11 Butte-Bozeman-Gallatin Tri
42-00Jraden HathawayGreat Falls (AA)12 Swede Dahlberg Invite
42-00Levi PetersonBigfork (B)11 Archie Roe Invite
42-00Kellen KlimpelFrenchtown (A)11 John Tomich Invite
41-11.75Sully BelcourtFrenchtown (A)11 Western A Divisional
41-11.5Gavin GrosenickGreat Falls CMR (AA)12 CMR-Flathead Dual
41-11.25Odin EricksonFlathead (AA)12 Archie Roe Invite
41-09.75Talen ReynoldsLoyola Sacred Heart (B)10 State B
41-09Kale VanCampenHavre (A)11 State A
41-08.5Drew RoggePark/Livingston (A)12 John Polich Invite
41-08Zach CramerBelgrade (AA)12 Gallatin-Billings West-Belgrade Tri
41-08Carson KrackWhitefish (A)10 State A
41-07.5Kaid BulsGlacier (AA)11 Glacier-Flathead Dual
41-06.75Kohbe SmithDawson County/Glendive (A)10 Eastern A Divisional
41-06.5Jerome EntzSidney (A)12 Glendive Quad
41-06Skyler PetersonCut Bank (B)11 State B
41-05.25Fogaa FatupaitoBillings Skyview (AA)11 Swede Dahlberg Invite
41-05Ethan AndersonGlacier (AA)Glacier-Flathead Dual
41-05Gus NunezGreat Falls CMR (AA)11 CMR-Flathead Dual
41-03Connor DurgloRonan (A)State A
41-03Dawson LindeenHuntley Project (B)12 State B
41-01Eli PikeGreat Falls (AA)11 Swede Dahlberg Invite
41-01Kody StrutzBig Sandy (C)11 State C
41-00.25Orion ThiviergeHavre (A)12 Eastern A Divisional
34-06.5Annaleis SloanCuster County/Miles City (A)John Polich Invite