Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B1600M is: 4:40
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
4:15.04Sam EllsGlacier (AA)12 Archie Roe Invite
4:18.95Keagen CrosbyMissoula Sentinel (AA)11 State AA
4:20.97Finneas ColescottMissoula Hellgate (AA)11 Western AA Divisional
4:21.17Weston BrownBozeman (AA)11 State AA
4:22.48Ryan HarringtonGreat Falls (AA)10 State AA
4:23.06Lane ColeHamilton (A)12 Nelson-Thomas ABC Meet
4:25.26Brinson WycheCorvallis (A)12 State A
4:25.94Tanner KlumphMissoula Sentinel (AA)12 Greg Rice City Meet
4:26.79Carson SteckelbergGallatin (Bozeman) (AA)11 Eastern AA Divisional
4:26.92MacGwyer PalmerGreat Falls (AA)11 Skor DeKam Invite
4:27.30Brandon EminethRed Lodge (B)12 Midland Roundtable Top 10
4:27.96Colin ShaulesMissoula Sentinel (AA)12 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
4:28.48Jaxon StrausBillings West (AA)11 Midland Roundtable Top 10
4:29.52Connor NeilBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
4:29.52Jack JensenBigfork (B)10 Archie Roe Invite
4:30.40Jackson TriepkeMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
4:30.70Jeremy BockusBrowning (A)12 State A
4:30.80Daniel WiltseMissoula Hellgate (AA)11 Western AA Divisional
4:30.97Colter PurcellHamilton (A)12 Western A Divisional
4:31.05Samuel NashBelgrade (AA)12 Eastern AA Divisional
4:31.26Gabe FeltonFlathead (AA)12 Western AA Divisional
4:31.38Seth PetschBillings West (AA)12 Billings City Meet
4:31.44Mason MolerBillings West (AA)10 Billings City Meet
4:31.72Colter KirklandHamilton (A)12 Western A Divisional
4:32.13Andrew RushSaint Ignatius (B)11 Western B Divisional
4:32.30Nathan NeilBozeman (AA)10 Billings West-Bozeman Dual
4:32.77Ridley KeyMissoula Hellgate (AA)Western AA Divisional
4:33.06Caleb TomacHavre (A)10 Eastern A Divisional
4:33.67Gage GuntherCuster County/Miles City (A)10 Eastern A Divisional
4:33.85Tayjon JoeHardin (A)12 Midland Roundtable Top 10
4:34.54Chase GreenMissoula Sentinel (AA)12 Greg Rice City Meet
4:34.87Henry SundHelena (AA)Western AA Divisional
4:34.96Oren ArthunManhattan Christian (C)10 State C
4:35.12Henry BallingerHelena Capital (AA)11 Glacier-Capital Dual
4:35.82Micah AbramsBillings West (AA)12 Billings City Meet
4:36.29Nathaniel GaleFlorence-Carlton (B)12 Ravalli County Invite
4:36.53Gavin HagbergCorvallis (A)11 Western A Divisional
4:37.10Trevor GrantTroy (B)11 State B
4:37.24Peyton SummersWolf Point (B)10 State B
4:37.94Mason GenoveseWhitefish (A)10 Western A Divisional
4:37.94Nate IngelfingerWhitefish (A)11 Western A Divisional
4:38.01William HyattThompson Falls (B)12 State B
4:38.47Evan BennettHamilton (A)Western A Divisional
4:38.51Andrew StumpHardin (A)12 Bill Kelly Eastern A Twilight Invite
4:38.58Kesler HughesFlathead (AA)12 Western AA Divisional
4:38.63Deneb LintonWhitefish (A)10 Nelson-Thomas ABC Meet
4:38.69Ethan BlountWolf Point (B)12 State B
4:38.87Ben SteadmanBeaverhead County/Dillon (A)11 Western A Divisional
4:39.30Wyatt MayBozeman (AA)12 Midland Roundtable Top 10
4:40.91Colter HowellDenton-Geyser-Stanford (C)11 State C
4:43.57Asa JassenBelt (C)12 Cascade Top 8