Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G400M is: 1:02.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
56.02Odessa ZentzHelena (AA)12 State AA
57.04Taylee ChirrickBillings West (AA)10 State AA
57.49Jadyn VanDykenManhattan Christian (C)11 State C
57.59Sariah MaughanSeeley-Swan (C)12 State C
58.09Madilyn TodorovichHelena (AA)Western AA Divisional
58.40Brooke ReuterSavage (C)10 State C
58.79Hailey EllsWhitefish (A)10 Western A Divisional
59.01Olivia LewisCorvallis (A)10 State A
59.20Alyssa BoshartSweet Grass County/Big Timber (B)12 State B
59.51Brooke ZetooneyWhitefish (A)10 State A
59.58Hailey BurgerHelena Capital (AA)10 State AA
59.81Makenzie SheilsColumbus (B)11 State B
59.84Alexis BrauerBillings Skyview (AA)11 Eastern AA Divisional
59.88Halle HaberBillings West (AA)10 State AA
59.95Ela BloyderBillings West (AA)11 State AA
1:00.01Emilie CragoGreat Falls CMR (AA)12 Great Falls Crosstown Dual
1:00.03Sidney GulickGlacier (AA)12 State AA
1:00.05Carly CookLaurel (A)11 State A
1:00.07Maya CarveyLincoln County/Eureka (B)12 State B
1:00.24Ave RobertsBillings Skyview (AA)11 State AA
1:00.27Chloe RaatsBigfork (B)12 Archie Roe Invite
1:00.30Alyse AbyLaurel (A)11 State A
1:00.35Olivia CollinsGallatin (Bozeman) (AA)11 Butte-Bozeman-Gallatin Tri
1:00.35Jasmyn MurphyThree Forks (B)12 State B
1:00.37Peyton WalkerFlathead (AA)11 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
1:00.43Claire HutchisonStevensville (A)11 Western A Divisional
1:00.44Ela BloyderBillings West (AA)11 Eastern AA Divisional
1:00.52Hadassah WilsonDarby (C)12 State C
1:00.53Gracie BradleyColstrip (B)12 3B Districts
1:00.54Audrey SampsenPlentywood (C)10 State C
1:00.65Rachael WilmotWhitefish (A)Nelson-Thomas ABC Meet
1:00.76Hayley BurnsBozeman (AA)12 Skor DeKam Invite
1:00.85Mia HandranScobey (C)10 State C
1:00.86Ruby LorenzMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
1:00.92Ally SempfColumbia Falls (A)10 Western A Divisional
1:01.05Leela OrmsbyBillings Senior (AA)Eastern AA Divisional
1:01.10Sydney MorrisBillings Skyview (AA)11 Eastern AA Divisional
1:01.15Sophia MillerMissoula Hellgate (AA)10 Flathead-Hellgate-Sentinel Tri
1:01.36Rylee BoltzLibby (A)11 Russ Plicher Top 10
1:01.37Beatrice BentlerBillings Skyview (AA)10 Eastern AA Divisional
1:01.39Mykayla MillerMissoula Sentinel (AA)10 Greg Rice City Meet
1:01.41Aley AllerSweet Grass County/Big Timber (B)10 State B
1:01.53Bella KleinRoundup (B)12 State B
1:01.69Grace StewartBelgrade (AA)10 Eastern AA Divisional
1:01.71Ashlyn GrahamGallatin (Bozeman) (AA) Eastern AA Divisional
1:01.72Brynn BrowerBillings Skyview (AA)Midland Roundtable Top 10
1:01.75Akilah KubiFlathead (AA)11 Western AA Divisional
1:01.89Hadley BrownBozeman (AA)Yellowstone Bank Freshman Invite
1:01.91Kara ReedDenton-Geyser-Stanford (C)11 Al Walker Memorial Meet