Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B100M is: 11.25
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
10.78Evan MajorBelgrade (AA)12 State AA
10.83Thomas CarterHelena Capital (AA)11 Capital-Hellgate Dual
10.87Jakob WebingerLaurel (A)12 Eastern A Divisional
10.92Taco DowlerBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
10.96Malikye SimpsonBillings Senior (AA)12 Billings Senior-Butte Dual
10.97Hudson LembkeMissoula Sentinel (AA)10 State AA
10.97Ridger PalmaLoyola Sacred Heart (B)12 State B
10.97Clint AmbuehlBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
10.98Treyton AndersonBeaverhead County/Dillon (A)12 Western A Divisional
11.00Jackson HensleyGlacier (AA)11 State AA
11.02Malaki SimpsonColumbia Falls (A)10 Western A Divisional
11.05Dilen Barington-MillerBillings Skyview (AA)12 Eastern AA Divisional
11.05Carter WhiteFrenchtown (A)11 Columbia Falls Iceberg Invite
11.07Tanner MacyBillings Senior (AA)11 Eastern AA Divisional
11.10Tyson BauderHamilton (A)10 Western A Divisional
11.10Noah DahlkeGallatin (Bozeman) (AA)12 Gallatin-Billings West-Belgrade Tri
11.11Kaeden SagerEast Helena (A)11 Western A Divisional
11.12Tommy BossenbrookBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
11.15Cameron McAllisterLaurel (A)10 Eastern A Divisional
11.16Dylan BeaudinValley Christian (C)12 State C
11.17Jase ApplebeeBozeman (AA)12 State AA
11.17Jace DuvalColumbia Falls (A)11 Western A Divisional
11.19Beau DanticLaurel (A)12 Eastern A Divisional
11.19Christian HeckGallatin (Bozeman) (AA)10 Gallatin-Senior Dual
11.20Tanner SchwendLaurel (A)10 Eastern A Divisional
11.22Charles AdamsSaint Ignatius (B)12 Lake County Meet
11.23Gavin VandenacreBroadwater/Townsend (B)12 East Helena-Broadwater-Jefferson Tri
11.25Jackson WhickerCuster County/Miles City (A)11 State A
11.29Brinkley EvansConrad (B)11 State B
11.30Dawson SweatBroadwater/Townsend (B)11 State B
11.32Kasen DayLibby (A)Lincoln County Meet
11.32Owen HoagSeeley-Swan (C)11 State C
11.35Ethan TriplettBelt (C)10 8C Districts
11.38Rhett PatnodeHobson-Moore-Judith Gap (C)12 Northern C Divisional
11.38Kyle HarmonChester-Joplin-Inverness (C)12 State C