Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G400M is: 1:02.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
57.88Zoe DelaneyWinnett-Grass Range (C)10 State C
57.89Maddie BrockelBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
58.14Tavy FindonBillings Senior (AA)11 State AA
58.19Megan BauschTwin Bridges (C)12 State C
58.30Alex VeltkampManhattan Christian (C)12 State C
58.52Annie HillGlacier (AA)12 State AA
58.82Kinley PetersonWestby-Grenora (C)12 North/East Top 10
58.90Tiahna VladicBillings Senior (AA)11 State AA
58.91Haile NorredBigfork (B)12 State B
59.10Whitney MorrisonMissoula Big Sky (AA)10 Western AA Divisional
59.18Adrian SchneeGlacier (AA)12 State AA
59.44Lauren SchulzWhitefish (A)11 State A
59.51Amber LeBrunColumbus (B)11 State B
59.59Bella PachecoBelgrade (A)State A
59.70Emily KolstadGlasgow (B)11 North/East Top 10
59.92Leah GannonFort Benton (C)11 State C
1:00.07Emily MossburgLibby (A)12 Western A Divisional
1:00.23Bryn MorleyBigfork (B)12 Western B Divisional
1:00.29Madi ProvoMissoula Hellgate (AA)11 Western AA Divisional
1:00.54Helen VanosdellStevensville (A)Nelson-Thomas ABC Meet
1:00.56Mikenna ElsWhitefish (A)Nelson-Thomas ABC Meet
1:00.56Ally CleverlyButte (AA)11 Eastern AA Divisional
1:00.61Lily MercerSeeley-Swan (C)11 State C
1:00.70Faith RebichFrenchtown (A)10 State A
1:00.75Lydia KryshakWhitefish (A)12 State A
1:00.76Evelyn GimurtuMissoula Sentinel (AA)11 State AA
1:00.79Mary CorbettBozeman (AA)11 Midland Roundtable Top 10
1:00.82Aleeya DerlatkaBillings Skyview (AA)BPS City Meet
1:01.02Savanna WolffRoundup (B)11 State B
1:01.12McKinlee MihelishHelena Capital (AA)10 Western Top 10 Meet
1:01.13Laura ZimmerBillings Senior (AA)10 State AA
1:01.24Alana GravesHuntley Project (B)10 State B
1:01.32Jillian HustBillings West (AA)10 Eastern AA Divisional
1:01.41Madison BolesFlathead (AA)11 Sentinel-Hellgate-Flathead Tri
1:01.43Addi EkstromBozeman (AA)Eastern AA Divisional
1:01.44Heather BakerCuster County/Miles City (A)11 Jockstop Twilight Invitational
1:01.53Madison EdwardsMissoula Big Sky (AA)11 Western AA Divisional
1:01.60Baylie ChappellGlasgow (B)12 Northern B Divisional
1:01.65Bridget BoyleBozeman (AA)11 BWH/BSR/Bozeman Triangular
1:01.66Loy WaidHavre (A)State A
1:01.76Tyrah HammondCharlo (C)11 State C
1:01.80Abigail HarmonHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
1:01.88Katie WirtzbergerHavre (A)10 State A
1:01.91Aspen GeiseFort Benton (C)Lewistown Invitational
1:01.93Shelby SchweigertFairfield (B)10 Northern B Divisional
1:01.96Lillian GydeMissoula Sentinel (AA)Western AA Divisional
1:01.99Tylia DeJohnBeaverhead County/Dillon (A)10 Western A Divisional
1:02.09Jewel OlsonWolf Point (B)North/East Top 10