Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for BTJ is: 41-0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
46-04.75Mark EstesGlacier (AA)12 State AA
45-00Hunter NicholsonGlacier (AA)12 MCPS Invite
44-07.25Paul JohnstoneForsyth (B)12 State B
44-06.75Isaac LysaghtBillings Senior (AA)12 State AA
44-05Brett GlaserGlasgow (B)11 State B
44-04.75Zane JohnsonBeaverhead County/Dillon (A)11 State A
44-04.5Caleb FergusonHelena (AA)12 State AA
44-03Levi BrubakerNoxon (C)11 State C
44-02Brody GrebeMelstone (C)11 Snowflake Meet
44-02Dawson FowlerBelgrade (A)12 Eastern A Divisional
43-10.75Casey CayerRichey-Lambert (C)11 State C
43-03Logan KleinhansBozeman (AA)12 Midland Roundtable Top 10
43-02.5Logan LewisCorvallis (A)11 State A
43-02.25Seth MoonFlathead (AA)11 State AA
43-02Ry OlsonJoliet (B)11 Al Walker Memorial
43-02Allexander KoselRoberts (C)12 Snowflake Meet
43-01Elias DewatersMissoula Sentinel (AA)11 Sentinel-Glacier Dual
43-00.75Braden SmithWhitehall (B)12 State B
42-11.75Pascual GutierrezMissoula Big Sky (AA)12 State AA
42-11.25Caden HarkinsGlacier (AA)12 State AA
42-08.25Bridger BellLoyola Sacred Heart (B)12 KLH Invitational
42-06Brandon ManaghanPlains (C)12 State C
42-02.25Steven RayCuster County/Miles City (A)11 Sidney Invitational
42-01Vern HomnerHarrison (C)10 John Cheek Top 8 Track and Field Meet
41-11David KoppangLoyola Sacred Heart (B)12 Seeley-Swan Invitational
41-10.25Sam MenickeWhitefish (A)10 State A
41-10Taylor RowlisonJoliet (B)12 Park City/Harlo Invitational
41-09.5Keegan BarnesGreat Falls CMR (AA)10 Skor Dekam Inv
41-08.75Ethan AndersonScobey (C)12 State C
41-08.75Dylan WebsterBridger (C)12 Tri-Valley Meet
41-08Caleb BaileyJoliet (B)10 Laurel Varsity Invite
41-07Logan PeilaCuster County/Miles City (A)10 Sidney Invitational
41-06.75Keenan ReynoldsHuntley Project (B)12 Gallatin Valley Invitational
41-06.5Ryan TirrellLoyola Sacred Heart (B)11 Western B Divisional
41-06Caden IngrahamMissoula Sentinel (AA)12 Sentinel-Glacier Dual
41-06Dylan MillerNorth Star (C)12 Northern C Divisional Meet
41-05.5Jace DeWaltMissoula Sentinel (AA)11 Butte/Skyview/Sentinel Triangular
41-05Bryce OlsonThree Forks (B)11 Southern B Divisional
41-04.5Danny HoisingtonThompson Falls (B)12 Jim Johnson Track Meet
41-03.75Kordel EllisHuntley Project (B)10 Billings Invitational
41-03.5Jeffrey JacobsFrenchtown (A)Jim Johnson Track Meet
41-03.25Keith JohnsonLibby (A)10 Nelson-Thomas ABC Meet
41-03Marques White HorseWolf Point (B)12 State B
41-02.75Ridge SargentWestby-Grenora (C)10 State C
41-02Lucas HarperBillings Senior (AA)12 State AA
41-01Cody GairrettBillings Senior (AA)11 Eastern AA Divisional
41-01Cade BriggsWhitehall (B)11 John Cheek Top 8 Track and Field Meet
41-01Logan KolodejchukColumbia Falls (A)12 Archie Roe Invite
41-00.5Nathan WeberForsyth (B)12 State B
41-00Jaxon WittmayerLaurel (A)State A