Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for GTJ is: 33-03
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
39-07Lauren HeggenMissoula Sentinel (AA)10 State AA
39-05.25Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)11 State AA
37-06.5Morgan RadtkeDrummond (C)12 Western C Divisional
37-02.75Audrey BloomquistHelena Capital (AA)11 Western AA Divisional
37-00.5Twila ReovanGreat Falls (AA)12 State AA
36-11.5Whitney MorrisonMissoula Big Sky (AA)10 MCPS Invite
36-03Wynter DooleyBillings West (AA)12 Gary Benson Border War
36-02.5Kyndall PetersenBeaverhead County/Dillon (A)12 State A
35-09Jourdain KleinEnnis (C)11 Western C Divisional
35-06.75Ginny KerrHelena (AA)10 Swede Dahlberg Invitational
35-06.5Kamille ReynoldsHuntley Project (B)10 John Polich Invitational
35-06Nicole AxtmanFort Benton (C)10 Cal Wearley Memorial Meet
35-05Faith BrennanGlacier (AA)10 Archie Roe Invite
35-01.75Kenna GuentherLoyola Sacred Heart (B)12 MCPS Invite
35-01.75Carlee FrybergerCharlo (C)14C Districts
35-01.25Seely GarrettHelena (AA)10 State AA
34-11.75Marias OelkersBozeman (AA)10 Eastern AA Divisional
34-11.75McKenna WendtButte (AA)12 State AA
34-10Kendall LynnThree Forks (B)10 State B
34-10Maggie KleinhansBozeman (AA)10 BWH/BSR/Bozeman Triangular
34-09.75Erica SmithMalta (B)State B
34-09.75Dezi ChamberlinCuster County/Miles City (A)11 State A
34-09.5Cameron LeoBillings Senior (AA)10 BWH/BSR/Bozeman Triangular
34-08Kaitlyn GilbertGreat Falls (AA)10 Billings West Triangular
34-07.25Talina AndersonBozeman (AA)11 State AA
34-07.25Audrey McElmurryMissoula Sentinel (AA)Butte/Skyview/Sentinel Triangular
34-07Maddy GilsdorfBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisional
34-07Mikaela DucharmePolson (A)11 State A
34-04.75Gracey WillisLaurel (A)Midland Roundtable Top 10
34-04.25Kaitlin CoxCharlo (C)11 Seeley-Swan Qualifier
34-02.75Ashley BrandFergus/Lewistown (A)11 Gallatin Valley Invitational
34-01.75Kennedy CrosbyGlacier (AA)Western AA Divisional
34-01.75Kellan WahlBillings Central (A)State A
34-01Caroline BullockHelena (AA)10 Western AA Divisional
34-00Sinclair OliverThree Forks (B)12 Al Walker Memorial
33-11.75Michaela MaddenTwin Bridges (C)12 Western C Divisional
33-11.5Ashley MillerSeeley-Swan (C)11 13C Districts
33-11.5Ashley MillerSeeley-Swan (C)11 13C & 14C District Track
33-11.5Afton BranderCharlo (C)11 Seeley-Swan Qualifier
33-11.25Elizabeth PacellaLincoln County/Eureka (B)12 Eureka ABC Top 8
33-11Anna TrudnowskiButte (AA)Eastern AA Divisional
33-10Aubrie RademacherGlacier (AA)10 Western AA Divisional
33-09.5Josee ApplegatePowell County/Deer Lodge (B)11 State B
33-09.25Samantha SpitzerLaurel (A)10 State A
33-08.75Sabrina WolcottLaurel (A)12 State A
33-08.75Jocelyn OttReed Point-Rapelje (C)11 6C Districts
33-08.5Madison ReddickBaker (B)12 State B
33-08Karsen MurphyDawson County/Glendive (A)10 Glendive Elk's Invitational
33-06.25Kolby GibbsLaurel (A)State A
33-06Taylinn GarrettButte (AA)Western AA Freshmen Divisional
33-05.75Alysa HenryBelgrade (A)12 State A
33-05Sydney BranderLoyola Sacred Heart (B)Western B Divisional
33-05Andrea RussellFergus/Lewistown (A)12 State A
33-04.75Kyra OaklandCuster County/Miles City (A)11 Glendive Elk's Invitational
33-03.5Madi MaierCuster County/Miles City (A)10 John Polich Invitational
33-03Grace DenmanMissoula Big Sky (AA)Big Sky/Capital/Great Falls Triangular
33-03Jocelynn ColeyBozeman (AA)10 BWH/BSR/Bozeman Triangular