Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B400M is: 52.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
48.80Drew TurnerGlacier (AA)12 State AA
49.16Ethan LarsonGlacier (AA)12 Western AA Divisional
49.39Cade JohnstoneForsyth (B)12 State B
49.45Mark EstesGlacier (AA)12 Western AA Divisional
49.55Trevin GradneyBillings West (AA)11 State AA
49.65Micah AnsBillings Senior (AA)12 Midland Roundtable Top 10
49.91Jethro ThorneFlorence-Carlton (B)12 State B
50.08Dawson RinehartFlathead (AA)12 State AA
50.31Eddie HarmonTurner (C)12 State C
50.32Corbin WoodEnnis (C)12 State C
50.36Martin FarverScobey (C)11 State C
50.41Kameron RauserBroadwater/Townsend (B)11 State B
50.61Jay BeagleLibby (A)Western A Divisional
50.65Ray TrudeauHelena (AA)12 Western AA Divisional
50.78Lucas GibbBillings West (AA)11 State AA
50.82Hunter ShelmerdineSeeley-Swan (C)11 State C
50.82Mitchell BurnsHuntley Project (B)State B
50.83Jake JessopCorvallis (A)12 State A
50.86Jack WaddellPark/Livingston (A)State A
51.00Payton AterMissoula Sentinel (AA)MCPS Invite
51.03Ivar AagesonHavre (A)12 State A
51.06Korben CossinsBozeman (AA)12 State AA
51.07Kaleb WinterburnHelena (AA)12 State AA
51.16Wyatt BarneyManhattan (B)State B
51.16Lee WalburnWhitefish (A)11 Western A Divisional
51.19Jonathan HarrisonMissoula Sentinel (AA)12 Western AA Divisional
51.21Dylan MillerNorth Star (C)12 State C
51.24Xavier MeliceHelena Capital (AA)12 Helena Crosstown
51.31Nate BrunettJefferson/Boulder (B)12 5B District
51.40Jakob DalbeyCorvallis (A)11 State A
51.43Drew MorganColumbia Falls (A)11 Western A Divisional
51.46Dylan CervelliBeaverhead County/Dillon (A)11 State A
51.50Chad HemsleyFlathead (AA)12 Sentinel-Hellgate-Flathead Tri
51.54Kordell CarpenterStanford-Geyser-Denton (C)12 10-C District Preview Meet
51.55Van GottwalsBillings West (AA)11 Eastern AA Divisional
51.55Jack SchwaigerWhitefish (A)11 State A
51.58Cutter ThatcherBillings Central (A)10 State A
51.59Brett GlaserGlasgow (B)11 State B
51.62Noah MajerusFergus/Lewistown (A)12 State A
51.78Taylor RayGreat Falls CMR (AA)12 Eastern AA Divisional
51.81Milo CarpenterBillings West (AA)11 Midland Roundtable Top 10
51.81Shane HallerHelena Capital (AA)10 Western AA Divisional
51.89Hunter LeightyTroy (B)11 State B
51.98Trae VasquezFlathead (AA)12 Western AA Divisional
51.98Garrison HughesSidney (A)12 Eastern A Divisional