Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B300MH is: 42.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
38.09Chad HemsleyFlathead (AA)12 State AA
38.85Casey GunliksonSweet Grass County/Big Timber (B)11 State B
39.12Dawson RinehartFlathead (AA)12 State AA
39.59Gabe SulserBillings Senior (AA)12 Swede Dahlberg Invitational
39.67Peter DemarsBillings West (AA)11 BPS City Meet
39.72Drew DeckGlacier (AA)10 State AA
39.79Lee WalburnWhitefish (A)11 Western A Divisional
39.88Chris HustHuntley Project (B)11 John Polich Invitational
39.92Ivar AagesonHavre (A)12 State A
39.95Kaden StradleyCuster County/Miles City (A)11 State A
40.18Justus PetersonBeaverhead County/Dillon (A)10 Western A Divisional
40.25Dawson AllenFairfield (B)11 Northern B Divisional
40.25Bradley GravesHuntley Project (B)11 State B
40.25Colton CotePolson (A)12 State A
40.46Camas RinehartFlathead (AA)10 Archie Roe Invite
40.48Jeremiah WamsleyHelena Capital (AA)11 State AA
40.54Jordan ChristianMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
40.62Bryan BrensdalBillings Skyview (AA)12 Midland Roundtable Top 10
40.66Lattrell McCutcheonBozeman (AA)12 State AA
40.69Malik ToureHardin (A)12 Eastern A Divisional
40.69Jace DeWaltMissoula Sentinel (AA)11 State AA
40.81Riley LinderScobey (C)12 Glendive Elk's Invitational
40.85Chet McCullyLincoln County/Eureka (B)10 State B
40.87Cody WelshTurner (C)11 State C
40.96Chris AbellLaurel (A)11 John Polich Invitational
41.02Tyson RachtBroadwater/Townsend (B)11 State B
41.15Brendan ThompsonMissoula Sentinel (AA)12 State AA
41.17Malik ToureHardin (A)12 Colstrip Invite
41.22Jacob JessenWinnett-Grass Range (C)10 State C
41.23Caleb KnocheForsyth (B)12 State B
41.34Max FeightWhitehall (B)11 State B
41.44Logan PeilaCuster County/Miles City (A)10 Eastern A Divisional
41.68Benjamin TuinstraValley Christian (C)11 Seeley-Swan Qualifier
41.86Aidan BarrowsCuster County/Miles City (A)10 Eastern A Divisional
41.94Gabe TierneyButte (AA)12 John Tomich Invitational
41.97Carson CaykoFairview (C)11 State C
41.98Ray TrudeauHelena (AA)12 Helena Crosstown