Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G1600M is: 5:38
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
4:49.41Bryn MorleyBigfork (B)12 State B
4:51.62Annie HillGlacier (AA)12 State AA
4:53.93Camila NoeBozeman (AA)12 State AA
5:00.58Tiahna VladicBillings Senior (AA)11 State AA
5:06.53Madison EdwardsMissoula Big Sky (AA)11 State AA
5:06.74Elise StearnsMissoula Hellgate (AA)11 State AA
5:08.29Ella DegrandpreMissoula Hellgate (AA)11 State AA
5:09.06Terra TromBozeman (AA)10 State AA
5:09.79Bea FrissellPolson (A)11 State A
5:10.78Ellee BeckerMissoula Hellgate (AA)12 Western Top 10 Meet
5:12.91Katie MunroMissoula Hellgate (AA)10 State AA
5:14.06Zoe EberspecherBozeman (AA)12 State AA
5:14.48Alex MooreBozeman (AA)10 State AA
5:15.59Morgan VoslerCuster County/Miles City (A)12 Midland Roundtable Top 10
5:17.17Kaitlin WrideFlathead (AA)12 State AA
5:19.03Bridget BoyleBozeman (AA)11 Bozeman Trinagular
5:19.04Phoebe JacquesBozeman (AA)12 State AA
5:19.86Jade HallgrimsonBillings Senior (AA)11 Midland Roundtable Top 10
5:20.10Natalie McCormickBozeman (AA)BWH/BSR/Bozeman Triangular
5:20.50Emily KuehnDawson County/Glendive (A)12 Eastern A Divisional
5:21.46Meaghan FisherFlathead (AA)11 Whitefish-Flathead Dual
5:21.67Makenna EdwardsMissoula Big Sky (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
5:21.68Grace TimmLaurel (A)State A
5:21.87Jaylyn HallgrimsonBillings Senior (AA)11 BWH/BSR/Bozeman Triangular
5:22.45Anya YoungBigfork (B)11 State B
5:22.45Natalie YocumFrenchtown (A)11 Nelson-Thomas ABC Meet
5:24.15Elena VanderslootBillings Senior (AA)10 Eastern AA Divisional
5:24.19Annabelle OlsenBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
5:24.73Lyric DevriesHamilton (A)12 Nelson-Thomas ABC Meet
5:25.40Sage BrooksMissoula Hellgate (AA)Western AA Divisional
5:25.46Libby NedensHardin (A)Jockstop Twilight Invitational
5:26.05Brynnli PoulsenHamilton (A)State A
5:26.56Hannah MadsenManhattan (B)12 State B
5:26.88Ella GreenbergWhitefish (A)11 Western A Divisional
5:27.34Whitney HansonColstrip (B)11 State B
5:27.66Alana TonidandelHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
5:28.42Hannah Rohrer-FitzhughHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
5:28.44Laina HallBozeman (AA)12 Butte/Ennis/Bozeman
5:28.65Hannah PerrinFlathead (AA)Sentinel-Hellgate-Flathead Tri
5:29.00Jessica HensonWhitefish (A)10 Western A Divisional
5:29.18Lucy WagnerBozeman (AA)12 BWH/BSR/Bozeman Triangular
5:29.56Sarah PasseyHamilton (A)10 Western A Divisional
5:30.42Grace McDonnellBroadwater/Townsend (B)12 State B
5:30.80Averi ParkerWest Yellowstone (C)10 State C
5:31.30Emma NelsonMissoula Sentinel (AA)Western AA Divisional
5:31.88Molly SitterPolson (A)11 Western A Divisional
5:32.97Tori Noland-GillespieFlathead (AA)MCPS Invite
5:33.48Abigail SherwoodFrenchtown (A)Western A Divisional
5:34.24Kyle OlsonThree Forks (B)11 State B
5:34.53Ella KrummHelena Capital (AA)Western AA Divisional
5:35.87Lena StandoverbullPlenty Coups (C)Tri-Valley Meet
5:35.97Willa McArdleHelena Capital (AA)10 Helena Crosstown
5:36.20Andria MourichLaurel (A)Eastern A Divisional
5:36.36Katelynn PerfittBillings West (AA)10 BPS City Meet
5:36.38Ellie HullBozeman (AA)BWH/BSR/Bozeman Triangular
5:36.38Katelyn McKayHelena (AA)11 Western AA Divisional
5:36.69Madeline SwanburgMissoula Hellgate (AA)11 Hellgate-Sentinel-Big Sky-Butte Quad
5:37.00Emberlyn GaschkBillings Skyview (AA)Yellowstone Bank Freshman Invitational
5:37.26Naima CrowlPolson (A)12 State A
5:37.68Julia PetersonBillings Central (A)10 Eastern A Divisional
5:37.72Nina Bracht-BedellHelena Capital (AA)Big Sky/Capital/Great Falls Triangular
5:37.88Sabrina BryantMissoula Hellgate (AA)10 MCPS Invite
5:37.90MaKenzie WaltonAbsorakee (C)Laurel JV Invite