Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G100M is: 13.15
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
12.28Maddie BrockelBillings West (AA)12 State AA
12.32Breanne FullerBillings Skyview (AA)12 BPS City Meet
12.50Shelby SchweyenMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
12.60Tylia DeJohnBeaverhead County/Dillon (A)10 Western A Divisional
12.60Ellie ScherffiusBillings West (AA)10 State AA
12.64Maddisen MaremaShepherd (B)11 Southern B Divisional
12.65Zoe DelaneyWinnett-Grass Range (C)10 Northern C Divisional Meet
12.66Tyrah HammondCharlo (C)11 Seeley-Swan Qualifier
12.66Hayle SundquistBeaverhead County/Dillon (A)12 State A
12.66Audrey BloomquistHelena Capital (AA)11 Skor Dekam Inv
12.67Maddie AlbrechtBillings West (AA)10 BPS City Meet
12.70Kellan WahlBillings Central (A)State A
12.71Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
12.71Emilie MaesHelena (AA)11 State AA
12.72Baylie ChappellGlasgow (B)12 Northern B Divisional
12.74Wrenzi WrzesinskiBaker (B)11 Southern B Divisional
12.76Willa AlbrechtBillings West (AA)10 State AA
12.78Jessica BarnhartFlathead (AA)10 Archie Roe Invite
12.78Haile NorredBigfork (B)12 State B
12.81Faith ShepardManhattan Christian (C)11 KLH Invitational
12.83Kaitlin MasonGreat Falls CMR (AA)12 Great Falls City Meet
12.83Aleeya DerlatkaBillings Skyview (AA)State AA
12.84Bella PachecoBelgrade (A)Eastern A Divisional
12.87Kinsely BarneyRonan (A)10 KLH Invitational
12.89Kaitlyn KeithleySidney (A)11 Eastern A Divisional
12.91Lauren SchulzWhitefish (A)11 State A
12.92Aspen CotterLaurel (A)11 Eastern A Divisional
12.93Kamdyn MolendaCut Bank (B)11 1B Districts
12.94Kinley PetersonWestby-Grenora (C)12 Richey-Lambert Invitational
12.94Leigha CarterHelena Capital (AA)Western AA Divisional
12.94Allie Baldwin-CaseMissoula Sentinel (AA)12 Western AA Divisional
12.95Kennedy KanterFlathead (AA)10 Flathead Dual
12.96Shelby SchweigertFairfield (B)10 1B Districts
12.97Kylee JonesBozeman (AA)BWH/BSR/Bozeman Triangular
12.97Megan MolyneauxChinook (C)11 Northern C Divisional Meet
12.97Dalani BraytonBelgrade (A)Gallatin Valley Invitational
12.99Adrian SchneeGlacier (AA)12 Whitefish ARM
12.99Maddy ThompsonFort Benton (C)12 Fairfield/Belt Invitational
13.00Lindsay McGreeButte Central (A)11 John Tomich Invitational
13.00Katie CulverHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
13.01Carlee FrybergerCharlo (C)Seeley-Swan Invitational
13.03Paige O'TooleLaurel (A)12 Eastern A Divisional
13.03Jordan NelsonBigfork (B)11 Western B Divisional
13.05Kaylynn LintonBelgrade (A)12 Eastern A Divisional
13.06Joylynn GlidewellMissoula Big Sky (AA)10 Big Sky/Capital/Great Falls Triangular
13.08Elena CarterHelena Capital (AA)12 Big Sky/Capital/Great Falls Triangular
13.08Parker SanfordGreat Falls (AA)11 Great Falls City Meet
13.10Twila ReovanGreat Falls (AA)12 Big Sky/Capital/Great Falls Triangular
13.12Chizaram Mgbechi-EzeriBozeman (AA)12 Bozeman Triangular
13.13Sophia BohlBillings Central (A)Yellowstone Bank Freshman Invitational
13.13Madison GardnerBigfork (B)12 Western B Divisional