Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G800M is: 2:28
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
2:10.94Annie HillGlacier (AA)12 State AA
2:13.55Bryn MorleyBigfork (B)12 State B
2:13.72Tiahna VladicBillings Senior (AA)11 State AA
2:17.77Madison EdwardsMissoula Big Sky (AA)11 State AA
2:18.06Bridget BoyleBozeman (AA)11 State AA
2:18.31Kinley PetersonWestby-Grenora (C)12 State C
2:19.21Terra TromBozeman (AA)10 State AA
2:19.76Heather BakerCuster County/Miles City (A)11 Midland Roundtable Top 10
2:20.13Elise StearnsMissoula Hellgate (AA)11 State AA
2:20.17Kaitlin WrideFlathead (AA)12 State AA
2:20.30Bea FrissellPolson (A)11 Western A Divisional
2:20.65Laura ZimmerBillings Senior (AA)10 State AA
2:20.88Alex VeltkampManhattan Christian (C)12 State C
2:21.00Jaylyn HallgrimsonBillings Senior (AA)11 State AA
2:21.17Camila NoeBozeman (AA)12 Skor Dekam Inv
2:21.39Madi ProvoMissoula Hellgate (AA)11 Archie Roe Invite
2:21.73Whitney HansonColstrip (B)11 Midland Roundtable Top 10
2:22.29Natalie YocumFrenchtown (A)11 Western A Divisional
2:22.30Ellee BeckerMissoula Hellgate (AA)12 MCPS Invite
2:22.41Leah GannonFort Benton (C)11 State C
2:22.71Grace McDonnellBroadwater/Townsend (B)12 State B
2:22.74Meaghan FisherFlathead (AA)11 State AA
2:22.87Emily KolstadGlasgow (B)11 State B
2:23.00Zoe EberspecherBozeman (AA)12 State AA
2:23.00Emily KuehnDawson County/Glendive (A)12 State A
2:23.04Ella KrummHelena Capital (AA)State AA
2:23.20Ella GreenbergWhitefish (A)11 Western A Divisional
2:23.83Laina HallBozeman (AA)12 BWH/BSR/Bozeman Triangular
2:23.85Annabelle OlsenBillings West (AA)12 Midland Roundtable Top 10
2:24.10Jade HallgrimsonBillings Senior (AA)11 BPS City Meet
2:24.40Anya YoungBigfork (B)11 State B
2:24.62Lyric DevriesHamilton (A)12 Western Top 10 Meet
2:24.87Genevieve DelormeColumbia Falls (A)11 Western A Divisional
2:25.22Abigail SherwoodFrenchtown (A)Archie Roe Invite
2:25.52Mckay GuckenbergLincoln County/Eureka (B)11 State B
2:25.67Aspen GeiseFort Benton (C)Archie Roe Invite
2:25.78Mikenna ElsWhitefish (A)State A
2:26.74Elena VanderslootBillings Senior (AA)10 Eastern AA Divisional
2:26.99Jessica HensonWhitefish (A)10 Western A Divisional
2:27.16Alex MooreBozeman (AA)10 BWH/BSR/Bozeman Triangular
2:27.22Kinzie PetersonGlacier (AA)10 Columbia Falls-Glacier Dual
2:27.41Makenna EdwardsMissoula Big Sky (AA)11 Charlo/Deer Lodge/Drummond/Frenchtown
2:27.49Zoey WallHelena Capital (AA) Western AA Divisional
2:27.56Abigail HarmonHelena Capital (AA)12 Skor Dekam Inv
2:27.71Caroline DyeGlacier (AA)10 Columbia Falls-Glacier Dual
2:27.77Tori Noland-GillespieFlathead (AA)Kalispell Mini-Invite
2:27.87Cassie BergMissoula Hellgate (AA)10 Western Top 10 Meet
2:27.89Abigail DudleyColstrip (B) State B
2:27.98McKenzie ClarkFort Benton (C)10 State C