Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for BJAV is: 165-0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
194-04Rylan OrttMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
193-01Evan ToddGlacier (AA)11 Glacier Cinco
184-05Caden VentersMissoula Sentinel (AA)12 Swede Dahlberg Invitational
184-00Bennett McChesneyGlacier (AA)12 Swede Dahlberg Invitational
182-05Michael GravesHamilton (A)11 Western Top 10 Meet
181-04Zach JessopCorvallis (A)12 State A
179-03.5Cade HolterButte Central (A)11 John Tomich Invitational
178-03Cooper HoffmanBeaverhead County/Dillon (A)10 Dillon Invite
178-01Brock Cantrell-FieldMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
174-10Cole WalkerButte (AA)12 State AA
174-07Tyler GrayBillings Central (A)11 State A
174-05Dawson AllenFairfield (B)11 Gallatin Valley Invitational
174-02CJ NelsonScobey (C)12 State C
174-02Gabe DalbecHelena (AA)12 Helena/CMR/Belgrade/Manhattan
173-10Drew MorganColumbia Falls (A)11 Columbia Falls-Glacier Dual
173-01Connor McNeilPark City (C)11 State C
172-06Tony WigginsHamilton (A)12 State A
171-11Ben VossBillings Central (A)12 State A
171-09Tanner GoveColumbia Falls (A)11 Western A Divisional
171-03Ben WindauerColumbia Falls (A)12 State A
170-08Logan KolodejchukColumbia Falls (A)12 Kalispell Mini-Invite
170-07Tucker GaustadScobey (C)11 State C
170-07Logan RiddleMissoula Hellgate (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
169-08Seth SchneiderHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
169-03Caleb KnocheForsyth (B)12 State B
169-03Riley LinderScobey (C)12 Eastern C Divisional
168-07Bryan BakerFlathead (AA)10 Western AA Divisional
168-02Tucker GreenwellGreat Falls CMR (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
167-08Devon MillerNorth Star (C)12 State C
167-07Steve SmathersTwin Bridges (C)11 State C
167-02Monte PearsonHelena Capital (AA)10 Helena Cross-town
165-09Carter NickoloffCulbertson (C)11 Eastern C Divisional