Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for BSP is: 46-6
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
64-03.5Justin JenksHelena Capital (AA)12 State AA
58-06Carter HughesSidney (A)11 North/East Top 10
57-05.5Michael LeeFlathead (AA)12 Western AA Divisional
54-03.5Garrett BrownCorvallis (A)11 Nelson-Thomas ABC Meet
53-05.75Jayden HolleyDawson County/Glendive (A)12 State A
53-00Conor QuickHelena Capital (AA)12 Helena Crosstown
52-09Jesse MechamFrenchtown (A)11 MCPS Invite
52-04.5Jacob CampbellHamilton (A)11 State A
52-04Landin PabichBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
52-03.5Austin ForsonPowell County/Deer Lodge (B)12 KLH Invitational
51-02Jared BrendanGlacier (AA)12 Western AA Divisional
50-08Garrison PoetzlBillings Senior (AA)11 State AA
50-08Noah AmbuehlGreat Falls Central (C)11 10C Districts
49-08Curtis HarperRoundup (B)12 State B
49-07Ethan SaberhagenBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisional
49-02Dillon BotnerWhitefish (A)11 Whitefish ARM
48-08Mason HarrisonFergus/Lewistown (A)11 Eastern A Divisional
48-07.5Aaron RichardsButte Central (A)10 State A
48-06.25Logan KolodejchukColumbia Falls (A)12 Western A Divisional
48-05.5Jaden BienvenueBillings West (AA)10 State AA
48-04Stetson MillerLincoln County/Eureka (B)12 CFHS Iceberg Invitational
48-02.5Joey McElroyLoyola Sacred Heart (B)12 Western Top 10 Meet
47-11Kaleb McNeilBillings Skyview (AA)12 Swede Dahlberg Invitational
47-10.5Levi JanacaroMissoula Big Sky (AA)12 Western AA Divisional
47-10Michael DurgloLoyola Sacred Heart (B)12 Bigfork Invitational
47-06.25Carter SladeBillings West (AA)11 Billings West Quad
47-05.5Nathan BakerSweet Grass County/Big Timber (B)12 Southern B Divisional
47-05Brock Cantrell-FieldMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
47-05Tre KrauseGlacier (AA)11 Flathead-Glacier Dual
47-03.25Mavrick McKinlayGeraldine (C)11 State C
47-03Jayson JacksonFrazer (C)12 3C Districts
47-02.75Trey CopelandHuntley Project (B)12 Snowflake Meet
47-01Reed CooleyDawson County/Glendive (A)11 Eastern A Divisional
46-11Cole SmithFlathead (AA)12 Skor Dekam Inv
46-11Colter SzymoniakLincoln County/Eureka (B)12 Lincoln County Meet
46-08.5Tanner HarrellShepherd (B)12 Laurel Varsity Invite
46-08.5Ely KraftLaurel (A)11 Eastern A Divisional