Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G300MH is: 49.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
44.20Tavy FindonBillings Senior (AA)11 State AA
45.39Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)11 State AA
45.54Wrenzi WrzesinskiBaker (B)11 North/East Top 10
45.59Adrian SchneeGlacier (AA)12 Western AA Divisional
45.87Lucy CorbettBozeman (AA)12 State AA
46.14Jaley WyseDawson County/Glendive (A)12 John Polich Invitational
46.34Joylynn GlidewellMissoula Big Sky (AA)10 Western Top 10 Meet
46.46Casey EhmannDarby (C)11 State C
46.54Kailee OliversonTwin Bridges (C)12 State C
46.88Abby ClarkFort Benton (C)State C
46.90Selina AngelRoundup (B)12 State B
47.03Kailee StoppelBillings West (AA)12 Midland Roundtable Top 10
47.03Mayjia HorstBozeman (AA)10 Eastern AA Divisional
47.11McKenna FriendCuster County/Miles City (A)10 Eastern A Divisional
47.17Riki PooreRed Lodge (B)10 State B
47.35Abigail HarmonHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
47.40Jenna RustWestby-Grenora (C)10 State C
47.41Lauren BinghamMissoula Sentinel (AA)12 Western AA Divisional
47.45Megan PendergastStevensville (A)12 State A
47.52Gianna MigliaccioMissoula Big Sky (AA)10 Charlo/Deer Lodge/Drummond/Frenchtown
47.61Sierra DurbinMoore (C)12 State C
47.65Kailee McCreadyCorvallis (A)Western A Divisional
47.71Kamryn ScullyPowell County/Deer Lodge (B)11 Western Top 10 Meet
47.77Aubry GrameGlacier (AA)10 State AA
48.07Fallon ParkerBelgrade (A)11 John Tomich Invitational
48.11Audrey McElmurryMissoula Sentinel (AA)Western Top 10 Meet
48.11Tia HallockScobey (C)12 Eastern C Divisional
48.14Olleca SeversonManhattan (B)State B
48.21Melissa MoreniHelena Capital (AA)10 Western AA Divisional
48.25Macy MayerBozeman (AA)BWH/BSR/Bozeman Triangular
48.32Anna CookWhitefish (A)10 Western A Divisional
48.34Skyleigh ThompsonFlathead (AA)Western AA Divisional
48.42Trinity LewandowskiColstrip (B)12 State B
48.49Marissa JamesFergus/Lewistown (A)12 Lewistown Invitational
48.55Kaitlyn McCollyHinsdale (C)State C
48.73Kendall LynnThree Forks (B)10 Southern B Divisional
48.80Grace AlexanderJefferson/Boulder (B) State B
48.86Emma GruberLibby (A)11 State A