Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B1600M is: 4:40
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
4:13.55Duncan HamiltonBozeman (AA)12 State AA
4:15.05Isaac SchmidtMissoula Hellgate (AA)12 State AA
4:18.49Ben PerrinFlathead (AA)11 Western AA Divisional
4:21.61Braden StremchaGreat Falls CMR (AA)12 State AA
4:21.63Levi TaylorLaurel (A)11 John Polich Invitational
4:22.50Leonard McComasSea Level Times ()12 Arcadia Invitational (CA)
4:22.52Teagan OlsonGreat Falls (AA)12 Great Falls City Meet
4:26.56Dylan HumbergerBozeman (AA)12 State AA
4:27.37Ian CurtisMissoula Hellgate (AA)10 State AA
4:28.25Noah MajerusFergus/Lewistown (A)12 State A
4:29.75Will DauenhauerMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
4:30.15Leonard McComasBozeman (AA)12 Midland Roundtable Top 10
4:30.33Joseph Vanden BosGlacier (AA)12 Western AA Divisional
4:31.56Bryce LoveManhattan (B)11 State B
4:31.61Logan MaughanSeeley-Swan (C)12 State C
4:32.01Gabe KnudsenStanford-Geyser-Denton (C)12 State C
4:32.39Cooper WestGreat Falls CMR (AA)12 Billings Skyview Triangular
4:32.77Zak MeekerManhattan (B)11 State B
4:32.87Aren Alexander-BatteeGlacier (AA)11 Western AA Divisional
4:33.03Elijah BoydGlacier (AA)12 Whitefish ARM Invitational
4:33.30Brock RuggFrenchtown (A)12 Nelson-Thomas ABC Meet
4:33.79Trajan HillHardin (A)11 Eastern A Divisional
4:34.14Anders WattCorvallis (A)12 State A
4:34.18Grant MartinCorvallis (A)12 State A
4:34.51Simon HillGlacier (AA)10 Western AA Divisional
4:34.96Sam FulbrightFergus/Lewistown (A)10 Eastern A Divisional
4:35.54Ase AckermanDawson County/Glendive (A)12 Eastern A Divisional
4:35.55Quin StewartPolson (A)11 Nelson-Thomas ABC Meet
4:35.57Gabe KnudsenColumbia Falls (A)12 State A
4:35.71Keagan StroopBelt (C)12 State C
4:35.87Griffin MayBozeman (AA)10 Midland Roundtable Top 10
4:36.00Gus DinesRoberts (C)12 State C
4:36.05Dane McCallaBillings Central (A)10 Midland Roundtable Top 10
4:36.66Ellis McKeanGlasgow (B)11 State B
4:36.85Tyler SchmautzFrenchtown (A)10 Western Top 10 Meet
4:37.34Gordon GentryGreat Falls CMR (AA)11 Great Falls City Meet
4:38.44Clay PaddockFairfield (B)10 State B
4:39.44James NormandeauRonan (A)10 Whitefish ARM Invitational
4:39.89John Calvin QuindryMissoula Sentinel (AA)11 Western AA Divisional
4:40.59Hudson AtkinsonPoplar (B)State C
4:40.91Justin BurdBrowning (A)10 State A
4:41.02Wilson OverbyGlasgow (B)10 State B
4:41.45Derik DefranceHarrison (C)12 State C
4:41.64Landon ShipleyPolson (A)12 State A
4:41.67Jacob JessenWinnett-Grass Range (C)10 State C
4:41.69Zach AustinCuster County/Miles City (A)11 Eastern A Divisional