Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B200M is: 23.2
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
21.61Damien NelsonGreat Falls CMR (AA)12 State AA
22.02Casey GunliksonSweet Grass County/Big Timber (B)11 Southern B Divisional
22.03Cade JohnstoneForsyth (B)12 John Polich Invitational
22.22Hudson ShermerMissoula Sentinel (AA)12 Western AA Divisional
22.27Drew TurnerGlacier (AA)12 State AA
22.28Ethan LarsonGlacier (AA)12 State AA
22.29Micah AnsBillings Senior (AA)12 BPS City Meet
22.36Keith VanderlaanCuster County/Miles City (A)11 State A
22.37Kip KrebsbachCuster County/Miles City (A)12 State A
22.39Colin MarksPark/Livingston (A)12 State A
22.41Chad HemsleyFlathead (AA)12 State AA
22.58Trevin GradneyBillings West (AA)11 BPS City Meet
22.58Corbin WoodEnnis (C)12 Western C Divisional
22.63Jace KlucewichFrenchtown (A)Western A Divisional
22.65Kyle PatelisBillings West (AA)12 BPS City Meet
22.67Robbie SimpsonBozeman (AA)12 State AA
22.67Xavier MeliceHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
22.68Cooper CraigBozeman (AA)10 Eastern AA Divisional
22.69Mark EstesGlacier (AA)12 Western Top 10 Meet
22.70Paul JohnstoneForsyth (B)12 Colstrip Invitational
22.71Andrew AndraCorvallis (A)12 Western A Divisional
22.72Trenton AdlerPolson (A)Western A Divisional
22.74Austin HernandezHuntley Project (B)11 Southern B Divisional
22.77Jethro ThorneFlorence-Carlton (B)12 Western B Divisional
22.78Phillip KniselyBillings Central (A)11 John Polich Invitational
22.78Milo CarpenterBillings West (AA)11 BPS City Meet
22.84Jaden FosterMissoula Sentinel (AA)10 State AA
22.85Dawson AllenFairfield (B)11 Seeley-Swan Qualifier
22.85Dylan BalsamBillings West (AA)12 BPS City Meet
22.94Alec LovegrenSidney (A)12 John Polich Invitational
22.98Matt McGinleyHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
22.98Payton AterMissoula Sentinel (AA)Western AA Divisional
23.09Mitchell BurnsHuntley Project (B)John Polich Invitational
23.09Lane SumnerHuntley Project (B)12 Southern B Divisional
23.11Lee WalburnWhitefish (A)11 Western A Divisional
23.17Jace DeWaltMissoula Sentinel (AA)11 Sentinel-Hellgate-Flathead Tri
23.17Kameron RauserBroadwater/Townsend (B)11 KLH Invitational
23.18Tanner WoodEnnis (C)12 State C
23.20Taylor RayGreat Falls CMR (AA)12 Great Falls City Meet
23.21Eddie HarmonTurner (C)12 Havre Invite
23.27Dylan MillerNorth Star (C)12 Cal Wearley Memorial