Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for G300MH is: 49.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
43.17Morgan EvansGreat Falls (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
44.60Tavy FindonBillings Senior (AA)10 MHSA State Meet Class AA & B
44.75Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)10 MHSA State Meet Class AA & B
44.92Syd SteeleMissoula Sentinel (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
44.96Abigail HarmonHelena Capital (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
45.04Ahna KreitingerGlacier (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
45.16Wrenzi WrzesinskiBaker (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
45.46Alexa ArthunManhattan (B)12 Midland Roundtable Top Ten
45.61Jaley WyseDawson County/Glendive (A)11 Eastern A Divisional
45.79Kailee OliversonTwin Bridges (C)11 MHSA State Meet Class A & C
46.67Fallon ParkerBelgrade (A)10 MHSA State Meet Class A & C
46.84Pipi EitelBelgrade (A)12 Eastern A Divisional
46.93Mayjia HorstBozeman (AA)Midland Roundtable Top Ten
47.31Megan PendergastStevensville (A)11 ABC Invite
47.44Allie DelaneyCharlo (C)10 Western B-C Divisional
47.51Elsa SveenBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
47.71Sophia StilesMalta (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
47.74Tia HallockScobey (C)11 State C
47.82Kailee StoppelBillings West (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
47.88Kaitlyn BirdFort Benton (C)12 MHSA State Meet Class A & C
47.89Aubry GrameGlacier (AA)Western AA Divisional
47.92Kamryn ScullyPowell County/Deer Lodge (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
47.95Shelby BranstetterPark City (C) MHSA State Meet Class A & C
48.02Audrey GeorgeTwin Bridges (C)12 Western B-C Divisional
48.19Maggie KleinhansBozeman (AA)Midland Roundtable Top Ten
48.21Scotti RobinsonBaker (B)12 John Polich Invitational
48.21Rochelle ChaffinChinook (C)12 9-C District Meet
48.22Kelsey GillespieFlathead (AA)12 Great Falls Optimist Club Invite
48.24Desiree ScottBridger (C)10 MHSA State Meet Class A & C
48.26Tessa BurkeLoyola Sacred Heart (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
48.37Sara AndersonBelt (C)12 Cascade Top 10
48.46Riki PooreRed Lodge (B)District 4B Meet
48.53Jordan GilcristBillings Senior (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
48.56Aria JohnsonFairfield (B)10 Northern B Divisional
48.69Casey EhmannDarby (C)10 Western B-C Divisional
48.73Morgan AllenThree Forks (B)11 District 5B Meet
48.73Logan HuebschHavre (A)11 Eastern A Divisional
48.75Kaitlyn CasazzaColumbia Falls (A)12 MHSA State Meet Class A & C
48.88McKenna FriendCuster County/Miles City (A)John Polich Invitational
48.96Emma BlakelyMissoula Sentinel (AA)10 Western Montana Top 10
48.96Claire GriffinBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisional