Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for G200M is: 27.2
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
25.06Maddie BrockelBillings West (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
25.49Cali ModglinGreat Falls CMR (AA)12 GFH Vs. CMR
25.64Morgan EvansGreat Falls (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
25.86Tavy FindonBillings Senior (AA)10 MHSA State Meet Class AA & B
25.87Haile NorredBigfork (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
25.88Taylor LudwigLaurel (A)12 Jock Stop Meet
25.99Tylia DeJohnBeaverhead County/Dillon (A)Western A Divisional
26.13Ellie ScherffiusBillings West (AA)MHSA State Meet Class AA & B
26.21Joylynn GlidewellMissoula Big Sky (AA)MHSA State Meet Class AA & B
26.23Zoe DelaneyWinnett-Grass Range (C)MHSA State Meet Class A & C
26.26Hayle SundquistBeaverhead County/Dillon (A)11 Western A Divisional
26.27Megan MolyneauxChinook (C)10 Northern C Divisional
26.27Mar SoriniButte (AA)12 Butte Invite
26.30Maysee WhitneyBillings Senior (AA)11 Billings Invite
26.32Syd SteeleMissoula Sentinel (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
26.36Wrenzi WrzesinskiBaker (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
26.38Shae HelterbranBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
26.39Ahna KreitingerGlacier (AA)12 Western AA Divisional
26.41Lauren SchulzWhitefish (A)10 Western A Divisional
26.48Payge DurocherChoteau (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
26.54Payton DurocherChoteau (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
26.55Alex BohlmanSeeley-Swan (C)12 Kim Haines Memorial Invitational
26.59Alexandra LynchBozeman (AA)12 SkorDeKam Invitational
26.62Willa AlbrechtBillings West (AA)Eastern AA Divisional
26.63Emily MossburgLibby (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
26.66Jaley WyseDawson County/Glendive (A)11 Jock Stop Meet
26.67Claire FicklerDrummond (C)12 Western B-C Divisional
26.67Ann RussellWhitehall (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
26.69Maddie AlbrechtBillings West (AA)Eastern AA Divisional
26.69Severine ArmstrongMissoula Hellgate (AA)11 Western AA Divisional
26.70Sarah KronnerMissoula Hellgate (AA)10 Western AA Divisional
26.71Cheyenne AltThree Forks (B)MHSA State Meet Class AA & B
26.72Amber LebrunColumbus (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
26.74Hannah SantamariaMissoula Big Sky (AA)Big Sky Invitational
26.77Olivia RomeiBillings Senior (AA)12 Billings City Meet
26.77Reilly RostadHamilton (A)12 Western A Divisional
26.79Kinley PetersonWestby-Grenora (C)11 MHSA State Meet Class A & C
26.80Jordan NelsonBigfork (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
26.83Emily KolstadGlasgow (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
26.85Shelby SchweigertFairfield (B)MHSA State Meet Class AA & B
26.87Kamille ReynoldsHuntley Project (B)MHSA State Meet Class AA & B
26.92Audrey BloomquistHelena Capital (AA)10 Western AA Divisional
26.95Kennedy KanterFlathead (AA)Western AA Divisional
26.99Kaitlin MasonGreat Falls CMR (AA)11 SkorDeKam Invitational
27.00Sidney StevensonLibby (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
27.01Parker EdwinsBelgrade (A)12 MHSA State Meet Class A & C
27.05Shaeley BrownPolson (A)Polson ABC Invitational
27.07Josie WindauerColumbia Falls (A)Polson ABC Invitational
27.08Jessica BarnhartFlathead (AA)Western AA Divisional
27.09Penny JessopCorvallis (A)12 Western A Divisional
27.09Allie Baldwin-CaseMissoula Sentinel (AA)11 Butte Invitational 5/6
27.10Kendra ZanderDawson County/Glendive (A)12 Eastern A Divisional
27.10Allie DelaneyCharlo (C)10 Western C Divisional
27.14Ashley RevisArlee (C)11 Western C Divisional
27.19Alana GravesHuntley Project (B)Stillwater Invitational