Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for GTJ is: 33-03
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
39-04.75Ava KellenbergMissoula Sentinel (AA)11 State AA Championship
38-10.5Emily McElmurryMissoula Sentinel (AA)11 State AA Championship
37-08Kendall WahlBillings Central (A)12 State A Championship
37-03.5Alix MundMissoula Hellgate (AA)11 State AA Championship
37-00Leina UlutoaRonan (A)12 State A Championship
36-10.5Jadyn VanDykenManhattan Christian (C)12 Western C Divisional
36-10.5Cori CoombeJoliet (B)10 Southern B Divisional
36-04.75Birdie HeuiserHelena (AA)10 State AA Championship
36-04Ayla JanzenTwin Bridges (C)11 Western C Divisional
35-10.25Mallory TommerupPlentywood (C)10 Sidney Invitational
35-10Josie BlazinaBelgrade (AA)11 Eastern AA Divisional
35-08.75Avery GerdesHuntley Project (B)Southern B Divisional
35-08.5Afton WrideFlathead (AA)11 Flathead Triangular
35-08Krystan HaflaGarfield Co./Jordan (C)11 Norm Girard North/East Top 10
35-07.25Meryssa PriceForsyth (B)10 3B Districts
35-06McKenzy HeppnerHelena Capital (AA)10 Helena Crosstown Meet
35-05.75Montannah PiarGranite/Philipsburg (C)10 Western C Divisional
35-04.5Remington PedersonForsyth (B)State B Championship
35-03.5Kyesha FarmerGreat Falls (AA)11 The Falls Tuesday Trials
35-02.75Isabella PereiraSuperior (C)12 State C Championship
35-02.5Makenzie SheilsColumbus (B)12 Al Walker Memorial
35-01Kameryn KetchamSweet Grass Co./Big Timber (B)11 Al Walker Memorial
35-01Macy TjeldeFairview (C)2C Districts
35-00.25Karys CampGlacier (AA)12 State AA Championship
34-11.75Amber SantosBeaverhead Co./Dillon (A)10 John Tomich Invitational
34-11.75Taevyn BeaudinValley Christian (C)11 Western C Divisional
34-10.5Zoey MorastBeaverhead Co./Dillon (A)12 State A Championship
34-10.5Addi KynettGreat Falls (AA)10 State AA Championship
34-10Brynne HillRichey-Lambert (C)Norm Girard North/East Top 10
34-09Sophia MadsenGreat Falls CMR (AA)11 State AA Championship
34-08.75Rylee ArmstrongFergus/Lewistown (A)12 State A Championship
34-08.5Norah SchmidtWhitefish (A)11 State A Championship
34-08.25Macy TjedleFairview (C)Wibaux Invitational
34-08.25Brooke ReuterSavage (C)11 State C Championship
34-08Mayzie YoakamGlasgow (B)Sidney Invitational
34-07.5Kaitlyn NoyesBroadwater/Townsend (B)Russ Plicher Top 10
34-07.5Malea EganColstrip (B)12 State B Championship
34-07Jayla RambergChester-Joplin-Inverness (C)10 State C Championship
34-06.5Isabella GrutschMissoula Big Sky (AA)10 Western AA Divisional
34-04.75Lauren HeuiserHelena (AA)12 State AA Championship
34-04.5Sydney PetersenBeaverhead Co./Dillon (A)11 Western A Divisional
34-04.5Mia StephanFlathead (AA)11 Kalispell Time Trials
34-04.5June LayHelena Capital (AA)Western AA Divisional
34-04Breauna EricksonConrad (B)11 Mustang Invitational
34-04Emma McAllisterColumbia Falls (A)11 Archie Roe Invitational
34-02.5Sydney KolwyckGallatin (Bozeman) (AA)11 Eastern AA Divisional
34-02Lily HerzogReed Point-Rapelje (C)12 State C Championship
34-01.5Sari MurphyDawson Co./Glendive (A)10 State A Championship
34-00.5Alexa CaswellLaurel (A)12 John Tomich Invitational
34-00Braedyn JohnsonCascade (C)11 10C Districts
34-00Emma McCauleyJefferson/Boulder (B)12 Manhattan Christian Invitational
33-11.5Macee MayHavre (A)10 State A Championship
33-11Cambry ConradsenSavage (C)10 Baker Invitational
33-11Reese WolfgramBroadwater/Townsend (B)11 Southern B Divisional
33-10Grace GackleCircle (C)11 2C Districts
33-10Payzlee BoyceFlathead (AA)11 Western AA Divisional
33-09Hanna GaweWhitefish (A)11 State A Championship
33-09Rhema PaceGreat Falls CMR (AA)10 The Falls Tuesday Trials
33-08Kenzie AllenSimms (C)10 10C Districts
33-07.25Alizae HowardRoy-Winifred (C)10 Fort Benton Snow Buster
33-06.5Makenzie JacksonHelena (AA)11 Helena Triangular
33-06.5Sierra ParkerHavre (A)Eastern A Divisional
33-06.5Rylee ThompsonFlathead (AA)11 Sentinel Triangular 5/2
33-06Alice DolezalFlathead (AA)Western AA Freshman Meet
33-05.5BaiLee McCollyHinsdale (C)3C Districts
33-05Addison OliverEnnis (C)11 Western C Divisional
33-05Cadence FerreiraGallatin (Bozeman) (AA)11 Skor DeKam Invite
33-05Ella PethelBelt (C)11 Mustang Invitational
33-04.75Bergen MaherDawson Co./Glendive (A)Sidney Invitational
33-03.25Mataya TiptonDawson Co./Glendive (A)12 Eastern A Divisional