Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B800M is: 2:04
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
1:51.31Wilson SchmidtBelgrade (AA)State AA Championship
1:51.82Weston BrownBozeman (AA)12 State AA Championship
1:52.68Nathan NeilBozeman (AA)11 State AA Championship
1:53.28Henry BallingerHelena (AA)12 State AA Championship
1:54.30Keagen CrosbyMissoula Sentinel (AA)12 State AA Championship
1:54.41Daniel WiltseMissoula Hellgate (AA)12 State AA Championship
1:55.05Finneas ColescottMissoula Hellgate (AA)12 Western AA Divisional
1:55.80Aaron FrenchHelena (AA)11 Russ Plicher Top 10
1:56.87Evan BennettHamilton (A)10 MCPS Invite
1:56.90Shaphan HubnerManhattan Christian (C)10 Western C Divisional
1:58.10Jack JensenBigfork (B)11 State B Championship
1:58.39Wyatt EhredtFrenchtown (A)12 Western A Divisional
1:58.43Caleb TomacHavre (A)11 Eastern A Divisional
1:58.51Tyler AveryGlacier (AA)12 State AA Championship
1:58.51Ryan HarringtonGreat Falls (AA)11 CMR-Bozeman Dual
1:58.67Oren ArthunManhattan Christian (C)11 Western C Divisional
1:58.67Ridley KeyMissoula Hellgate (AA)10 State AA Championship
1:58.70Carson SteckelbergGallatin (Bozeman) (AA)12 Bozeman Triangular
1:58.73Garrett DahlkeGallatin (Bozeman) (AA)12 Bozeman Triangular
1:58.84Derek CriddleCorvallis (A)11 Nelson-Thomas ABC Meet
1:59.05Kasen KastnerFlathead (AA)10 State AA Championship
1:59.33Jaxon StrausBillings West (AA)12 West-Skyview Dual
1:59.37Brody HenryHavre (A)12 Eastern A Divisional
1:59.45Samuel JagodzinskiBillings Central (A)10 Eastern A Divisional
1:59.51Hunter BaileyBaker (B)11 State B Championship
1:59.70Ryan DoyleTurner (C)11 State C Championship
1:59.79Isaiah CowanMissoula Big Sky (AA)10 Russ Plicher Top 10
1:59.79Scott ParkeDrummond (C)11 State C Championship
1:59.79Ben ShaulesMissoula Sentinel (AA)10 State AA Championship
2:00.10Gavin GarrisonBeaverhead Co./Dillon (A)12 Western A Divisional
2:00.28Beck WhickerCuster Co./Miles City (A)10 Eastern A Divisional
2:00.31Andrew PellandiniBillings Senior (AA)10 Billings Public City Meet
2:00.32Aidan BrownBelgrade (AA)11 Eastern AA Divisional
2:00.57Mason MolerBillings West (AA)11 Billings Public City Meet
2:00.59Brayden LanserHamilton (A)Russ Plicher Top 10
2:00.66Gage GuntherCuster Co./Miles City (A)11 State A Championship
2:00.75Andrew DurganPark/Livingston (A)12 Eastern A Divisional
2:00.85Jaden SilhaDawson Co./Glendive (A)10 Eastern A Divisional
2:00.86Garret BodilyGreat Falls CMR (AA)11 Eastern AA Divisional
2:00.88Nate IngelfingerWhitefish (A)12 Archie Roe Invitational
2:00.90Ben BirdHardin (A)Eastern A Divisional
2:01.38Tyler InabnitMissoula Sentinel (AA)10 Glacier-Sentinel Dual
2:01.47Reid MalcolmPark/Livingston (A)12 Eastern A Divisional
2:01.47Ashtyn RaskGreat Falls (AA)11 Eastern AA Divisional
2:01.74Jacob StewartRed Lodge (B)12 State B Championship
2:01.85Christian LandersBozeman (AA)Eastern AA Divisional
2:02.10Clayton JassenBelt (C)11 Northern C Divisional
2:02.31Bryce WilliamsJoliet (B)12 State B Championship
2:02.35Ian FlynnHelena Capital (AA)12 MCPS Invite
2:02.38Nico PetriniMissoula Hellgate (AA)11 Western AA Divisional
2:02.40Wilson DerryMissoula Hellgate (AA)11 Western AA Divisional
2:02.48Hayden HollowCharlo (C)11 Western C Divisional
2:02.72Kyler HarrisFlorence-Carlton (B)10 6B Districts
2:02.76Peyton SummersWolf Point (B)11 Mustang Invitational
2:02.81Jeremy PosdonBozeman (AA)11 Eastern AA Divisional
2:02.83Eli HeacockPowder River Co./Broadus (C)11 State C Championship
2:02.95Zach DowningPark City (C)11 State C Championship
2:02.97Gavin HagbergCorvallis (A)12 Western A Divisional
2:03.03James GreeneCut Bank (B)11 State B Championship
2:03.37Kyler HolindeGlasgow (B)10 Northern B Divisional
2:03.43Eli TaylorHamilton (A)12 Western A Divisional
2:03.49Chandler ChristensenBillings Skyview (AA)10 Midland Roundtable Top 10
2:03.55Paul DannenbergBillings West (AA)10 Eastern AA Divisional
2:03.72Elias Stops at Pretty PlacesHardin (A)12 Eastern A Divisional
2:03.73Thomas OylearPowder River Co./Broadus (C)11 State C Championship
2:03.84Elias WightBillings Senior (AA)10 Eastern AA Divisional
2:03.93Reed LarsenGlasgow (B)12 State B Championship
2:03.93Greyson PisenoBillings Central (A)Eastern A Divisional
2:03.94Lucas KeithBillings West (AA)Billings Public City Meet
2:03.95Jerdan CrawfordBrowning (A)11 Western A Divisional
2:03.98Mason GenoveseWhitefish (A)11 Western A Divisional