Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G100MH is: 16.8
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
14.86Olivia LewisCorvallis (A)11 State A Championship
14.97Logan TodorovichHelena (AA)11 State AA Championship
15.17Charlize DavisBillings Skyview (AA)12 State AA Championship
15.21Isabelle BerryLoyola Sacred Heart (B)11 Western B Divisional
15.23Emily McElmurryMissoula Sentinel (AA)11 State AA Championship
15.33Havyn VandenacreBroadwater/Townsend (B)11 District 5B
15.38Alivia RinehartFlathead (AA)10 Western AA Divisional
15.45Piper JetteBillings Senior (AA)11 State AA Championship
15.54Cienna SoensBillings Skyview (AA)11 Midland Roundtable Top 10
15.58Mikayla HallHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
15.70Rylee HerbstrittCorvallis (A)12 State A Championship
15.75Bristol LenzFlathead (AA)State B Championship
15.77Claire BucklinSunburst (C)11 State C Championship
15.80Brayli ReimerRed Lodge (B)12 State B Championship
15.81Anita BlackGallatin (Bozeman) (AA)Midland Roundtable Top 10
15.88Grace GackleCircle (C)11 State C Championship
15.89Emma KonenTwin Bridges (C)11 12C Districts
15.91Annie KaulPlentywood (C)12 Eastern C Divisional
15.95Zoey BortzFlathead (AA)10 Western AA Divisional
15.99Rylee ArmstrongFergus/Lewistown (A)12 Eastern A Divisional
15.99Gracelee BannaMissoula Big Sky (AA)10 Big Sky-Butte Dual
16.06Mady WillisScobey (C)10 State C Championship
16.10Inga TurnerBigfork (B)12 State B Championship
16.20Taevyn BeaudinValley Christian (C)11 Western C Divisional
16.21Kyanna JarvisHavre (A)11 State A Championship
16.22Allie DaleTwin Bridges (C)11 Western C Divisional
16.22Isabelle LinderHelena Capital (AA)11 Western AA Divisional
16.25Alexis DeVriesManhattan Christian (C)12 State C Championship
16.36Emma McCauleyJefferson/Boulder (B)12 State B Championship
16.43Hailey EllsWhitefish (A)11 Archie Roe Invitational
16.43Bridget ReedTurner (C)State C Championship
16.46Ayla JanzenTwin Bridges (C)11 Western C Divisional
16.49Emme BurckleyBillings Senior (AA)Eastern AA Divisional
16.56Sydney PetersenBeaverhead Co./Dillon (A)11 State A Championship
16.59Hope MadillGreat Falls CMR (AA)11 Eastern AA Divisional
16.59Hope GonsioroskiBaker (B)10 Glendive Elks Invitational
16.63Courtney HussionColumbia Falls (A)10 Western A Divisional
16.68Mayzie YoakamGlasgow (B)2B Districts
16.68Shaylee QuenzerRed Lodge (B)11 State B Championship
16.71Kalli TumaPlains (B)State B Championship
16.72Delainey EngenBillings West (AA)10 Eastern AA Divisional
16.73Katelynn FolvagWestby-Grenora (C)10 State C Championship
16.76Kara ReedDenton-Geyser-Stanford (C)12 Cascade Top 8