View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Western C Divisonal

Date: 2016-05-20
Western C Divisional
At Missoula County Stadium

BOYS
Team scores: 1, Ennis 96; 2, Manhattan Christian 79; 3, Charlo 67; 4, Drummond 51; 5, Twin Bridges 40; 6, Arlee, 32.33; 7, Darby 32; 8, White Sulphur Springs 26; 8, Noxon 26; 10, Hot Springs 24; 11, Seeley-Swan 13; 12, Victor 12; 13, Philipsburg, 11; 14, St. Regis 10; 15, Sheridan 5; 16, Superior 2; 17, Willow Creek 0.33; 17, Gardiner 0.33.

100 meters: 1, Michael Delaney, Char, 11.24; 2, Cleet Wrzesinski, Ennis, 11.35; 3, Bill Yeager, TB, 11.36; 4, Mark Estes, Drum, 11.47; 5, Corbin Wood, Ennis, 11.59; 6, Isaac Desjarlais, Arlee, 11.63.

200: 1, Cleet Wrzesinski, Ennis, 22.32; 2, Bill Yeager, TB, 22.53; 3, Michael Delaney, Char, 22.87; 4, Mark Estes, Drum, 23.09; 5, Cade Estes, 23.34; 6, Tanner Wood, Ennis, 23.49.

400 1, Bill Yeager, TB, 50.25; 2, Isaac Desjarles, Arlee, 50.70; 3, Mark Estes, Drum, 51.34; 4, Bradey Wilson, Nox, 52.33; 5, Wade Luly, Ennis, 52.98; 6, Hunter Shlmerdine, SS, 53.06.

800: 1, Bradey Wilson, Nox, 2:00.99; 2, Isaac Desjarlais, Arlee, 2:03.38; 3, Mitch Parcell, SS, 2:04.75; 4, Alex Knauer, Phil, 2:06.10; 5, Tyler Smith, MC, 2:06.69; 6, Grant Van Dyken, MC, 2:07.77.

1,600: 1, Evan Duggan, Darby, 4:28; 2, Bradey Wilson, Nox, 4:40.41; 3, Grant Van Dyken, MC, 4:46.84; 4, Ryan Busch, MC, 4:47.31; 5, James DeTienne, HS, 4:47.72; 6, Wills Degrandpre, Char, 4:55.86.

3,200: 1, Evan Duggan, Darby, 10:21.49; 2, Ryan Busch, MC, 10:31.35; 3, Jesper Koski, MC, 10:45.57; 4, Riain Deavel, Sher, 10:53.84; 5, Wills Defgrandpre, Char, 11:01.05; 6, Mitch Parcell, SS, 11:13.61.

100 hurdles: 1, Cleet Wrzesinski, Ennis, 15.10; 2, Ethan Nyhart, WSS, 15.73; 3, Jack Powell, Vic, 15.96; 4, Jake Wendt, WSS, 16.25; 5, Kye McCollaum, Darb, 16.26; 6, Quinton Johnson, SS, 16.42.

300 hurdles: 1, Cleet Wrzesinski, Ennis, 40.08; 2, Michael Delaney, Char, 41.40; 3, Jake Wndt, WSS, 41.40; 4, Bradey Wilson, Noxon, 42.40; 5, Kye McCollaum, Darb, 42.52; 6, Harold Yocum, Arlee, 43.32.

1,600: 1, Evan Duggan, Darby, 4:39.78; 2, Bradey Wilson, Nox, 4:40.41; 3, Grant Van Dyken, MC, 4:46.84; 4, Ryan Busch, MC, 4:47.31; 5, James DeTienne, Hot, , 4:47.72; 6, Wills Degrandpre, Char, 4:55.86.

400 relay 1, Ennis 43.32 (old record: Ennis 43.94, 2015); 2, Manhattan Christian 45.36; 3, Victor 46.01; 4, Arlee 46.02; 5, Twin Bridges 46.72; 6, Philipsburg 47.11.

1,600 relay: 1, Charlo 3:35.96; 2, Twin Bridges 3:38.26; 3, Granite 3:39.10; 4, Seeley-Swan 3:41.29; 5, Arlee 3:42.17; 6, Ennis 3:43.13.

Shot put: 1, Ty Morgan, Ennis, 47-06.25; 2, Dugan Runkel, Char, 46-04.25; 3, Kevin Blanksma, MC, 44-02.25; 4, Connor Perry, HS, 42-09.5; 5, Cooper Christensen, TB, 42-05; 6, Brad Kamps, MC, 41-07.75.

Discus: 1, Ty Morgan, Ennis, 157-01; 2, Brad Kamps, MC, 142-03; 3, Dugan Runkel, Char, 141-06; 4, Brock Cantrell-Field, SR, 133-09; 5, Cooper Christensen, TB, 133-06; 6, Jacob Berg, WSS, 131-00.

Javelin: 1, Cade Estes, Drum, 165-00; 2, John Beckers, Darb, 158-10; 3, Brock Cantrell-Field, SR, 150-01; 4, Jordan Barfuss, WSS, 147-07; 5, Birdger Smith, Char, 144-01; 6, Riley Allen, Drum, 140-05.

High jump: 1, Kevin Blanksma, MC, 6-01; 2, Zach Osborne, Hot, 6-00; 3, Aaron Perry, Arlee, J6-00; 4, Corbin Wood, Ennis, J6-00; 5, Kaleb Bausch, TB, 5-10; 6, Brian Baker, Arlee, 5-06; 6, Ian McIntosh, Gard, 5-06; 6, Daly Nesbit, WC, 5-06.

Triple jump: 1, Mark Estes, Drum, 44-11.75 (old record: Jed Fike, Harr, 43-11, 2014); 2, Kevin Blanksma, MC, 42-09; 3, Tevor Paro, Hot, 41-09.75; 4, Tanner Wood, Ennis, 41-06.25; 5, Brian Baker, Arlee, 41-04.75; 6, Ethan Nyhart, WSS, 39-11.50.

Long jump: 1, Mark Estes, Drum, 21-08; 2, Tanner Wood, Ennis, 20-05.5; 3, Corbin Wood, Ennis, 20-03.00; 4, Trevor Paro, HS, 20-00.5; 5, Ethan Nyhart, WSS, 19-10; 6, Kevin Blanksma, MC, 19-09.

Pole vault: 1, Lincoln Young, MC, 13-06; 2, Landers Smith, Char, 12-00; 3, Bridger Smith, Char, J12-00; 4, Cade Este, Drum, 11-06; 5, Kaleb Ververis, Sup, 10-00; 6, Moxon Lee, Sher, J10-00.

GIRLS

Team scores: 1, Seeley-Swan 89; 2, Ennis 70; 2, Plains 70; 4, West Yellowstone 52.5; 5, Arlee 46; 6, Manhattan Christian 44; 7, Drummond 42.5; 8 Harrison 21; 9, Twin Bridges 20; 10, Granite 13; 10 Charlo 13; 12, Superior 10; 13, Shields Valley 9; 14, St. Regis 8; 15, White Sulphur Springs 7; 16, Sheridan 6; 17, Willow Creek 5; 18, Darby 1.

100: 1, Claire Fickler, Drum, 13.02; 2, Wrenzi Wrzesinksi, Ennis, 13.11; 3, Ashley Revis, Arlee, 13.16; 4, Alex Bohlman, SS, 13.21; 5, Madison Hill, St. Reg, 13.34; 6, Kylie Kerkaert, SV, 13.52.

200: 1, Alex Bohlman, SS, 26.63; 2, Jewlz Collins, WY, 26.78; 3, Wrenzi Wrzesinski, Ennis, 26.95; 4, Claire Fickler, Drum, 26.99; 5, Ashley Revis, Arlee, 27.42; 6, Kailee Oliverson, TB, 27.49.

400: 1, Alex Veltkamp, MC, 58.10 (old record: Keeley Ehmann, Darb, 58.31, 2015); 2, Jewlz Collins, WY, 1:00.16; 3, Alex Bohlman, SS, 1:00.43; Lily Mercer, SS, 1:00.96; 5, Claire Fickler, Drum, 1:02.46; 6, Shannon Dimond, Plains, 1:02.78.

800: 1, Alex Veltkamp, MC, 2:21.30; Stephanie Robbins, SS, 2:23.95; 3, Bailee Parker, WY, 2:24.01; 4, Natalie Yocum, Arlee, 2:28.11; 5, Lily Mercer, SS, 2:28.78; 6, Kimberly Earhart, Plains, 2:32.02.

1,600: 1, Bailee Parker, WY, 5:09.19; 2, Stephanie Robbins, SS, 5:24.38; 3, Alex Veltkamp, MC, 5:35.03; 4, Kimberly Earhart, Plains, 5:35.46; 5, Natalie Yocum, Arlee, 5:41.86; 6, Brooklyn Foust, Char, 5:44.70.

3,200: 1, Bailee Parker, WY, 10:48.76 (old record: Bailee Parker, WY, 11:09.48, 2015); 2, Stephanie Robbins, SS, 12:04.91; 3, Brooklyn Foust, Charlo, 12:10.56; 4, Kimberly Earhart, Plains, 12:10.57; 5, Natalie Yocum, Arlee, 12:23.52; 6, Jaden Coston, Charlo, 12:44.93.

100 hurdles: 1, Wrenzi Wrzesinksi, Ennis, 15.78; 2, Carly Hergett, Arlee, 15.87; 3, Kailee Oliverson, TB, 15.89; 4, Taya Defrance, Har, 16.30; 5, Jewlz Collins, WY, 16.51; 6, Ciera Wingo, Phil, 16.70.

300 hurdles: 1, Wrenzi Wrzesinski, Ennis, 45.96; 2, Jewlz Collins, WY, 47.55; 3, Taya Defrance, Har, 48.06; 4, Ciera Wingo, Phil, 48.45; 5, Cheyenne Nagy, Char, 49.00; 6, Casey Ehmann, Dar, 49.27.

400 relay: 1, Ennis 51.84; 2, Arlee 52.29; 3, Seeley-Swan 52.33; 4, Shields Valley 52.75; 5, Charlo 52.83; 6, Drummond 53.29.

1,600 relay: 1, Seeley-Swan 4:10.20; 2, Ennis 4:14.89; 3, Plains 4:17.71; 4, Shields Valley 4:19.82; 5, Twin Bridges 4:22.47; 6, Manhattan Christian 4:23.66.

Shot put: 1, Leah Thompson, Plains, 38-08.25; 2, Ciera Wingo, Phil, 33-08.50; 3, Janie Smart, Sher, 32-10.75; 4, Lindsay Benson, MC, 32-06.75; 5, Addie Jo Nesbit, WC, 32-02.50; 6, Sakoya Gaustad, Char, 31-07.75.

Discus: 1, Leah Thompson, Plains, 143-01 (old record: Taylor McNally, Ennis, 139-07, 2008); 2, Lindsay Benson, MC, 126-00; 3, Kara Altmiller, Plains, 104-05; 4, Lily Huenink, Plains, 99-02; 5, Caitlin Klatt, Ennis, 94-11; 6, Tessa Grimes, SS, 93-04.

Javelin: 1, Kimberly Earhart, Plains, 142-00 (old record: Heather Schwartz, Lima, 141-06.50, 2003); 2, Carley Vonheeder, Plains, 137-08; 3, Alex Bohlman, SS, 132-01; 4, Ronnie Black, Plains, 124-03; 5, Leah Thompson, Plains, 118-10; 6, Taya Defrance, Harr, 110.06.

Long jump: 1, Taya Defrance, Har, 16-02.50; 2, Carly Hergett, Arlee, 16-01.50; 3, Madison Hill, SR, 15-10; 4, Claire Fickler, Drum, 15-03; 5, Morgan Radtke, Drum, J15-03; 6, Genna Barrett, WSS, 14-05.50.

High jump: 1, Kailee Oliverson, TB, 5-02; 2, Morgan Radtke, Drum, 5-00; 3, Alex Bohlman, SS, 4-10; 4, Addie Jo Nesbit, WC, 4-10; Jourdain Klein, Ennis, 4-10; 6, Jenna Heine, WY, 4-10; 6, Marissa Koke, Sup, 4-10.

Triple jump: 1, Morgan Radtke, Drum, 33-08.5; 2, Jourdain Klein, Ennis, 33-07; 3, Carly Hergett, Arlee, 33-01.5; 4, Genna Barrett, WSS, 32-11; 5, Mesa Williams, WSS, 32-05.5; 6, Megan Bausch, TB, 31.11.

Pole vault: 1, Cera Strumpfer, SS, 9-00; 2, Emma Duboise, Sup, 8-00; 3, Danika Philpott, Ennis, 7-06; 3, Hailey Kassity, MC, 7-06; 5, Madison Mask, Sup, 7-06; 5, Sara Kielley, Drum, 7-06.