View All     Add a Meet (requires login)

Meet: 14C Districts

Date: 2016-05-12
14C Districts
At Polson

BOYS

Team scores 1, Charlo 147.5; 2, Hot Springs 124.75; 3, Arlee 117.75; 4, Noxon 74; 5, St. Regis 22.75; 6, Superior 21.5; 7, Plains 16.75.

100 1, Michael Delaney, Cha, 11.51; 2, Isaac Desjarlais, Arl, 11.81; 3, Trevor Paro, HS, 12.04; 4, Aaron Perry, Arl, 12.13; 5, Jared Doty, Cha, 12.41; 6, Bridger Smith, Cha, 12.53.

200 1, Michael Delaney, Cha, 23.84; 2, Aaron Perry, Arl, 24.75; 3, Jared Doty, Cha, 24.95; 4, Trevor Paro, HS, 25.47; 5, Bridger Smith, Cha, 25.56; 6, Cody Cable, Nox, 26.11.

400 1, Isaac Desjarlais, Arl, 52.21; 2, Bradey Wilson, Nox, 52.83; 3, Landers Smith, Cha, 54.82; 4, Harold Yocum, Arl, 56.10; 5, Wyatt Carr, HS, 56.11; 6, Sinjin LaDeaux, Pla, 57.36.

800 1, Bradey Wilson, Nox, 2:06.71; 2, Isaac Desjarlais, Arl, 2:09.48; 3, James DeTienne, HS, 2:11.22; 4, Andy Bailey, Sup, 2:16.32; 5, Blaine Carr, HS, 2:16.84; 6, Zane Hafliger, Cha, 2:17.15.

1600 1, Bradey Wilson, Nox, 4:47.60; 2, James DeTienne, HS, 4:52.73; 3, Wills DeGrandpre, Cha, 4:59.81; 4, Blaine Carr, HS, 5:02.55; 5, Nick Westman, Nox, 5:15.21; 6, Aaron Brodmerkle, Nox, 5:24.41.

3200 1, Wills DeGrandpre, Cha, 11:27.74; 2, Nick Westman, Nox, 11:39.69; 3, Andy Bailey, Sup, 11.52.43; 4, Dennis Ahenakew, Arl,1 1:53.18; 5, Connor Koenig, Cha, 12:20.22; 6, Devon Siech, Cha, 12:48.89.

110 hurdles 1, Trevor Paro, HS, 17.74; 2, Harold Yocum, Arl, 18.01; 3, Toby Odom, Cha, 18.67; 4, Tyler Carr, HS, 19.90; 5, George Shick, Arl, 20:21; 6, Thomas Knoll, Arl, 20.66.

300 hurdles 1, Michael Delaney, Cha, 42.63; 2, Bradey Wilson, Nox, 43.09; 3, Harold Yocum, Arl, 44.12; 4, Toby Odom, Cha, 45.80; 5, Tyler Carr, HS, 47.45; 6, George Shick, Arl, 48.17.

400 relay 1, Charlo (Toby Odom, Landers Smith, Jared Doty, Michael Delaney) 45.54; 2, Arlee 46.68; 3, Noxon 48.43; 4, Hot Spring 48.74; 5, Superior 50.27.

1600 relay 1, Charlo (Landers Smith, Jared Doty, Toby Odom, Michael Delaney) 3:38.36; 2, Arlee 3:53.88; 3, Hot Springs 3:55.08; 4, Superior 4:07.97; 5, Noxon 4:10.81.

Shot put 1, Dugan Runkel, Cha, 43-11; 2, Connor Perry, HS, 42-10.75; 3, Addison Mueller, HS, 39-6; 4, Brock Cantrell-Field, SR, 39-0.75; 5, Garrett Radabah, HS, 36-6; 6, Riley Reishus, Nox, 35-11.25.

Discus 1, Dugan Runkel, Cha, 128-0; 2, Connor Perry, HS, 126-2; 3, Brock Cantrell-Field, SR, 123-0; 4, Kane Shenyer, Cha, 115-7; 5, Addison Mueller, HS, 109-3; 6, Eric Eslick, SR, 108-11.

Javelin 1, Brock Cantrell-Field, SR, 161-2; 2, Bridger Smith, Cha, 147-6; 3, Grant Fitchett, Nox, 146-4; 4, Blaine Carr, HS, 127-0; 5, Colt Brazill, Arl, 125-7; 6, Garrett Radabah, HS, 122-10.

High jump 1, Zach Osborne, HS, 6-0; 2, Aaron Perry, Arl, 6-0; 3, Aaron Brodmerkle, Nox, 5-8; t-4, Sinjin LaDeaux, Pla, 5-4; t-4, Brock Cantrell-Field, ST, 5-4; t-4, Brian Baker, Arl, 5-4; t-4, Connor Perry, HS, 5-4.

Pole vault 1, Thomas Knoll, Arl, 11-6; t-2, Bridger Smith, Cha, 11-0; t-2, Landers Smith, Cha, 11-0; 4, Blaine Parkin, Sup, 10-6; t-5, Kaleb Ververis, Sup, 10-0; t-5, Jared Doty, Cha, 10-0.

Long jump 1, Trevor Paro, HS, 20-3.5; 2, Isaac Desjarlais, Arl, 19-0.5; 3, Sinjin LaDeaux, Pla, 18-8.75; 4, Zach Osborne, HS, 18-4; 5, Kane Shenyer, Cha, 17-11; 6, Jacob Mitchell, Nox, 17-9.

Triple jump 1, Trevor Paro, HS, 39-4.5; 2, Sinjin LaDeaux, Pla, 37-5; 3, Thomas Knoll, Arl, 37-2.5; 4, Nik Mueller, Nox, 36-11; 5, Brian Baker, Arl, 36-4.5; 6, Kane Shenyer, Cha, 36-0.

***

GIRLS

Team scores 1, Arlee 152; 2, Plains 150; 3, Charlo 114; 4, Superior 55; 5, St. Regis 36; 6, Noxon 17; 7, Two Eagle River 2; 8, Hot Springs 1.

100 1, Ashley Revis, Arl, 13.24; 2, Madison Hill, SR, 13.30; 3, Marissa Koke, Sup, 13.98; 4, Allie Delaney, Cha, 14.00; 5, Sophia Krutilla, Sup, 14.11; 6, Margaret Parkin, Sup, 15.19.

200 1, Ashley Revis, Arl, 27.40; 2, Allie Delaney, Cha, 28.14; 3, Madison Hill, SR, 28.23; 4, Demi Horton, Pla, 28.43; 5, Shannon Dimond, Pla, 28.57; 6, Kara Tatukivei, Cha, 30.17.

400 1, Ashley Revis, Arl, 1:01.33; 2, Demi Horton, Pla, 1:02.26; 3, Shannon Dimond, Pla, 1:02.67; 4, Allie Delaney, Cha, 1:03.34; 5, Kara Tatukivei, Cha, 1:07.11; 6, Shawntaya Nelson, Arl, 1:07.28.

800 1, Kimberly Earhart, Pla, 2:26.92; 2, Natalie Yocum, Arl, 2:27.09; 3, Demi Horton, Pla, 2:35.33; 4, Analisa Loberg, Pla, 2:36.82; 5, Taylor McCready, Cha, 2:40.15; 6, Madison Kelly, SR, 2:40.57.

1600 1, Natalie Yocum, Arl, 5:37.68; 2, Brooklyn Foust, Cha, 5:43.91; 3, Madison Kelly, SR, 5:52.46; 4, Analisa Loberg, Pla, 5:55.60; 5, Jaden Coston, Cha, 5:56.73; 6, Taylor McCready, Cha, 6:13.58.

3200 1, Brooklyn Foust, Cha, 12:27.38; 2, Natalie Yocum, Arl, 12:27.96; 3, Kimberly Earhart, Pla, 12:41.81; 4, Madison Kelly, SR, 13:16.99; 5, Jaden Coston, Cha, 13:20.08; 6, Phalyn Fickas, Nox, 13:41.01.

100 hurdles 1, Carly Hergett, Arl, 17.35; 2, Cheyenne Nagy, Cha, 17.51; 3, Kaitlin Cox, Cha, 17.82; 4, Hilary VanVleet, Nox, 20.68; 5, Kali Murray, Nox, 20.76; 6, Madison Koonce, Nox, 20.79.

300 hurdles 1, Carly Hergett, Arl, 49.29; 2, Cheyenne Nagy, Cha, 49.53; 3, Kaitlin Cox, Cha, 52.14; 4, Hilary VanVleet, Nox, 53.27; 5, Makenzie Mueller, Sup, 55.13; 6, Shawntaya Nelson, Arl, 56.04.

400 relay 1, Arlee (Shawntaya Nelson, Bryndle Goyins, Carly Hergett, Ashley Revis) 53.20; 2, Charlo 53.32; 3, Plains 54.32; 4, Superior 54.65; 5, Noxon 58.64; 6, St. Regis 58.94.

1600 relay 1, Arlee (Shawntaya Nelson, Bryndle Goyins, Ashley Revis, Natalie Yocum) 4:22.69; 2, Charlo 4:22.75; 3, Plains 4:26.86; 4, Superior 4:52.78; 5, St. Regis 5:08.54; 6, Noxon 5:21.03.

Shot put 1, Leah Thompson, Pla, 39-2; 2, Jessica Thompson, Pla, 35-5.75; 3, Sakoya Gaustad, Cha, 30-0.75; 4, Kara Altmiller, Pla, 29-11; 5, Danielle Adler, TER, 28-8.25; 6, Ashley Tryon, Cha, 28-2.25.

Discus 1, Leah Thompson Pla, 131-2; 2, Jessica Thompson, 123-7; 3, Kara Altmiller, Pla, 102-7; 4, Lily Huenink, Pla, 99-7; 5, Ashley Tryon, Cha, 97-3; 6, Sakoya Gaustad, Cha, 95-10.

Javelin 1, Carley VonHeeder, Pla, 145-7; 2, Kimberly Earhart, Pla, 126-5; 3, Ronnie Black, Pla, 124-2; 4, Jessica Thompson, 116-2; 5, Leah Thompson, Pla, 109-3; 6, Hailey Kelly, Sup, 106-1.

High jump 1, Hailey Kelly, Sup, 4-7; t-2, Abby Yocum, Arl, 4-6; t-2, Kaitlin Cox, Cha, 4-6; 4, Marissa Koke, Sup, 4-4; 5, Bryndle Goyins, Arl, 4-2; 6, Jessica Heppler, HS, 4-0.

Pole vault 1, Emma Duboise, Sup, 8-6; t-2, Shawntaya Nelson, Arl, 7-2; t-2, Danielle Ewoniuk, Sup, 7-2; t-4, Alyce Corcoran, Arl, 6-6; t-4, Ciara Roberts, Cha, 6-6; 6, Madison Mask, Sup, 6-5.

Long jump 1, Carly Hergett, Arl, 16-11.5; 2, Madison Hill, SR, 16-5; 3, Abby Yocum, Arl, 14-5; 4, Haley Josephson, Pla, 14-3.5; 5, Hilary VanVleet, Nox, 14-3; 6, Hailey Kelly, Sup, 13-9.

Triple jump 1, Abby Yocum, Arl, 33-1; 2, Carly Hergett, Arl, 32-11; 3, Kaitlin Cox, Cha, 31-1; 4, Carley VonHeeder, Pla, 31-0.5; 5, Hailey Kelly, Sup, 30-11; 6, Bryndle Goyins, Arl, 29-11.

Source: Missoulian