View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Whitefish ARM Invitational

Date: 2016-04-30
Whitefish ARM Invitational
At Whitefish

GIRLS
Team Scores: Glacier 127, Whitefish 54, Plains 52, Polson 50, Columbia Falls 50, Bigfork 48, Havre 38, Missoula Loyola-Sacred Heart 25, Shelby 22, Eureka 22, Thompson Falls 20, Superior 10, Frenchtown 8, Cut Bank 2, St. Ignatius 1, Troy 1.

Individual Results
100 1, Brook Kolar, Loyola, 13.46. 1, Naomi Terry, Havre, 13.46. 3, Haile Norred, Bigfork, 13.48. 4, Ceci Benson, Loyola, 13.67. 5, Lydia Kryshak, Whitefish, 13.72. 6, Jordan Nelson, Bigfork, 13.81.

200 1, Haile Norred, Bigfork, 27.09. 2, Lydia Bowman, Polson, 27.10. 3, Naomi Terry, Havre, 27.32. 4, Jordan Nelson, Bigfork, 27.5. 5, Lauren Schulz, Whitefish, 27.86. 6, Lydia Kryshak, Whitefish, 27.91.

400 1, Annie Hill, Glacier, 58.68. 2, Kim Parsell, Shelby, 59.74. 3, Haile Norred, Bigfork, 1:01.52. 4, Bailey Smith, Glacier, 1:03.24. 5, Rachel David, Havre, 1:04.29. 6, Adrian Schnee, Glacier, 1:04.67.

800 1, Annie Hill, Glacier, 2:13.88. 2, Kim Parsell, Shelby, 2:17.46. 3, Kimberly Earhart, Plains, 2:29.82. 4, Marissa Wenum, Glacier, 2:32.37. 5, Barrett Gray, Whitefish, 2:37.60. 6, Molly Sitter, Polson, 2:38.01.

1,600 1, Kimberly Earhart, Plains, 5:36.92. 2, Barrett Gray, Whitefish, 5:40.62. 3, Molly Sitter, Polson, 5:46.66. 4, Malia Seeley, Polson, 5:47.69. 5, Braya Hobson, Whitefish, 5:51.08. 6, Avril Baines, Glacier, 5:58.01.

3,200 1, Tyann Totten, Eureka, 12:39.30. 2, Bailey Strader, Loyola, 12:45.36. 3, Mckay Guckenberg, Eureka, 13:11.68. 4, Malia Seeley, Polson, 13:38.06. 5, Lizzy Mattson, Frenchtown, 14:00.99. 6, Kennah Fuller, Whitefish, 14:46.57.

100 Hurdles 1, Allie Schulz, Whitefish, 16.27. 2, Brynn McChesney, Glacier, 16.52. 3, Mattison McAnaly, Bigfork, 17.03. 4, Logan Huebsch, Havre, 17.18. 5, Julia Thompson, Glacier, 17.20. 6, Ireland Coyne, Havre, 17.24.

300 Hurdles 1, Ahna Kreitinger, Glacier, 47.00. 2, Mattison McAnaly, Bigfork, 47.31. 3, Logan Huebsch, Havre, 48.75. 4, Shey Hannum, Thompson Falls, 48.91. 5, Allie Schulz, Whitefish, 49.32. 6, Ellie Stevens, Glacier, 50.47.

400 Relay 1, Whitefish A (Lydia Kryshak, Allie Schulz, Ellie DeWan, Lauren Schulz), 51.30. 2, Glacier A, 51.40. 3, Havre A, 52.86. 4, Polson A, 52.87. 5, Cut Bank A, 54.74. 6, Superior A, 56.12.

1,600 Relay 1, Whitefish A (Lydia Kryshak, Ellie DeWan, Lauren Schulz, Allie Schulz), 4:17.80. 2, Columbia Falls A, 4:21.09. 3, Eureka A, 4:21.19. 4, Havre A, 4:24.88. 5, Polson A, 4:35.88. 6, Frenchtown A, 4:40.04.

High Jump 1, Shey Hannum, Thompson Falls, 5-0. 2, Adrian Schnee, Glacier, J5-0. 3, Marissa Koke, Superior, 4-8. 3, Hailey Kelly, Superior, 4-8. 3, Kate Doorn, Whitefish, 4-8. 6, Sarah Pierce, Troy, J4-8.

Pole Vault 1, Lydia Bowman, Polson, 10-4. 2, Ashley Caffrey, Columbia Falls, J10-04. 3, JoJo Sherman, Glacier, 9-10. 4, Charlee Cote, Polson, 8-4. 4, Makenna Daniels, Shelby, 8-4. 5, Olivia Stewart, Shelby, J8-4. 6, Gabby Eaton, Bigfork, J8-04.

Long Jump 1, Brynn McChesney, Glacier, 16-11. 2, Ellie Johnson, Columbia Falls, 16-0. 3, Shey Hannum, Thompson Falls, J16-0. 4, Brook Kolar, Loyola, 15-11.5. 5, Abi Fiske, Glacier, 15-7.25. 6, Reese Nissen, Bigfork, 15-1.

Triple Jump 1, Abi Fiske, Glacier, 36-4.5. 2, Jaclyn Bohmer, Columbia Falls, 33-5. 3, Taylor Salonen, Glacier, 32-8.75. 4, Reese Nissen, Bigfork, 32-6.5. 5, Ashley Montini, Glacier, 32-1.5. 6, Afton Brander, St Ignatius, 32-0.75.

Shot Put 1, Allyson Gimbel, Columbia Falls, 40-7. 2, Leah Thompson, Plains, 39-5.5. 3, Melanie Gassaway, Glacier, J39-5.5. 4, Nikki Krueger, Glacier, 38-3. 5, Erin Sampson, Polson, 35-5.5. 6, Adeline Richardson, Frenchtown, 34-8.

Discus 1, Leah Thompson, Plains, 128-6. 2, Nikki Krueger, Glacier, 124-10. 3, Courtney Mitchell, Glacier, 113-2. 4, Kelsey Philpott, Frenchtown, 112-3. 5, Ellie Johnson, Columbia Falls, 109-0. 6, Miranda Campbell, Bigfork, 103-5.

Javelin 1, Carley Vonheeder, Plains, 137-2.5. 2, Kimberly Earhart, Plains, 133-1.5. 3, Mariah Corrigan, Polson, 112-9. 4, Ellie Johnson, Columbia Falls, 110-6.5. 5, Kiara Burlage, Columbia Falls, 110-5. 6, Marissa Koke, Superior, 107-4.

BOYS
Team Scores: Columbia Falls 99, Glacier 92, Thompson Falls 52, Eureka 46, Polson 42, Havre 41, Whitefish 39, Frenchtown 37, Troy 34, Bigfork 23, Missoula Loyola-Sacred Heart 18, Shelby 3.

Individual Results
100 1, Ethan Larson, Glacier, 11.34. 2, Tanner Dana, Columbia Falls, 11.39. 3, Drew Turner, Glacier, 11.40. 4, Sean Opland, Troy, 11.45. 5, Mike Loftus, Havre, 11.55. 6, Andrew King, Frenchtown, 11.59.

200 1, Sean Opland, Troy, 22.98. 2, Nate Rismon, Havre, 23.10. 3, Ethan Larson, Glacier, 23.16. 4, Scout Willcut, Glacier, 23.21. 5, Mathew Rensvold, Polson, 23.66. 6, Andrew King, Frenchtown, 23.80.

400 1, Sean Opland, Troy, 51.19. 2, Nate Rismon, Havre, 51.46. 3, Tanner Dana, Columbia Falls, 52.24. 4, Mike Loftus, Havre, 52.74. 5, Mathew Rensvold, Polson, 52.84. 6, Drew Turner, Glacier, 53.55.

800 1, Luke Karnauskas, Havre, 2:05.96. 2, Jaiden Rowe, Frenchtown, 2:07.04. 3, Frank Dean, Frenchtown, 2:07.17. 4, Brock Rugg, Frenchtown, 2:07.35. 5, Tucker Salmonsen, Glacier, 2:08.36. 6, Caleb Meehan, Whitefish, 2:08.76.

1,600 1, Sage Wanner, Columbia Falls, 4:35.28. 2, Tevyn Stetson, Glacier, 4:41.33. 3, Jaiden Rowe, Frenchtown, 4:51.23. 4, Sean Carroll, Thompson Falls, 4:52.54. 5, Brock Rugg, Frenchtown, 4:53.55. 6, Frank Dean, Frenchtown, 4:54.15.

3,200 1, Sage Wanner, Columbia Falls, 9:58.39. 2, Elijah Boyd, Glacier, 10:27.92. 3, Brock Adkins, Glacier, 10:34.07. 4, Joseph Vanden Bos, Glacier, 10:34.39. 5, Sam Reilly, Loyola, 10:50.13. 6, Sean Carroll, Thompson Falls, 10:51.94.

110 Hurdles 1, Jacob Clairmont, Polson, 15.76. 2, Josh Wulfekuhle, Thompson Falls, 15.81. 3, Michael Hoerner, Columbia Falls, 16.41. 4, Colton Cote, Polson, 16.60. 5, Jansen Anderson, Whitefish, 16.63. 6, Andrew Durado, Glacier, 16.68.

300 Hurdles 1, Josh Wulfekuhle, Thompson Falls, 40.47. 2, Jacob Clairmont, Polson, 41.10. 3, Colton Cote, Polson, 41.81. 4, Andrew Durado, Glacier, 42.41. 5, Matt Farrier, Bigfork, 42.71. 6, Cannan Smith, Eureka, 43.17.

400 Relay 1, Glacier A (Drew Turner, Ethan Larson, Scout Willcut, Aaron Robinson), 43.17. 2, Columbia Falls A, 43.86. 3, Loyola A, 45.75. 4, Thompson Falls A, 45.83. 5, Eureka A, 45.96. 6, Bigfork A, 46.78.

1,600 Relay 1, Columbia Falls A (Logan Stephens, Charles Martin, Sage Wanner, Tanner Dana), 3:30.17. 2, Havre A, 3:31.64. 3, Eureka A, 3:37.07. 4, Bigfork A, 3:38.14. 5, Frenchtown A, 3:43.59. 6, Thompson Falls A, 3:49.30. 6, Shelby A, 3:49.30.

High Jump 1, Sean Opland, Troy, 6-0. 2, Kyler Burns, Columbia Falls, J6-0. 3, Johnny Perez Jr., Whitefish, J6-0. 4, Kyle Heptner, Shelby, 5-10. 4, Garrett Graves, Eureka, 5-10. 6, Luke Karnauskas, Havre, J5-10.

Pole Vault 1, Jake Gascon, Thompson Falls, 14-4. 2, Jacob Clairmont, Polson, 13-10. 3, Matt Brewer, Whitefish, 12-10. 4, Sawyer Silliker, Whitefish, J11-10. 5, Denver Dicks, Whitefish, 11-10. 6, Ben Windauer, Columbia Falls, J11-10.

Long Jump 1, Logan Stephens, Columbia Falls, 20-9. 2, Strother Cooper, Loyola, 20-5. 3, Lucas Blankers, Eureka, 20-4. 4, Jacob Price, Frenchtown, 20-1. 5, Jacob Byrne, Loyola, 19-7.5. 6, Jake Gascon, Thompson Falls, 19-6.

Triple Jump 1, Hunter Nicholson, Glacier, 41-2.5. 2, Tyler Cote, Whitefish, 40-10.25. 3, Michael Hoerner, Columbia Falls, J40-10.25. 4, Garrett Graves, Eureka, 40-8.75. 5, Nathan Riley, Columbia Falls, 40-5.5. 6, Jacob Price, Frenchtown, 40-3.

Shot Put 1, Kaelan Yanak, Eureka, 48-3. 2, Ross Coleman, Bigfork, 46-11.5. 3, Owen Davis, Eureka, 46-7. 4, Nathan Hammer, Glacier, 45-4. 5, Isaac Sturdevant, Eureka, 44-10. 6, Thomas Trefney, Glacier, 44-9.5.

Discus 1, McKenzie Holt, Thompson Falls, 155-2.5. 2, Ross Coleman, Bigfork, 144-8. 3, Nathan Hammer, Glacier, 142-9. 4, Kaelan Yanak, Eureka, 132-4. 5, Mike Corrigan, Polson, 126-4. 6, Jonathan Blanchard, Frenchtown, 126-0.

Javelin 1, Luke May, Whitefish, 202-4. 2, Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 172-6.5. 3, Dakota Bridwell, Columbia Falls, 165-4.5. 4, Kade VanElswyk, Thompson Falls, 165-0. 5, Cannan Smith, Eureka, 161-6.5. 6, Tadan Gilman, Glacier, 155-4.

Source: Interlake