View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Western Top 10 Meet

Date: 2016-04-27
Western Top 10 Meet
At Missoula County Stadium

GIRLS

100 1, Hannah Coburn, MBS, 12.68; 2, Shelby Schweyen, MS, 12.93; 3, Hannah Kearns, MBS, 13.04; 4, Allie Baldwin-Case, MS, 13.05; 5, Audrey Bloomquist, HC, 13.21; 6, Mary Baker, CF, 13.25; 7, Elena Carter, HC, 13.28; 8, Wrenzi Wrzesinski, EN, 13.34; 9, Penny Jessop, COR, 13.42; 10, Hayle Sundquist, DIL, 13.46.

200 1, Alex Bohlman, SS, 27.03; 2, Claire Fickler, DR, 27.52; 3, Sarah Kronner, MH, 27.79; 4, Kailee Oliverson, TB, 27.87; 5, Lydia Kryshak, WH, 27.90; 6, Wrenzi Wrzesinski, EN, 28.06; 7, Mary Baker, CF, 28.59; 8, Allie Delaney, CHA, 28.74.

400 1, Carly Smiedala, HELE, 57.93 (meet record); 2, Olivia Burgad, MS, 59.77; 3, Haile Norred, BF, 1:00.88; 4, Claire Fickler, DR, 1:00.99; 5, Lilly Mercer, SS, 1:01.05; 6, Maggie Smiedala, HELE, 1:01.76; 7, Madelyn Mariegard, HELE, 1:01.91; 8, Lydia Kryshak, WH, 1:02.84; 9, Ashley Revis, ARL, 1:08.35.

800 1, Annie Hill, GLA, 2:11.26 (meet record); 2, Madeline Hamilton, MS, 2:19.94; 3, Heidi Nisly, COR, 2:23.66; 4, Brooklyn Leiby, MS, 2:24.85; 5, Grace McDonnell, TOWN, 2:27.36; 6, Madi Provo, MH, 2:27.69; 7, Elise Stearns, MH, 2:28.64; 8, Marissa Wenum, GLA, 2:29.25; 9, Madison Edwards, MBS, 2:29.43; 10, Joby Rosenleaf, BU, 2:32.15.

1600 1, Annie Hill, GLA, 4:46.69 (meet record); 2, Bryn Morley, BF, 4:54.24; 3, Molly MacDonald, MS, 5:10.80; 4, Madison Liechty, MS, 5:11.78; 5, Jacie Schmalz, HAM, 5:22.71; 6, Ellee Becker, MH, 5:25.14; 7, Bea Frissell, POL, 5:28.86; 8, Miranda Foster, MH, 5:37.26; 9, Joby Rosenleaf, BU, 5:42.10; 10, Alana Tonidandel, HC, 5:43.07.

3200 1, Ella DeGrandpre, MH, 1:11.36; 2, Wren Climberg, MH, 11:53.36; 3, Makenna Edwards, MBS, 11:56.27; 4, Anya Young, BF, 12:06.59; 5, Allie Monahan, MH, 12:11.79; 6, Kelsey Mueller, MS, 12:32.15; 7, Lily Lang, DAR, 12:39.12; 8, Molly Sitter, POL, 12:55.12; 9, Amelia Wood, ANA, 12:57.12.

100 hurdles 1, Rachael McGree, BC, 14.94; 2, Hannah Coburn, MBS, 15.35; 3, Elena Carter, HC, 15.43; 4, Allie Schulz, WF, 15.99; 5, Tessa Burke, LSH, 16.05; 6, Abby Dodge, BU, 16.36; 7, Taylor Bess, HAM, 16.48; 8, Wrenzi Wrzesinski, EN, 16.55; 9, Brynn McChesney, GLA, 16.68.

300 hurdles 1, Coburn, MBS, 45.94; 2, Wrenzi Wrzesinkski, EN, 46.37; 3, Mattison McAnaly, BF, 47.15; 4, Syd Steele, MS, 47.38; 5, Anna Kreitinger, GLA, 48.15; 6, Shey Hannum, TF, 48.49; 7, Megan Pendergast, STE, 48.59; 8, Kaitlyn Casazza, CF, 48.78; 9, Allie Schulz, WH, 48.88; 10, Ellie Stevens, GLA, 51.25.

400 relay 1, Sentinel, 50.12; 2, Big Sky, 50.17; 3, Capital, 51.41; 4, Whitefish, 51.52; 5, Butte, 51.75; 6, Bigfork, 52.21; 7, Corvallis, 52.33; 8, Butte Central, 52.50; 9, Columbia Falls, 53.09.

1600 relay 1, Helena, 4:05.53; 2, Sentinel, 4:07.36; 3, Bigfork, 4:10.31; 4, Hellgate, 4:14.05; 5, Columbia Falls, 4:14.13; 6, Hamilton, 4:15.60; 7, Seeley-Swan, 4:15.92; 8, Glacier, 4:15.98; 9, Corvallis, 4:16.74; 10, Big Sky, 4:31.54.

Shot put 1, Leah Thompson, PL, 39-10 1/2; 2, Haile Kanenen, HC, 38-6 1/2; 3, Shanna Floerschinger, HELE, 37-8; 4, Nikki Krueger, GLA, 37-2 1/2; 5, Allyson Gimbel, CF, 36-8 3/4; 6, Melanie Gassaway, GLA, 36-4; 7, Jessica Thompson, PL, 35-6 1/2; 8, Brittania Shepard, CHA, 34-3 1/2; 9, Adeline Richardson, FRE, 33-6; 10, Hailee Regan, BU, 33-3.

Discus 1, Leah Thompson, PL, 145-3; 2, Brookelyn Palin, COR, 131-9; 3, Nikki Krueger, GLA, 124-6; 4, Calla Haldorson, COR, 121-4; 5, Kylie Christianson, DIL, 120-1; 6, Jessica Thompson, PL, 119-6; 7, Shanna Floerschinger, HELE, 117-11; 8, Payton Tillotson, STE, 116-0; 9, Haile Kanenen, HC, 111-2; 10, Courtney Mitchell, GLA, 109-7.

Javelin 1, Kimberly Earhart, PL, 141-9; 2, Carley Vonheeder, PL, 137-9; 3, Zena Smith, COR, 127-11; 4, Darby Henthorn, MH, 127-2; 5, Emily Malone, MS, 125-9; 6, Alex Bohlman, SS, 123-8; 7, Kylie Christianson, DIL, 120-9; 8, Mariah Hinson, STE, 117-6; 9, Mariah Corrigan, POL, 116-9; 10, Aleesha Redmon, HAM, 115-6.

High jump 1, Shelby Schweyen, MS, 5-5; 2, Jordyn Schweyen, MS, 5-3; 3, Abby Dodge, BU, 5-3; 4, Hannum, TF, 5-1; 5, Alex Bohlman, SS, 5-1; 6, Kaci Guisinger, HAM, and Savannah Perschon, HC, 4-11; 9, Jourdan Klein, EN, 4-9.

Pole vault 1, Julie Rockenbaugh, HELE, 11-0; 2, Lydia Bowman, POL, 10-6; 3 (tie), Kamden Hilborn, HELE, and Ashley Caffcey, CF, and JoJo Sherman, GLA, 10-0; 6, Taylor Bess, HAM, 9-6.

Long jump 1, Kearns, MBS, 17-0; 2, Ashley McElmurry, MS, 16-9 1/2; 3, Bess, HAM, 16-7 1/2; 4, Reilly Rostad, HAM, 16-7; 5, Hannah Coburn, MBS, 16-7; 6, Carly Hergett, ARL, 16-5; 7, Shey Hannum, TF, 16-1 1/2; 8, Lee Camel, RON, 14-3.

Triple jump 1, Abby Dodge, 36-3; 2, Ashley McElmurry, MS, 36-2; 3, Hannah Kearns, MBS, 36-2; 4, Abi Fiske, GLA, 36-1 1/2; 5, Mariah Hinson, STE, 35-4; 6, Jourdain Klein, EN, 35-2; 7, Rachael McGree, BC, 34-10; 8, Shey Hannum, TF. 34-9 1/2; 9, Carly Hergett, ARL, 34-1; 10m Savannah Perschon, HC, 32-9.

BOYS

100 1, Michael Delaney, CHA, 11.45; 2, Tanner Dana, CF, 11.45; 3 (tie), Nick VanHorssen, HELE, and Derrick Olsen, HELE, 11.60; 5, Ryan Arntson, HELE, 11.61; 6, Nick Wakai, MBS, 11.63; 7, Giovanni Callero, HC, 11.68; 8, Marcus Welnel, HC, 11.83; 9, Kyle Harrington, BC, 11.85.

200 - 1, Connor Matthews, HELE, 23.02; 2, Cleet Wrzesinksi, EN, 23.05; 3, Tanner Dana, CF, 23.19; 4, Troy Anderson, DIL, 23.28; 5, Drew Turner, GLA, 23.43; 6, Mark Estes, DR, 23.63; 7, Nolan Jenko, MBS, 24.01; 8, Ryan Arntson, HELE, 24.13; 9, Nick VanHorssen, HELE 24.34.

400 1, Matthews, HELE, 49.48; 2, Rahkei Eyer, BOU, 50-50; 3, Bill Yaeger, TB, 50.58; 4, Hunder Casey, STE, 51.17; 5, Tyler Combs, GLA, 51.41; 6, Isaac Desjarlais, ARL, 51.51; 7, Camren Kovarik, MS, 51.64; 8, Danny Burton, HC, 51.99.

800 1, Ryan McNamara, HELE, 1:58.53; 2, Josh Jessop, COR, 1:59.96; 3, Preston Novak, MH, 2:02.65; 4, Elijah Boyd, GLA, 2:02.87; 5, Marcus Zeiler, FLO, 2:04.30; 6, Brock Rugg, FRE, 2:04.46; 7, Ian Barrett Hakanson, MH, 2:05.41; 8, Brian McGeehan, BC, 2:07.41; 9, Quin Stewart, POL, 2:11.58.

1600 1, Peter Kirgis, MH, 4:21.10; 2, Bryant Edgerton, TOW, 4:32.13; 3, Sage Wanner, CF, 4:32.60; 4, Ronald Venema, COR, 4:34.96; 5, AJ Eckmann, BOU, 4:36.29; 6, Carson Jessop, COR, 4:40.47; 7, Mo Scariano, MH, 4:45.60; 8, Tevyn Stetson, GLA, 4:53.99; 9, Joel Haas, COR, 5:03.29.

3200 1, Aiden Reed, HELE, 9:31.10; 2, Loran Morley, BF, 9:34.05; 3, Cameron Meikle, HAM, 9:34.36; 4, Isaac Schmidt, MH, 9:38.39; 5, Morris Wecker, MH, 9:53.76; 6, Marshall Beatty, MS, 9:55.03; 7, Danny Provo, MH, 10:04.26; 8, Evan Duggan, DAR, 10:29.35; 9, Matt Wilson, HAM, 10:38.35.

110 hurdles 1, Aaron Robinson, GLA, 14.67; 2, Derrick Olsen, HELE, 14.78; 3, Jacob Clairmont, POL, 15.07; 4, Cleet Wrzesinski, EN, 15.10; 5, Bryce Gallagher, BU, 15.80; 6, Aidan Fitzgerald, HELE, 16.03; 7, Josh Malone, MBS, 16.19; 8, Xavier Melice, HC, 16.21; 9, Brendan Thompson, MS, 16.56.

300 hurdles 1, Cleet Wrzesinski, EN, 38.57; 2,Aaron Robinson, GLA, 38.82; 3, Josh Wulfekuhle, TF, 40-48; 4, Jacob Clairmont, POL, 40-52; 5, Will Hunthausen, HC, 40.99; 6, Parker Spadt, FRE, 41.49; 7, Scout Willcut, GLA, 42.38; 8, Alec Steele, MS, 42.54; 9, Dennis Krueger, MBS, 42.75; 10, Hunter Casey, STE, 46.96.

400 relay 1, Helena, 43.31; 2, Ennis, 43.64; 3, Capital, 43.80; 4, Columbia Falls, 44.03; 5, Boulder, 44.08; 6, Thompson Falls, 44.15; 7, Polson 44.57; 8, Butte Central 44.90.

1600 relay 1, Ennis, 3:28.53; 2, Boulder, 3:29.78; 3, Glacier, 3:30.48; 4, Columbia Falls, 3:31.90; 5, Capital, 3:32.48; 6, Helena, 3:32.50; 9, Connor Schenk, MH, 5-9.

Shot put 1, Michael Smith, HC, 50-3; 2, Jory Breen, MS, 48-5 1/2; 3, Ross Coleman, BF, 47-11 1/4; 4, Owen Davis, EUR, 47-3; 5, Luke Channer, COR, 46-10 1/2; 6, Kyle Finch, DIL, 46-10; 7, Ty Morgan, EN, 46-9; 8, David Peterson, HC, 46-7 3/4; 9, Chase Benson, HELE, 46-5 1/2; 10, Austin Forson, DL, 45-5 1/2.

Discus 1, Austin Forson, DL, 160-1; 2, Kyle Schulte, BC, 152-6; 3, Skylar Jessop, COR, 150-6; 4, Spencer Jessop, COR, 149-4; 5, McKenzie Holt, TF, 147-9; 6, Kyle Finch, DIL, 147-1; 7, Ty Morgan, EN, 145-3; 8, Chase Benson, HELE, 145-1; 9, Michael Smith, HC, 144-11; 10, Patrick Griffin, DIL, 143-7.

Javelin 1, Luke May, WF, 194-11; 2, Kade VanElswyk, TF, 178-3; 3, Dakota Brickwell, CF, 176-1; 4, Caden Venters, FLO, 173-11; 5, Zach Jessop, COR, 169-5; 6, John Diepstraten, STE, 166-0; 7, Cannan Smith, EUR, 164-9; 8, Logan Kolodejchuk, CF, 163-4; 9, John Beckers, DAR, 156-5; 10, Kory Broussard, HC, 154-2.
High jump 1, Parker Spadt, FRE, 6-5; 2, Sean Opland, TRO, 6-1; 3 (tie), Brandon Porter, DL, and Josh Malone, MBS, 6-1; 5, Cole Wohltman, COR, and Kyler Burns, CF, and Isaiah Girara, DIL, and Hunter Nicholson, GLA, 5-11.

Pole vault 1, Jake Gascon, TF, 14-0; 2, Ethan Mackay, HC, 14-0; 3, Sam Roddewig, HELE, 13-6; 4, Hayden Tarver, MS, 13-0; 5, Jacob Clairmont, POL, 13-0; 6, Aidan Carmody, HAM, 13-0; 7, Ty McKay, DIL, 12-6, and Matt Brewe, WH, 12-6; 10, Daniel Smith, HELE, 12-0.

Long jump 1, Marcus Lindquist, MBS, 21-8; 2, Camren Kovarik, MS, 20-11 1/2; 3, Jacob Clairmont, POL, 20-10 3/4; 4, Elias Dewaters, MS, 20-6 1/2; 5 (tie), Malone, MBS, and Corbin Wood, EN, 20-6; 7, Mark Estes, DR, 20-5 3/4; 8, Troy Andersen, DIL, 204; 9, Kellen Round, LSH, 19-11 3/4; 10, Aaron Robinson, GLA, 18-9 3/4.

Triple jump 1, Nate McGree, BC, 43-3; 2, Marcus Lindquist, MBS, 43-1/2; 3, Braxton Roth, COR, 42-9; 4, Marcus Zeiler, FLO, 42-6 1/2; 5, Luke Harper, DIL, 42-5 1/2; 6, Lucas Blankers, EUR, 42 5 1/4; 7, Mark Estes, DR, 42-5; 8, Logan Kolodejchuk, CF, 41-6 3/4; 9, Josh Malone, MBS, 41-5 1/2; 10, Caden Ingraham, MS, 39-8 1/4.