View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Fairview Invitational

Date: 2016-04-14
Fairview Invitational
At Fairview

BOYS
Team Scores 1, Fairview 98; 2, Wibaux 50; 3, Broadus 49; 4, Richey-Lambert 47; 5, Trenton (ND) 40; 6, Savage 39; t-7, Culbertson 38; t-7, Westby-Grenora 38; 9, Plentywood 34; 10, Circle 30; 11, Frazer 18; 12, Sidney 8; 13, Nashua 6; 14, Froid-Medicine Lake 1.

100 1, Austin Brown, TREN 10.86; 2, Shawn Schaefferkoetter, WIB 11.17; 3, Jake Lockwood, BRO 11.33; 4, Garrett Greslin, BRO 11.42; 5, Tanner Reynolds, FAI 11.54; 6, Brock Miller, RIC-LAM 11.63.

200 1, Austin Brown, TREN 22.77; 2, Shawn Schaefferkoetter, WIB 23.65; 3, Jason Klein, FAI 24.45; 4, Adam Buxbaum, CULB 24.63; 5, Jonathan Bressler, TREN 24.84; 6, Riley Hagler, SAV 25.11.

400 1, Jon Lebsock, FAI 54.68; 2, Adam Buxbaum, CULB 54.84; 3, Spencer Fortner, BRO 56.14; 4, Beau Skurdal, TREN 57.06; 5, Kelvin Hill, RIC-LAM 57.33; 6, Quincy Stormer, CIR.

800 1, Spencer Fortner, BRO 2:17.47; 2, Jesse Black, PLEN 2:19.25; 3, Sean Williams, RIC-LAM 2:19.42; 4, Taylor Hilyard, PLEN 2:25.87; 5, Quincy Stormer, CIR 2:26.87; 6, Ian Fatzinger, RIC-LAM 2:28.07.

1600 1, Jonathan Bressler, TREN 5:07.68; 2, Sean Williams, RIC-LAM 5:10.19; 3, Wyatt Miller, FRAZ 5:30.23; 4, Seth Prevost, RIC-LAM 5:30.34; 5, Mead Blake, FAI 5:39.53; 6, Jared Stonehocker, SAV 5:44.29.

3200 1, Wyatt Miller, FRAZ 11:44.82; 2, Jared Stonehocker, SAV 12:11.84; 3, Wyatt Howard, PLEN 12:15.21; 4, Tim Herzog, BRO 12:55.50; 5, Cole Roberts, SID 13:32.69; 6, Owen Nelson, SAV 13:48.03.

110 Hurdles 1, Thomas Fritz, CIR 17.63; 2, Taryn Candee, FAI 17.98; 3, Brett Delp, CIR 18.48; 4, Garrett Cayer, RIC-LAM 18.50; 5, Parker Serio, PLEN 18.58; 6, Mitchell Shaide, FAI 19.31.

300 Hurdles 1, Tate Lunde, WIB 45.06; 2, Taryn Candee, FAI 45.92; 3, Thomas Fritz, CIR 47.84; 4, Brett Andreasen, FAI 47.97; 5, Carson Cayko, FAI 48.25; 6, Mitchell Shaide, FAI 48.87.

400 Relay 1, Fairview 47.85; 2, Westby-Grenora 49.10; 3, Richey-Lambert 49.20; 4, Plentywood 49.50; 5, Circle 50.75; 6, Froid-Medicine Lake 55.69.

1600 Relay 1, Fairview 3:49.60; 2, Plentywood 3:52.95; 3, Richey-Lambert 3:53.14; 4, Trenton 4:03.97; 5, Circle 4:13.68; 6, Broadus 4:16.44.

Shot Put 1, Ben Hardy, FAI 45-00; 2, Riley Hagler, SAV 41-10; 3, Carter Hughes, SID 41-04; 4, Austin Pederson, CULB 39-11; 5, Jayson Jackson, FRAZ 39-01; 6, Ethan Hendrickson, CULB 38-08.

Discus 1, Ben Hardy, FAI 146-09; 2, Jay Randall, BRO 128-04; 3, Pat Hardy, FAI 125-04; 4, Kenton Stradinger, BRO 121-08; 5, Kade Guenther, WES-GRE 117-07; 6, Logan Nickoloff, CUL 112-03.

Javelin 1, Paxton Miller, SAV 141-03; 2, Parker Jensen, FAI 130-10; 3, Kade Guenther, WES-GRE 130-06; 4, Gunner Greene, NAS 127-09; 5, Nolan Viste, NAS 124-10; 6, Tate Lunde, WIB 123-09.

High Jump 1, Adam Buxbaum, CULB 6-04; 2, Kade Guenther, WES-GRE 6-00; 3, Garrett Greslin, BRO 5-10; 4, Allan Ekness, WES-GRE 5-08; 5, Bryce Osksa, PLEN 5-06; 6, Shawn Schaefferkoetter, WIB 5-04.

Long Jump 1, Adam Buxbaum, CULB 20-06; 2, Tate Lunde, WIB 19-11 ; 3, Shawn Schaefferkoetter, WIB 19-11 ; 4, Casey Cayer, RIC-LAM 19-08 ; 5, Allan Ekness, WES-GRE 19-04; 6, Brett Delp, CIR 18-01 .

Triple Jump 1, Bryar Lange, SAV 40-03 ; 2, Tate Lunde, WIB 39-03 ; 3, Allan Ekness, WES-GRE 39-02; 4, Casey Cayer, RIC-LAM 38-09 ; 5, Cleve Garman, WES-GRE 37-10; 6, Kelvin Hill, RIC-LAM 35-03 .

GIRLS
Team Scores 1, Westby-Grenora 90; 2, Circle 63; 3, Trenton (ND) 46; 4, Broadus 40; 5, Plentywood 37; 6, Nashua 36; 7, Wibaux 34; 8, Richey-Lambert 31.5; 9, Sidney 31; 10, Savage 29; 11, Fairview 27; 12, Froid-Medicine Lake 22.5; 13, Frazer 22; 14, Saco 11.

100 1, Kaity Hove, TREN 13.24; 2, Kinley Peterson, WES-GRE 13.26; 3, Bailey Peterson, WES-GRE 13.65; 4, Katie Bergland, SID 13.69; 5, Lexi Begger, WIB 13.70; 6, Joey Pittenger, WES-GRE 13.71.

200 1, Kaity Hove, TREN 27.13; 2, Bailey Peterson, WES-GRE 27.41; 3, Kinley Peterson, WES-GRE 28.74; 4, Sage Collins, BRO 28.93; 5, Chelsea Berg, WES-GRE 28.96; 6, Sarah Earley, BRO 29.03.

400 1, Paige Harris, PLEN 1:02.07; 2, Amber Berry, FAI 1:05.33; 3, Fallon Garman, WES-GRE 1:06.28; 4, Greta Eder, TREN 1:08.72; 5, Annie Antonio, TREN 1:08.97; 6, Togzhan Fazl, RIC-LAM 1:14.27.

800 1, Greta Eder, TREN 2:38.23; 2, Mackenzie Dethman, F-M 2:39.52; 3, Kaylee Farnworth, WIB 2:47.77; 4, Annie Antonio, TREN 2:48.69; 5, Sierra Summers, FRAZ 2:57.34; 6, Ellie Smith, RIC-LAM 3:00.53.

1600 1, Sierra Summers, FRAZ 6:00.44; 2, Paige Robertson, F-M 6:39.38; 3, Ellie Smith, RIC-LAM 6:54.44; 4, Haley Olson, RIC-LAM 6:58.44.

3200 1, Sierra Summers, FRAZ 12:51.28; 2, Janelle Brien, SID 14:03.83; 3, Haley Olson, RIC-LAM 14:45.62; 4, Casi Wagner, CIR 15:17.60; 5, Nicole Williams, NASH 16:33.55.

100 Hurdles 1, Hannah Gackle, CIR 17.95; 2, Soda Rice, SAV 18.00; 3, Cierra Loudon, CIR 18.34; 4, Toni Schieffer, WIB 18.75; 5, Anistyn Young, F-M 19.00; 6, Katelyn Fritz, CIR 19.40.

300 Hurdles 1, Cierra Loudon, CIR 54.06; 2, Amber Berry, FAI 55.27; 3, Hannah Gackle, CIR 55.45; 4, Soda Rice, SAV 55.60; 5, Toni Schieffer, WIB 58.31; 6, Madison Gorge, SID 58.67.

400 Relay 1, Westby-Grenora 53.84; 2, Broadus 55.28; 3, Circle 55.95; 4, Fairview 56.02; 5, Wibaux 56.12; t-6, Froid-Medicine Lake 57.94; t-6, Richey-Lambert 57.94.

1600 Relay 1, Westby-Grenora 4:39.07; 2, Plentywood 4:51.24; 3, Fairview 4:57.06; 4, Richey-Lambert 5:02.25.

Shot Put 1, Taylor Laumeyer, NAS 31-09; 2, Faith Keys, NAS 30-05; 3, Brynn Salsbury, SAV 29-04; 4, Katie Nielsen, WES-GRE 28-09; 5, Amber Ornelas, PLEN 28-06; 6, Kiana Miller, SAV 28-03 .

Discus 1, Faith Keys, NAS 101-11; 2, Brynn Salsbury, SAV 93-00; 3, Taylor Laumeyer, NAS 92-02; 4, Mackenzie Dethman, F-M 88-05; 5, Sara Melgaard, WES-GRE 78-09; 6, Christen Johnson, BRO 78-00.

Javelin 1, Toni Schieffer, WIB 109-06; 2, Kiarah Coulter, BRO 103-03; 3, Farrah Garman, WES-GRE 100-10; 4, Hannah Bakken, WIB 100-03; 5, Bailey Solberg, WES-GRE 98-11; 6, Joey Pittenger, WES-GRE 95-11.

High Jump 1, Farrah Garman, WES-GRE 4-10; t-2, Brenna Osksa, PLEN 4-10; t-2, Sage Collins, BRO 4-10; 4, Lexi Begger, WIB 4-08; 5, Kaity Hove, TREN 4-08; 6, Shaye Johnston, RIC-LAM 4-06.

Pole Vault 1, Katie Bergland, SID 8-06 t-2, Bailey Funk, SAC 8-00; t-2, Breanna Frank, SID 8-00; 4, Paige Harris, PLEN 8-00; 5, Lexi Joslin, SAV 8-00; 6, Ariana Izaakson, SID 7-06.

Long Jump 1, Shae Fisher, CIR 15-09; 2, Rain Rehbein, RIC-LAM 15-04 ; 3, Chelsea Berg, WES-GRE 14-11; 4, Kaity Hove, TREN 14-09 ; 5, Fallon Garman, BRO 14-08; 6, Sarah Earley, BRO 14-07 .

Triple Jump 1, Sarah Earley, BRO 33-04 ; 2, Shae Fisher, CIR 32-10 ; 3, Brenna Osksa, PLEN 31-11; 4, Bailey Funk, SAC 31-05 ; 5, Ramsey Bailey, CIR 31-02 ; 6, Bailee Vitt, FAI 30-08 .