View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Thompson Falls Invitational

Date: 2016-04-14
Thompson Falls Invitational
At Thompson Falls

GIRLS

Team scores 1, Plains 120; 2, Thompson Falls 102; 3, Arlee 73; 4, Superior 56; 5, Noxon 53; 6, St. Ignatius 49; 7, Troy 24; 8, Hot Springs 19; t-9, Two Eagle River 10; t-9, Lincoln 10.

Individual results

100 1, Marissa Koke, Sup, 13.40; 2, Ashley Revis, Arl, 13.76; 3, Maggie Jorgensen, 14.08, Lin; 4, Bethany Ulrick, TF, 14.76; 5, Sydney Castor, SI, 14.80; 6, Olivia Roach, Troy, 14.81.

200 1, Ashley Revis, Arl, 28.28; 2, Bethany Ulrick, TF, 30.76; 3, Sydney Castor, SI, 30.96; 4, Megan Caye, TER, 32.83; 5, Kacey VanZanten, TF, 32.85; 6, Elena McAllister, HS, 34.55.

400 1, Demi Horton, Pla, 1:05.85; 2, Sarah Detlaff, TF, 1:16.70; 3, Kali Murray, Nox, 1:20.57; 4, Jessica Heppler, HS, 1:20.69; 5, Elena McAllister, HS, 1:22.00; 6, Melina Mathis, Nox, 1:22.84.

800 1, Kimberly Earhart, Pla, 2:34.48; 2, Natalie Yocum, Arl, 2:34.53; 3, Analisa Loberg, Pla, 2:46.34; 4, Kristina Brown, Nox, 3:00.29; 5, Sarah Detlaff, TF, 3:05.43; 6, Lexie Detienne, HS, 3:09.00.

1600 1, Kimberly Earhart, Pla, 5:51.12; 2, Analisa Loberg, Pla, 6:14.36; 3, Shawntaya Nelson, Arl, 6:26.40; 4, Phalyn Fickas, Nox, 6:32.91; 5, Rachel Ribeiro, TF, 6:46.00; 6, Lexie Detienne, HS, 6:48.00.

3200 1, Natalie Yocum, Arl, 13:01.65; 2, Jessica Heppler, HS, 14:10.82; 3, Phalyn Fickas, Nox, 14:14.12; 4, Rachel Ribeiro, TF, 14:36.13.

100 hurdles 1, Afton Brander, SI, 19.58; 2, Kali Murray, Nox, 21.52; 3, Hilary VanVleet, Nox, 21.63; 4, Madison Koonce, Nox, 21.99; 5, Elena McAllister, HS, 23.04.

300 hurdles 1, Carly Hergett, Arl, 50.23; 2, Shey Hannum, TF, 50.37; 3, Afton Brander, SI, 53.26; 4, Hilary VanVleet, Nox, 54.51; 5, Kali Murray, Nox, 58.25; 6, Abby Yocum, Arl, 1:02.14.

400 relay 1, Superior (Emma Duboise, Danielle Ewoniuk, Marissa Koke, Sophia Krutilla) 58.79; 2, Thompson Falls 59.60; 3, Noxon 1:01.42; 4, Plains 1:04.88.

1600 relay 1, Arlee (Bryndle Goyins, Ashley Revis, Shawntaya Nelson, Natalie Yocum) 4:37.21; 2, Plains 5:01.28; 3, Superior 5:10.69; 4, Thompson Falls 5:16.19; 5, Noxon 5:20.00.

Shot put 1, Leah Thompson, Pla, 38-9; 2, Jessica Thompson, Pla, 34-8; 3, Danielle Adler, TER, 29-5; 4, Mariah Durglo, SI, 27-6.5; 5; Brionna McJunkin, TF, 26-3; 6, Lily Huenink, Pla, 26-1.5.

Discus 1, Leah Thompson, Pla, 118-10; 2, Jessica Thompson, Pla, 103-0; 3, Kara Altmiller, Pla, 89-3; 4, Bethany Frato, TF, 86-11; 5, Lily Huenink, Pla, 84-6; 6, Nalani Linsebigler, SI, 82-3.

Javelin 1, Kimberly Earhart, Pla, 110-8; 2, Shey Hannum, TF, 104-10; 3, Jessica Thompson, Pla, 92-1; 4, Marissa Koke, Sup, 91-4; 5, Hailey Kelly, Sup, 88-5; 6, Leah Thompson, Pla, 88-2.

High jump 1, Shey Hannum, TF, 4-8; 2, Hailey Kelly, Sup, 4-6; 3, Allie Coldwell, Troy, 4-6, 4, Afton Brander, SI, 4-6; t-5, Jerilyn Dietz, Lin, 4-0; t-5, Karissa Ninahuanca, Lin, 4-0.

Pole vault 1, Emma Duboise, Sup, 8-0; 2, Madison Wheeler, TF, 7-6; 3, Danielle Ewoniuk, Sup, 7-0; 4, Shawntaya Nelson, Arl, 6-6.

Long jump 1, Shey Hannum, TF, 15-1; 2, Olivia Roach, Troy, 14-7.5; 3, Carly Hergett, Arl, 14-1; 4, Afton Brander, SI, 13-2.5; 5, Sydney Castor, SI, 12-11.5; 6, Maggie Jorgensen, Lin, 12-10.

Triple jump 1, Shey Hannum, TF, 31-8; 2, Olivia Roach, Troy, 31-2; 3, Afton Brander, SI, 30-7.5; 4, Sydney Castor, SI, 30-2.5; 5, Carley Vonheeder, Pla, 29-5; 6, Allie Coldwell, Troy, 28-7.5.

BOYS

Team results 1, Thompson Falls 162; 2, Noxon 73; 3 Hot Springs 72; 4, Arlee 58; 5, Troy 35; 6, St. Ignatius 34; 7, Alberton 30; 8, Superior 16; 9, Plains 14; 10, Lincoln 3.

Individual results

100 1, Cody Callison, Alb, 12.41; 2, Nick Durglo, SI, 12.55; 3, Aaron Perry, Arl, 12.63; 4, Casey White, TF, 12.84; 5, Kaleb Durglo, SI, 12.85; 6, Mathew Bohn, TF, 12.91.

200 1, Bradey Wilson, Nox, 25.24; 2, Aaron Perry, Arl, 26.09; 3, Cody Callison, Alb, 26.29; 4, Kade VanElswyk, TF, 26.80; 5, Mathew Bohn, TF, 26.80; 6, Cody Cable, Nox, 27.25.

400 1, Bradey Wilson, Nox, 56.42; 2, Sinjin LaDeaux, Pla, 1:00.21; 3, Cody Ochsner, Sup, 1:00.85; 4, Griffin Pluth, Alb, 1:01.29; 5, Colt Brazill, Arl, 1:01.48; 6, Grant Fitchett, Nox, 1:01.79.

800 1, Tanner Laws, TF, 2:16.23; 2, James DeTienne, HS, 2:17.36; 3, Griffin Pluth, Alb, 2:21.58; 4, Blaine Carr, HS, 2:27.63 5, Nick Westman, Nox, 2:32.44; 6, Aaron Brodmerkle, Nox, 2:35.67.

1600 1, Bradey Wilson, Nox, 4:57.68; 2, James DeTienne, HS, 4:59.62; 3, Sean Carroll, TF, 5:03.54; 4, Tate Weingart, SI, 5:13.31; 5, Blaine Carr, HS, 5:18.48; 6, Grant Fitchett, Nox, 5:21.83.

3200 1, Parker McConnell, TF, 11:54.13; 2, Nick Westman, Nox, 12:06.29; 3, Kai Treble, TF, 12:36.78; 4, James Crazyboy, Arl, 15:10.31.

110 hurdles 1, Harold Yocum, Arl, 18.93; 2, Tyler Carr, HS, 19.33; 3, Kaleb Durglo, SI, 19.58; 4, Edison VanVleet, Nox, 26.09.

300 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, TF, 41.70; 2, Bradey Wilson, Nox, 42.69; 3, Garrett Strine, TF, 44.44; 4, Harold Yocum, Arl, 46.83; 5, Gage Fitzgerald, Lin, 47.00; 6, Tyler Carr, HS, 49.05.

400 relay 1, ThompsonFalls (Trais Hosington, McKenzie Holt, Garrett Strine, Josh Wulfekuhle) 49.59; 2, St. Ignatius 49.62; 3, Arlee 50.02; 4, Alberton 51.19; 5, Hot Springs 51.36; 6, Noxon 53.88.

1600 relay 1, Thompson Falls (Josh Wulfekuhle, Trais Hoisington, Tanner Laws, Garrett Strine) 3:49.79; 2, Arlee 3:57.95; 3, Noxon 4:02.54; 4, Hot Springs 4:06.78; 5, Superior 4:23.77; 6, Troy 4:28.94.

Shot put 1, McKenzie Holt 41-04.75; 2, Chance Sawyer, Nox, 39-01.50; 3, Sean Opland, 39-00.50; 4, Connor Perry, HS, 38-08.50; 5, AJ Sandoval, TF, 38-03; 6, Addison Mueller, HS, 37-10.

Discus 1, McKenzie Holt, TF, 144-09; 2, Kade VanElswyk, TF, 112-08; 3, Connor Perry, HS, 112-02; 4, Nick Durglo, SI, 100-02; 5, Addison Mueller, HS, 98-01; 6, Payton Peterson, Lin, 95-00.

Javelin 1, Kade VanElswyk, TF, 163-11; 2, Sean Opland, Troy, 151-02; 3, McKenzie Holt, TF, 143-01; 4, Cody Garrison, TF, 136-01; 5, Blaine Carr, HS, 128-09; 6, Grant Fitchett, Nox, 128-06.

High jump 1, Sean Opland, Troy, 5-04.

Pole vault 1, Jake Gascon, TF, 14-00; 2, Bridger LaPierre, Sup, 11-00; 3, Jake Spellman-Hess, TF, 10-06; 4, Cody Garrison, TF, J10-06.

Long jump 1, Sean Opland, Troy, 20-00.50; 2, Isaac Desjarlais, Arl, 18-08.25; 3, Trevor Paro, HS, 18-02.50; 4, Zach Osborne, HS, 17-01; 5, Tate Weingart, SI, 17-00.50; 6, Casey White, TF, 16-10.

Triple jump 1, Trevor Paro, HS, 39-10.50; 2, Jake Gascon 38-08.50; 3, Sinjin LaDeaux, Pla, 36-01.50; 4, Austin Cooper, TF, 35-11.50; 5, Brian Baker, 34-05.50; 6, Cody Cable, Nox, 33-06.

Source: Missoulian