View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Belgrade Small Schools Meet

Date: 2016-04-08
Belgrade Small Schools Meet
At Belgrade

BOYS
Team scores 1, Manhattan 180; 2, Boulder 86; 3, Townsend 71; 4, Ennis 52; 5, White Sulphur Springs 34; 6, Belgrade 27; 6, Twin Bridges 27; 8, Livingston 26; 9, Three Forks 17; 10, Shields Valley 6; 11, Lone Peak 1.

100 1, Cleet Wrzesinski, ENN 11.36; 2, Conner Cross, MAN 11.59; 3, Nate Brunett BOU 11.73; 4, Wesly Armstrong, TB 11.85; 5, Jered Padmos BOU 11.92; 6, Shondel Connerton, MAN 12.05.

200 1, Rahkei Eyer, BOU 23.55; 2, Jered Padmos, BOU 23.97; 3, Wesly Armstrong, TB 24.26; 4, Brock Peterson, SV 24.62; 5, Liam Ronayne, BOU 24.72; 6, Nate Brunett, BOU 24.97.

400 1, Rahkei Eyer, BOU 51.91; 2, Wade Luly, ENN 53.80; 3, Noah Smith TOWN 56.23; 4, Joey Peacher LIV 56.76; 5, Adam Lawellin MAN 58.37; 6, Isaac Gilbertson BEL 58.42.

800 1, Reid Wiersema, MAN 2:09.89; 2, Tommy Frost, TOWN 2:11.60a; 3, Noah Smith TOWN 2:12.49; 4, Isaac Gilbertson BEL; 5, Race Owens, ENN 2:22.63; 6, Jack Dolan, TOWN 2:24.27.

1600 1, Bryant Edgerton, TOWN 4:37.00; 2, Garrett Ruud, BEL 4:54.49; 3, Colter Barney, MAN 4:54.59; 4, Leonard McComas, MAN 4:54.73; 5, Wyatt Herrick, TOWN 5:03.76; 6, Charlie Rasnick, MAN 5:03.86.

3200 1, Bryant Edgerton, TOWN 10:19.57; 2, Colter Barney, MAN 11:05.58; 3, Wyatt Herrick, TOWN 11:07.00; 4, Tanner Saltzman, TOWN 11:15.57; 5, Henrik Jensen, BOU 11:27.90; 6, Charlie Christman, TF 12:08.43.

110 Hurdles 1, Cleet Wrzesinski, ENN 15.11; 2, Caleb Neth, MAN 15.73; 3, Ethan Nyhart, WSS 16.26; 4, Jake Wendt, WSS 16.54; 5, Stuart Smith BEL 18.08; 6, Griffin Schumacher, LP 18.55.

300 Hurdles 1, Cleet Wrzesinski, ENN 38.87; 2, Caleb Neth, MAN 38.88; 3, Jake Wendt, WSS 43.11; 4, Tyson Racht, TOWN 47.08; 5, Ethan Kneeland, TB 47.92; 6, Matt Netley, LIV 48.19.

400 Relay 1, Manhattan 44.83; 2, Townsend 48.39; 3, Twin Bridges 48.49; 4, Livingston 49.67; 5, Shields Valley 49.73; 6, White Sulphur Springs 50.20.

1600 Relay 1, Boulder 3:35.06; 2, Three Forks 3:47.43; 3, Townsend 3:52.65; 4, Livingston 3:59.56; 5, White Sulphur Springs 4:02.82; 6, Twin Bridges 4:03.69.

Shot Put 1, Alec Nehring, MAN 55-00 ; 2, Trase LeTexier, BOU 45-09; 3, Chase Barta, MAN 45-07 ; 4, Kyler Rogers, BEL 41-07 ; 5, Ty Morgan, ENN 41-04 ; 6, Logan Reddick, BEL 39-01.

Discus 1, Alec Nehring, MAN 168-06; 2, Chase Barta, MAN 131-00; 3, Ty Morgan, ENN 130-04; 4, Jordan Delgatty, MAN 117-01; 5, Trase LeTexier, BOU 112-05; 6, Kyler Rogers, BEL 112-02.

Javelin 1, Jered Padmos, BOU 143-01; 2, Jordan Delgatty, MAN 135-07; 3, Charlie Rooney, WSS 132-11; 4, Noah Fader, BOU 130-07; 5, Cooper Christensen, TB 127-11; 6, Joey Peacher, LIV 127-04.

High Jump t-1, Cole McCloud, MAN 5-10; t-1, Josh Eckmann, BOU 5-10; 3, Kaleb Bausch, TB 5-08; 4, Nathan Hoechst, BOU 5-06; 5, Ethan Nyhart, WSS 5-06; 6, Mason Waldear, BEL 5-06.

Pole Vault 1, Shondel Connerton, MAN 14-06; 2, Cole McCloud, MAN 12-00; 3, Sam Wandishin, MAN 10-06; 4, Race Owens, ENN 9-06; 5, Finn Walsh, LIV 9-06; 6, Blade Macrow, BEL 8-06.

Long Jump 1, Caleb Neth, MAN 21-11; 2, Alec Nehring, MAN 20-11; 3, Ethan Nyhart, WSS 19-08; 4, Shondel Connerton, MAN 19-06; 5, Tate Guisti, BOU 19-04; 6, Kobe Grossman, MAN 19-01 .

Triple Jump 1, Alec Nehring, MAN 41-02; 2, Payden Lynn, TF 39-05 ; 3, Josh Eckmann, BOU 39-04; 4, Kaden Richards, BEL 39-03 ; 5, Kobe Grossman, MAN 39-00 ; 6, Ethan Nyhart, WSS 38-11 .

GIRLS
Team scores 1, Manhattan 91; 2, Ennis 76; 3, Twin Bridges 72; 4, Townsend 69; 5, Shields Valley 67; 6, Three Forks 50; 7, Belgrade 34; 8, West Yellowstone 23; 9, Boulder 12; 10, Livingston 10; 11, Gardner 4; 11, Harrison 4; 13, Lone Peak 1; 13, Sheridan 1.

100 1, Kylie Kerkaert, SV 13.26; 2, Caitlin Hoeffner, TOWN 13.56; 3, Alysa Henry, BEL 13.66; 4, Sinclair Oliver, TF 13.85; 5, Jennifer Fairchild, SV 13.88; 6, Clancy Phillips, TB 14.06.

200 1, Kylie Kerkaert, SV 26.72; 2, Jewlz Collins, WY 27.78; 3, Kailee Oliverson, TB 27.84; 4, Caitlin Hoeffner, TOWN 28.02; 5, Sinclair Oliver, TF 28.83a; 6, Krysta Saunders, ENN 29.42.

400 1, Kailee Oliverson, TB 1:03.78; 2, Caitlin Hoeffner, TOWN 1:04.33; 3, Ivy Chase, MAN 1:07.50; 4, Brook Russell, SV 1:07.75; 5, Denika Dolan, TOWN 1:14.65; 6, Maddison Roll, BEL 1:14.79.

800 1, Alexa Arthun, MAN 2:37.00; 2, Savanna Stewart, TB 2:39.96; 3, Josie Jenkins, ENN 2:40.91; 4, Heather Wilson, TF 2:48.68; 5, Talyn Pitcher, TF 2:50.73; 6, Denika Dolan, TOWN 2:57.37.

1600 1, Grace Wyse, TOWN 5:49.33; 2, Savanna Stewart, TB 5:52.65; 3, Hannah Madsen, MAN 6:00.24; 4, Cassidy McCarthy, MAN 6:13.47; 5, Heather Wilson, TF 6:19.54; 6, Emma Tompkins, LP 6:31.45.

3200 1, Grace Wyse, TOWN 12:53.54; 2, Hannah Madsen, MAN 13:00.21; 3, Cassidy McCarthy, MAN 13:57.68; 4, Jordan Wyse, MAN 14:03.07; 5, Heather Wilson, TF 14:05.58; 6, Savannah Espinoza, BEL 16:31.37.

100 Hurdles 1, Wrenzi Wrzesinski, ENN 16.62; 2, Kailee Oliverson, TB 16.65; 3, Kayla Gagen, SV 18.18; 4, Josie Griffis, HAR 19.28; 5, Mynessa Hein, MAN 19.42; 6, Mara Johnson, TB 19.50.

300 Hurdles 1, Pipi Eitel, BEL 47.37; T-2, Jewlz Collins, WY 47.72; T-2, Wrenzi Wrzesinski, ENN 47.72; 4, Kayla Gagen, SV 49.28; 5, Morgan Allen, TF 51.78; 6, Mynessa Hein, MAN 55.33.

400 Relay 1, Ennis 52.77; 2, Shields Valley 54.17; 3, Twin Bridges 54.36; 4, Three Forks 55.52; 5, Ennis 56.89; 6, Boulder 57.38.

1600 Relay 1, Twin Bridges 4:36.86; 2, Three Forks 4:38.11.

Shot Put 1, Caitlin Hoeffner, TOWN 31-06 ; 2, Lainee Hil, TOWN 29-11 ; 3, Alexa Arthun, MAN 29-06; 4, Samantha Carter-Emter, LIV 29-04; 5, Kaybrea Ray, TF 29-03 ; 6, Alayna Johnson, BOU 28-07.

Discus 1, Kaybrea Ray, TF 96-11; 2, Alayna Johnson, BOU 93-06; 3, Lainee Hill, TOWN 90-08; 4, Shane Stroder, GARD 85-10; 5, Olivia Harold, TOWN 83-08; 6, Tionna Schwend, SHER 80-11.

Javelin 1, Mara Johnson, TB 101-09; 2, Fallon Parker, BEL 100-02; 3, Kayla Gagen, SV 95-04; 4, Alexa Arthun, MAN 90-03; 5, Whitney McKitrick, ENN 86-11; 6, Kaybrea Ray, TF 85-04.

High Jump 1, Morgan Allen, TF 5-04; 2, Jenna Heine, WY 4-10; 3, Alayna McGuiness, MAN 4-08; 4, Kayla Gagen, SV 4-08; 5, Emma Wass, MAN 4-08; 6, Jourdain Klein, ENN 4-06.

Pole Vault 1, Cassidy McCarthy, MAN 7-00; 1, Danika Philpott, ENN 7-00; 3, Alexi Speas, LIV 7-00; 4, Emma Wass, MAN 6-06; 5, Cynthia Smith, BEL 6-06; 6, Ravyn Boyd, ENN 6-06.

Long Jump 1, Jennifer Fairchild, SV 13-10; 1, Lexi Lindemulder, ENN 13-10; 3, Elle Olsztyn, MAN 13-03; 4, Joselynn Vanderby-Delgado, MAN 13-00 ; 5, Carrie Delgatty, MAN 12-11; 6, Talyn Pitcher, TF 12-09 .

Triple Jump 1, Jourdain Klein, ENN 31-05 ; 2, Krysta Saunders, ENN 31-01 ; 3, Alysa Henry, BEL 29-11 ; 4, Laryssa Jones, TB 29-07; 5, Kaylee Ottman, BOU 28-06 ; 6, Quinn Schmidt, MAN 28-00.