View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Havre Lions Invitational

Date: 2016-04-09
Havre Lions Invitational
At Havre

Girls

Team scores 1. Malta 142; 2. Havre 117; 3. Belt 79; 4. North Star 50; 5. Chinook 44; 6. Fairfield 23; 7. Sunburst 14; 8. Big Sandy 12; 9. Browning 11; 10. Box Elder 8; 10. Whitewater 8; 12. Turner 5; 13. Harlem 4; 14. Cut Bank 1; 14. Shelby 1.

100 1. Naomi Terry, Hav, 13.05; 2. Kailey Kleinjan, Chi, 13.32; 3. Ginny Meissner, Bel, 13.49; 4. Megan Molyneaux, Chi, 13.52; 5. Madison Murphy, Bel, 13.54; 6. Tayler Marinkovich, Hav, 13.80.

200 1. Naomi Terry, Hav, 26.95; 2. Kailey Kleinjan, Chi, 28.06; 3. Ginny Meissner, Bel, 28.58; 4. Rochelle Chaffin, Chi, 28.99; 5. Sheridan Spicher, NS, 29.09; 6. Ireland Coyne, Hav, 29.15.

400 1. Sara Anderson, Bel, 1:06.9; 2. Maddie Wolf Chief, BE, 1:08.4; 3. Katelin Harvey, NS, 1:09.2; 4. Megan Whitford, Hav, 1:09.7; 4. Jaye Anderson, Tur, 1:09.7; 6. Madison Murphy, Bel, 1:09.9.

800 1. Rachel David, Hav, 2:35.6; 2. Riley Mortenson, Mal, 2:42.8; 3. Megan Erickson, Hav, 2:44.2; 4. Katelin Harvey, NS, 2:44.8; 5. Ashley BearChild, Bro, 2:48.9; 6. Jessica Roth, BS, 2:50.5.

1600 1. Mystic Striker, Mal, 5:58.3; 2. Kourtney Hanson, Chi, 6:11.8; 3. Chaslin Kipp, Bro, 6:19.3; 4. Megan Erickson, Hav, 6:26.3; 5. Riley Mortenson, Mal, 6:33.0; 6. Jessica Roth, BS, 6:41.3.

3200 1. Mystic Striker, Mal, 12:31.9; 2. Maddy Reichelt, BS, 15:09.8; 3. Isabella Lawless, WW, 16:31.9; 4. McKoy Feland, Sun, 18:21.8.

100 hurdles 1. Sophia Stiles, Mal, 15.74; 2. Ireland Coyne, Hav 17.44; 3. Logan Huebsch, Hav, 17.74; 4. Marley Manoukian, Mal, 17.90; 5. Allie Steinbach, FF, 17.92; 6. Sara Anderson, Bel, 17.96.

300 hurdles 1. Sophia Stiles, Mal, 49.1; 2. Sara Anderson, Bel, 51.2; 3. Marley Manoukian, Mal, 51.4; 4. Allie Steinbach, FF, 54.0; 5. Haylee Koon, Sun, 1:02.2.

400 relay 1. Belt, 54.1; 2. Havre, 54.2; 3. Malta, 54.5; 4. Chinook, 54.8; 5. Fairfield, 55.1; 6. Big Sandy, 59.5.

1600 relay 1. Havre, 4:31.6; 2. Belt, 4:34.0; 3. Sunburst, 5:02.4; 4. Malta, 5:05.5.

High jump 1. Dani Urick, Bel, 5-3; 2. Jada Nicholson, Mal, 4-10; 3. Hailey Nicholson, Mal, 4-8; 3. Natalie Klinker, FF, 4-8; 5. Sarah Faber, Hav, 4-8; 6. Brittany Brusven, She, 4-8.

Long jump 1. Sophia Stiles, Mal, 17-4; 2. Allie Steinbach, FF, 14-5 ; 3. Logan Huebsch, Hav, 14-5 ; 4. Abigail Ellison, Chi, 14-4; 5. Jaye Anderson, Tur, 14-0 ; 6. Bailey Cooper, Bel, 13-11 .

Triple jump 1. Sophia Stiles, Mal, 35-8 ; 2. Marley Manoukian, Mal, 33-6; 3. Amelia Beard, Hav, 30-10; 4. Abigail Ellison, Chi, 30-8 ; 5. Caroline McEvers, Bro 30-4 ; 6. Jenna Leader, BS, 29-6.

Pole vault 1. Marley Manoukian, Mal, 7-6; 1. Amelia Beard, Hav 7-6; 3. Loni Waid, Hav, 7-6; 4. Lily Pedersen, NS, 7-0; 5. Kaylee Nystrom, Hav, 7-0.

Shot put 1. Kaitlyn Smith, Mal, 34-7 ; 2. Graysen Spicher, NS, 31-5 ; 3. Sheridan Spicher, NS, 31-3; 4. Emily Stoker, Bel, 30-6 ; 5. Kayleigh Cummings, WW, 30-3; 6. Dakota Eishied, CB, 29-6 .

Discus 1. Kristen Nash, Hav, 97-7; 2. Kodie Christian, Sun, 91-9; 3. Sheridan Spicher, NS, 87-2; 4. Emma Humphreys, Har, 86-9; 5. Adrianna Bibeau, Mal, 84-1; 6. Asia Michell, Bro, 82-3.

Javelin 1. Kaitlyn Smith, Mal, 131-0; 2. Dani Urick, Bel, 127-4; 3. Graysen Spicher, NS, 106-3; 4. Kerstyn Pimperton, Bel, 98-7; 5. Peytan King, NS, 93-3; 6. Lori Dauwalder, FF, 92-3.

Boys

Team scores 1. Fairfield 77; 2. Havre 74; 3. Belt 62, 4. Box Elder 47; 5. Conrad 45; 6. Harlem 38; 7. Shelby 36 ; 8. Malta 32; 9. Whitewater 23; 10. Sunburst 19 ; 11. North Star 15; 12. Cut Bank 14; 12. Browning 14; 14. Turner 12; 15. Chinook 9; 16. Rocky Boy 6.

100 1. Koltin Haugrose, Bel, 11.35; 2. Daylon Jay, Con, 11.42; 3. Damon Adams, Har, 11.63; 4. Chandler Allen, FF, 11.72; 5. Libien Becker, FF, 12.10; 6. Isaac Clotfelter, FF, 12.12.

200 1. Damon Adams, Har, 23.44; 2. Nate Rismon, Hav, 23.62; 3. Chandler Allen, FF, 23.95; 4. Shane Ketchum, BE, 24.84; 5. Kordell Small, RB, 24.92; 6. Zachary Torgerson, She, 25.13.

400 1. Libien Becker, FF, 56.7; 2. Ty Runningfisher, Bro, 57.2; 3. Trey Henderson, BE, 57.4; 4. Joe Ray Demontiney, RB, 58.2; 5. Isaac Clotfelter, FF, 58.9; 6. Luke Henke, She, 59.7.

800 1. Eddie Harmon, Tur, 2:09.7; 2. CJ McWilliams, FF, 2:10.2; 3. Jacob Labrie, Hav, 2:11.3; 4. Shane Ketchum, BE, 2:12.6; 5. Luke Karnauskas, Hav, 2:12.7; 6. Kyler Johnson, Chi, 2:12.9.

1600 1. Chance Morgan, Sun, 4:53.6; 2. Kyler Johnson, Chi, 4:57.7; 3. Shane Ketchum, BE, 5:07.9; 4. Tanner Parisian, BE, 5:08.6; 5. CJ McWilliams, FF, 5:12.0; 6. Dereck Sharp, Bro, 5:12.7.

3200 1. Shane Ketchum, BE, 10:50.5; 2. Chance Morgan, Sun, 10:53.8; 3. Keagan Stroop, Bel, 11:01.2; 4. Tanner Parisian, BE, 11:21.3; 5. Ty Runningfisher, Bro, 11:47.3; 6. Jerel Anderson, BE, 12:01.2.

110 hurdles 1. Koltin Haugrose, Bel, 15.73; 2. Dominick Judd, Mal, 16.10; 3. Trey Simanton, WW, 17.37; 4. Colt Pederson, She, 17.40; 5. Wyatt Brusven, She, 18.67; 6. Bert Paulsen, Con 18.71.

300 hurdles 1. Koltin Haugrose, Bel, 40.7; 2. Dominick Judd, Mal, 43.4; 3. Dawson Allen, FF, 44.6; 4. Colt Pederson, She, 45.1; 5. Trey Simanton, WW, 45.9; 6. Ulan Omdahl, Sun, 46.8.

400 relay 1. Conrad, 46.6; 2. Havre, 47.5; 3. Belt, 47.7; 4. Harlem, 49.7; 5. Turner, 51.6; 6. Browning, 52.1.

1600 relay 1. Havre, 3:38.1; 2. Fairfield, 3:48.4; 3. Shelby, 3:52.2; 4. Malta, 3:55.8; 5. Browning, 3:59.4; 6. North Star, 4:00.8.

High jump 1. Kyle Heptner, She, 5-11; 2. Nick Keller, Hav, 5-10; 3. Devon, Raybon, Mal, 5-10; 4. Tyus Hammett, Har, 5-8; 5. Chandler Allen, FF, 5-8; 6. Ulan Omdahl, Sun, 5-8.

Long jump 1. Daylon Jay, Con, 21-2 ; 2. Nick Keller, Hav, 18-7 ; 3. Allen Williamson, Mal, 18-7; 4. Kyle Heptner, She, 18-3 ; 5. Trey Henderson, BE, 17-7 ; 6. Trey Simanton, WW, 17-2 .

Triple jump 1. Cantor Coverdell, FF, 40-10 ; 2. Daylon, Con, 39-8 ; 3. Tevin Messerly, Har, 36-10; 4. Kyle Heptner, She, 36-8 ; 5. Trace Simonson, WW, 36-6; 6. Nick Keller, Hav, 36-5 .

Pole vault 1. Ivar Aageson, Hav, 12-0; 2. Payton Peterson, NS, 11-6; 3. Nate Rismon, Hav, 11-0; 4. JR Seewald, CB 9-0.

Shot put 1. Blaine Jansen, CB, 44-4; 2. Hunter Mycke, Con, 43-3; 3. Reece Hutton, Har, 42-5; 4. Thomas Keith, Hav, 41-0; 5. Matt Metrione, Bel, 40-11; 6. Matt Helmbrecht, NS, 38-3.

Discus 1. Canton Coverdell, FF, 141-8; 2. Trace Simonson, 130-1; 3. Elias Duran, BE, 126-3; 4. Matt Helmbrecht, NS, 121-6; 5. Reece Hutton, Har, 118-3; 6. Thomas Keith, Hav, 117-6.

Javelin 1. Matt Metrione, Bel, 149-7; 2. Jaren Maki, Bel, 148-8; 3. Cantor Coverdell, FF, 135-11; 4. Trace Simonson, WW, 135-10; 5. Thomas Keith, Hav, 134-11; 6. Matt Helmbrecht, NS, 134-4.

Source: Great Falls Tribune