View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Bigfork Invitational

Date: 2016-04-09
Bigfork Invitational
At Bigfork

Boys
Team results
1, Thompson Falls 132; 2, Whitefish 91; 3, Eureka 87.5; 4, Bigfork 63; 5, Ronan 52.5; 6, Troy 46; 7, Missoula Loyola 25; 8, Seeley-Swan 23; 9, Libby 4; 10, Plains 2; 11, St. Regis 1.

Individual results
100 meters 1, Sean Opland, TR, 11.54; 2, Noah Pohlman, LOY, 11.81; 3, Collin McGuyer, RON, 11.99; 4, Luke Ward, LOY, 12.06; 5, Brian Fauntleroy, WF, 12.07; 6, Matt Farrier, BF, 12.08.

200 1, Sean Opland, TR, 23.40; 2, Collin McGuyer, RON, 24.30; 3, Trais Hoisington, TF, 24.36; 4, Cole Ashby, WF, 24.38; 5, Brian FauntLeRoy, WF, 24.70; 6, Preus Hasselbrook, LOY, 24.75.

400 1, Sean Opland, TR, 52.00; 2, Josh Wulfekuhle, TF, 52.31; 3, Hunter Shelmerdine, SS, 55.54; 4, Alex Keuylian, WF, 56.91; 5, Hunter Leighty, TR, 57.87; 6, Gennaro Berna, RON, 58.37.

800 1, Logan Morley, BF, 2:03.17; 2, Caleb Meehan, WF, 2:11.97; 3, Mitch Parcell, SS, 2:17.28; 4, Jack Lord, EUR, 2:23.04; 5, Gabriel Strader, LOY, 2:25.14; 6, Joshua Grace, SS, 2:26.40.

1600 1, Logan Morley, BF, 4:33.25; 2, Tanner Laws, TF, 4:53.09; 3, Sean Carroll, TF, 4:56.65; 4, Jackson Duffey, RON, 4:58.94; 5, Mitch Parcell, SS, 5:06.57; 6, Tim Goodman, LIB, 5:07.48.

3200 1, Jackson Duffey, RON, 11:03.97; 2, Tanner Laws, TF, 11:04.92; 3, Sean Carroll, TF, 11:12.36; 4, Parker McConnell, TF, 11:40.48; 5, Michael Diller, LIB, 11:46.69; 6, Cody Johnson, BF, 11:53.07.

110 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, TF, 16.41; 2, Cannan Smith, EUR, 16.62; 3, Quinton Johnson, SS, 17.06; 4, Jansen Anderson, WF, 17.68; 5, Gauge Anderson, WF, 17.92; 6, Lee Walburn, WF, 18.85.

300 hurdles 1, Cannan Smith, EUR, 43.03; 2, Garrett Strine, TF, 43.57; 3, Matt Farrier, BF, 44.85; 4, Aaron Misa, RON, 44.99; 5, Quinton Johnson, SS, 46.24; 6, Jansen Anderson, WF, 46.49.

400 relay 1, TF 'A' 44.88; 2, EUR 'A' 46.48; 3, LOY 46.65; 4, RON 'A' 46.72; 5, BF 'A' 47.50; 6, WF 'C' 47.98.

1600 relay 1, TF 'A' 3:39.81; 2, BF 'A' 3:41.00; 3, WF 'A' 3:43.63; 4, EUR 'A' 3:47.71; 5, WF 'B' 3:49.70; 6, RON 'A' 3:50.95.

High jump 1, Sean Opland, TR, 6-02; 2, Sawyer Silliker, WF, 6-00; 3, Logan Taylor, BF, 5-10; 4, Garrett Graves, EUR, J5-10; 5, Lee Walburn, WF, J5-10; 6, Matt Brewer, WF, 5-08.

Pole vault 1, Jake Gascon, TF, 13-06; 2, Matt Brewer, WF,12-00; 3, Denver Dicks, WF, 11-00; 4, Sawyer Silliker, WF, J11-00; 5, Collin McGuyer, RON, J11-00; 6, Lucas Blankers, EUR, 10-06.

Long jump 1, Lucas Blankers, EUR, 19-11.50; 2, Kellen Round, LOY, 19-00.50; 3, Tyler Cote, WF, 18-05.50; 4, Trevor Anderson, RON, 18-04.75; 5, Lee Walburn, WF, 17-10.50; 6, Logan Christensen, LIB, 17-06.

Triple jump 1, Lucas Blankers, EUR, 41-00; 2, Garrett Graves, EUR, 39-03; 3, Trevor Anderson, RON, 37-06; 4, Jake Gascon, TF, 37-02; 5, Sinjin LaDeaux, PL, 36-04; 6, Austin Cooper, TF, 35-11.50.

Shot put 1, Ross Coleman, BF, 49-02.50; 2, McKenzie Holt, TF, 44-06.25; 3, Owen Davis, EUR, 44-04; 4, Luke May, WF, 42-06; 5, Isaac Sturdevant, EUR, 42-05.25; 6, Kasey Mock, RON, 41-08; 6, Miles Plemmons, EUR, 41-08.

Discus 1, McKenzie Holt, TF, 163-01.50; 2, Ross Coleman, BF, 139-01.50; 3, Kade VanElswyk, TF, 125-04; 4, Isaac Sturdevant, EUR, 119-00; 5, Owen Davis, EUR, 113-07; 6, Brock Cantrell-Field, STR, 112-08.

Javelin 1, Luke May, WF, 183-01; 2, Kade VanElswyk, TF, 171-03; 3, Cannan Smith, EUR, 152-05; 4, Sean Opland, TR, 151-07; 5, Kasey Mock, RON, 147-04; 6, McKenzie Holt, TF, 144-04.


Girls
Team results
1, Bigfork 122; 2, Seeley-Swan 80; 3, Plains 80; 4, Missoula Loyola 49; 5, Libby 43; 6, Whitefish 36.5; 7, St. Regis 26; 8, Thompson Falls 24; 9, Ronan 21; 10, Eureka 18.5; 11, Arlee 14; 12, Anaconda 12; 13, Troy 3.

Individual results
100 meters 1, Alex Bohlman, SS, 13.26; 2, CiCi Benson, LOY, 13.30; 3, Haile Norred, BF, 13.42; 4, Allie Schulz, WF, 13.43; 5, Madison Hill, STR, 13.50; 6, Jordan Nelson, BF, 13.53.

200 1, Shannon Dimond, PL, 28.55; 2, Madison Hill, STR, 28.70; 3, CiCi Benson, LOY, 28.76; 4, Emily Mossburg, LIB, 28.76; 5, Andi Bolhman, SS, 29.02; 6, Kaylee Kronsperger, EUR, 29.26.

400 1, Haile Norred, BF, 1:01.55; 2, Lily Mercer, SS, 1:02.43; 3, Demi Horton, PL, 1:02.94; 4, Paige Holmes, SS, 1:03.79; 5, Kimberly Earhart, PL, 1:04.69; 6, Emily Mossburg, LIB, 1:05.81.

800 1, Bryn Morley, BF, 2:22.23; 2, Kimberly Earhart, PL, 2:31.26; 3, Natalie Yocum, ARL, 2:38.97; 4, Madison Kelly, STR, 2:41.77; 5, Ashley McCready, RON, 2:42.53; 6, Demi Horton, PL, 2:47.02.

1600 1, Anya Young, BF, 5:37.51; 2, Natalie Yocum, ARL, 5:52.50; 3, Tyann Totten, EUR, 5:55.19; 4, Ameila Wood, ANA, 5:56.95; 5, Ashley McCready, RON, 5:57.58; 6, Bailey Strader, LOY, 6:12.77.

3200 1, Anya Young, BF, 12:12.70; 2, Ameila Wood, ANA, 12:56.90; 3, Bailey Strader, LOY, 13:11.66; 4, Madison Kelly, STR, 13:16.83; 5, Lauren Thorstenson, LIB, 13:36.00; 6, Rachel Ribeiro, TF, 14:39.51.

100 hurdles 1, Tessa Burke, LOY, 16.34; 2, Mattison McAnaly, BF, 16.69; 3, Allie Schulz, WF, 16.84; 4, Paige Holmes, SS, 17.96; 5, Emma Gruber, LIB, 18.36; 6, Madison Gardner, BF, 18.37.

300 hurdles 1, Mattison McAnaly, BF, 47.36; 2, Paige Holmes, SS, 52.90; 3, Ellie DeWan, WF, 53.76; 4, Emma Gruber, LIB, 54.34; 5, Madison Gardner, BF, 55.46; 6, Karley Bozarth, EUR, 55.89.

400 relay 1, BF 'A' 52.08; 2, WF 'A' 52.52; 3, SS 'A' 53.29; 4, EUR 'A' 54.40; 5, LIB 'A' 54.83; 6, PL 'A' 55.10.

1600 relay 1, BF 'A' 4:12.52; 2, SS 'A' 4:12.55; 3, PL 'A' 4:30.71; 4, BF 'B' 4:34.22; 5, WF 'A' 4:37.12; 6, EUR 'A' 4:45.49.

High jump 1, Alex Bohlman, SS, 5-03; 2, Emily Mossburg, LIB, 4-10; 3, Alice Wilde, WF, 4-08; 4, Kaylee Kronsperger, EUR, J4-08; 5, Celeste Rehbein, BF, J4-06; 6, Allie Coldwell, TR, J4-06.

Pole vault 1, Gabby Eaton, BF, 8-06; 2, Cera Strumpfer, SS, J8-06; 3, Madison Wheeler, TF, 7-06; 4, Trinity Wallace, LIB, J7-06; 5, Hayley Hileman, WF, 7-00; 5, Sienna Utter, EUR, 7-00.

Long jump 1, Shey Hannum, TF, 15-06; 2, Madison Hill, STR, 15-05.50; 3, Krysten Mossburg, LIB, 15-03; 4, Tessa Burke, LOY, 15-00.50; 5, Olivia Roach, TR, 14-09; 6, Lee Camel, RON, 14-07.50.

Triple jump 1, Tessa Burke, LOY, 33-06.50; 2, Lee Camel, RON, 31-04.50; 3, Gabby Eaton, BF, 30-06.25; 4, Kenna Guenther, LOY, 29-09.50; 5, Emily Mossburg, LIB, 29-04.75; 6, Lulu Bohlman, SS, 28-06.50.

Shot put 1, Leah Thompson, PL, 39-03.50; 2, Shannon Reny, LIB, 31-06; 3, Lee Camel, RON, 31-01; 4, Miranda Campbell, BF, 31-00.50; 5, Kara Holmlund, RON, 30-04; 6, Makenna Benbrook, WF, J30-04.

Discus 1, Leah Thompson, PL, 125-01; 2, Miranda Campbell, BF, 105-01; 3, Bethany Frato, TF, 91-06; 4, Kara Altmiller, PL, 90-07; 5, Lily Huenink, PL, 87-09; 6, Chloe Robbins, SS, 84-06.

Javelin 1, Alex Bohlman, SS, 132-10; 2, Kimberly Earhart, PL, 129-02; 3, Carley Vonheeder, PL, 123-02; 4, Leah Thompson, PL, 101-03; 5, LIB Nagler, WF, 100-01; 6, Madison Wheeler, TF, 91-01.

Source: Interlake