View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Darby-Florence Invitational

Date: 2016-04-07
Darby-Florence Invitational
At Corvallis

BOYS

Team scores 1, Corvallis 82.5; 2, Deer Lodge 60.83; 3, Stevensville 56; 4, Charlo 54; 5, Drummond 46.5; 6, Darby 44; 7, Florence 43; 8, Arlee 18.33; 9, Hot Springs 18; 10, Salmon 17.83; 11, Dillon 16; 12, Superior 10; 13, Philipsburg 9; 14, Seeley-Swan 8; 15, Victor 7; t-16, Alberton 2; t-16, St. Ignatius 2; 18, St. Regis 1.

100 1, Michael Delaney, CHA, 11.62; 2, Cade Benjamin, DL, 11.68; 3, Cade Estes, DRU, 11.83; 4, Mark Estes, DRU, 11.86; 5, Isaac Desjarlais, ARL, 11.94; 6, Payton LaFrentz, DIL, 12.12.

200 1, Mark Estes, DRU, 22.75; 2, Cole Wohltman, COR, 23.50; 3, Ridge Albright, COR, 23.72; 4, Brandon Porter, DL, 23.88; 5, Ty Thrall, STE, 23.96; 6, Colter Scully, DL, 23.98.

400 1, Isaac Desjarlais, ARL, 52.70; 2, Dean Klakken, FLO, 53.99; 3, Hunter Casey, STE, 54.58; 4, Hunter Shelmerdine, SS, 55.08; 5, Nathan Lapinski, SUP, 55.46; 6, Dustin Saxon, STE, 55.93.

800 1, Hunter Casey, STE, 2:04.95; 2, Marcus Zeiler, FLO, 2:07.50; 3, Andrew Jessop, COR, 2:11.38; 4, Alex Sangster, COR, 2:11.81; 5, Griffin Pluth, ALB, 2:16.78; 6, Alex Knauer, PHI, 2:17.00.

1600 1, Evan Duggan, DAR, 4:45.63; 2, Nathan Lapinski, SUP, 4:48.73; 3, Spencer Jessop, COR, 4:49.69; 4, Benetto Fernandez, STE, 4:57.85; 5, Grant Martin, COR, 4:58.72; 6, Rial Johnson, STE, 5:00.86.

3200 1, Evan Duggan, DAR, 10:36.06; 2, Spencer Jessop, COR, 10:54.00; 3, Benetto Fernandez, STE, 11:02.00; 4, Rial Johnson, STE, 11:05.00; 5, Grant Martin, COR, 11:09.99; 6, McClay Sommers, SAL, 11:11.00.

110 hurdles Results unavailable.

300 hurdles 1, Hunter Casey, STE, 42.25; 2, Michael Delaney, CHA, 42.72; 3, Kye McCollaum, DAR, 43.37; 4, Colt Neville, VIC, 43.76; 5, Quinton Johnson, SS, 45.78; 6, Harold Yocum, ARL, 45.85.

400 relay 1, Charlo 45.43; 2, Deer Lodge 45.90; 3, Florence 46.73; 4, Darby 46.83; 5, Arlee 46.92; 6, Stevensville 47.33.

1600 relay 1, Charlo 3:40.00; 2, Philipsburg 3:44.00; 3, Corvallis 3:47.00; 4, Darby 3:50.00; 5, Seeley-Swan 3:51.41; 6, Stevensville 3:51.64.

Shot put 1, Austin Forson, DL, 46-5; 2, Luke Channer, COR, 46-1; 3, Dugan Runkel, CHA, 45-1; 4, Bridger Dragoo, FLO, 43-8; 5, Dawson Thrasher, 40-10; t-6, Hayden Wilcox, SAL, 40-5; t-6, Spencer Jessop, COR, 40-5.

Discus 1, Austin Forson, DL, 157-1; 2, Kyle Finch, DIL, 146-2; 3, Spencer Jessop 136-4; 4, Luke Channer, COR, 128-6; 5, Dugan Runkel, CHA, 127-9; 6, Patrick Griffin, DIL, 126-4.

Javelin 1, John Beckers, DAR, 164-2; 2, Zach Jessop, COR, 161-10; 3, Patrick Griffin, DIL, 159-9; 4, Cade Estes, DRU, 156-7; 5, John Diepstraten, STE, 156-5; 6, Brock Cantrell-Field, SR, 146-9.

High jump 1, Brandon Porter, DL, 6-3; 2, Cole Wohltman, COR, 6-1; t-3, Zach Osborne, HS, 5-11; t-3, Connor Thorne, FLOR, 5-11; t-5, Cade Estes, DRU, 5-9; t-5, Dyllon McDermid, DL, 5-9.

Long jump 1, Mark Estes, DRU, 20-8; 2, Cade Benjamin, DL, 19-9.5; 3, Trevor Paro, HS, 19-9; 4, Chayse Richards, STE, 19-3; 5, Jack Powell, VIC, 18-10; 6, Zach Osborne, HS, 18-7.

Triple jump 1, Marcus Zeiler, FLO, 42-5; 2, Mark Estes, DRU, 42-4.5; 3, Trevor Paro, HS, 41-11.5; 4, James Fry, STE, 40-1; 5, Tate Weingart, SI, 38-7.5; 6, Jesse Person, VIC, 37-8.

Pole vault 1, Connor Burley, SAL, 12-6; 2, Bridger Smith, CHA 11-6; 3, Hunter Tarkalson, SAL, 11-0; t-4, Spencer Parke, DUM, 10-0; t-4, TJ Knoll, ARL, 10-0; t-6, Sawyer Johnson, DL, 9-6; t-6, Robel Clifton, SAL, 9-6; t-6, George Shick, ARL, 9-6.

GIRLS

Team scores 1, Arlee 84.5; 2, Salmon 81.5; 3, Seeley-Swan 79; t-4, Corvallis 43; t-4, Stevensville 43; 6, Drummond 36; 7, Deer Lodge 34.5; 8, St. Regis 26; 9, Charlo 25; 10, Darby 24; t-11, Philipsburg 16; t-11, Superior 16; 13, Florence 14; 14, St. Ignatius 4; 15, Dillon 0.5.

100 1, Alex Bohlman, SS, 12.81; 2, Madison Hill, SR, 13.03; 3, Claire Fickler, DRU, 13.16; 4, Darcy Walker, DL, 13.42; 5, Ciera Wingo, PHI, 13.65; 6, Kara Tatukivei, CHA, 13.76.

200 1, Claire Fickler, Drum, 27.68; 2, Madison Hill, SR, 28.29; 3, Zena Smith, COR, 28.59; 4, Casey Ehmann, DAR, 28.87; 5, Calla Haldorson, COR, 28.97; 6, Angel Richards, STE, 29.74.

400 1, Ashley Revis, ARL, 1:02.56; 2, Lily Mercer, SS, 1:02.70; 3, Paige Holmes, SS, 1:03.73; 4, Claire Fickler, DRU, 1:04.15; 5, Kamryn Scully, DL, 1:04.54; 6, Autumn Round, FLO, 1:07.49.

800 1, Natalie Yocum, ARL, 2:36.04; 2, Cherish Duncan, SAL, 2:37.44; 3, Kaitlynn Burgess, SAL, 2:38.30; 4, Katie Jo Gebhardt, SAL, 2:40.41; 5, Morgan Radtke, DRU, 2:44.78; 6, Emily Stenlund, SAL, 2:45.03.

1600 1, Natalie Yocum, ARL, 5:43.00; 2, Lily Lang, DAR, 5:46.00; 3, Cherish Duncan, SAL, 5:48.20; 4, Brooklyn Foust, CHA, 5:56.46; 5, Madison Kelly, SR, 5:58.25; 6, Alli Emery, STE, 6:00.44.

3200 1, Natalie Yocum, ARL, 12:53.53; 2, Katie Jo Gebhardt, SAL, 12:56.00; 3, Lily Lang, DAR, 12:48.00; 4, Brooklyn Foust, CHA, 13:14.00; 5, Jaden Coston, CHA, 14:20.00; 6, Rachel Gebhardt, SAL, 14:42.00.

100 hurdles 1, Carly Hergett, ARL, 16.44; 2, Ellie Garrett, SAL, 16.59; 3, Megan Pendergast, STE, 17.24; 4, Kylie Peets, SAL, 17.27; 5, Paige Holmes, SEE, 17.51; 6, Stephanie Stoker, COR, 17.89.

300 hurdles 1, Megan Pendergast, STE, 49.23; 2, Paige Holmes, SS, 49.25; 3, Ciera Wingo, PHI, 50.61; 4, Casey Ehmann, DAR, 50.88; 5, Alexis Taulbee, FLO, 52.74; 6, Ally Rust, FLO, 54.55.

400 relay 1, Deer Lodge (Lenora Campbell, Kamryn Scully, Jaicee Sencal, Darcy Walker) 52.36; 2, Arlee 53.38; 3, Seeley-Swan 53.60; 4, Charlo 53.95; 5, Philipsburg 54.00; 6, Salmon 54.21.

1600 relay 1, Seeley-Swan (Paige Holmes, Alex Bohlman, Andi Bohlman, Lily Mercer) 4:19.00; 2, Arlee 4:30.00; 3, Charlo 4:34.00; 4, Salmon 4:39.00; 5, Drummond 4:42.00; 6, Stevensville 4:45.00.

Shot put 1, Tayler Wright, COR, 33-10; 2, Madelynn Beyeler, SAL, 33-4; 3, Ciera Wingo, PHI, 32-6; 4, Brookelyn Palin, COR, 32-3; 5, Kylie Fisher, DAR, 31-11; 6, Payton Tillotson, STE, 31-5.

Discus 1, Brookelyn Palin, COR, 114-10.5; 2, Calla Haldorson, COR, 108-5.5; 3, Payton Tillotson, STE, 103-7; 4, Ashley Tryon, CHA, 102-8.5; 5, Madelynn Beyeler, SAL, 101-2; 6, Tessa Grimes, SS, 94-5.

Javelin 1, Alex Bohlman, SS, 138-10; 2, Mariah Hinson, STE, 125-10; 3, Jaicee Senecal, DL, 100-1; 4, Marissa Koke, SUP, 99-9; 5, Tayler Wright, COR, 98-6; 6, Kieran Bissel, DL, 97-8.

High jump 1, Alex Bohlman, SS, 5-1; 2, Marissa Koke, SUP, 4-11; 3, Morgan Radtke, DRU, 4-9; 4, Afton Brander, SI, 4-7; 5, Hailey Kelly, SUP, 4-5; t-6, Bryndle Goyins, ARL, 4-5; t-6 Madison Johnson, DIL, 4-5.

Long jump 1, Carly Hergett, ARL, 16-6.5; 2, Madison Hill, SR, 16-0.75; 3, Lenora Campbell, DL, 15-8.5; 4, Kylie Peets, SAL, 15-5.25; 5, Morgan Radtke, DRU, 14-11.0; 6, Kieran Bissel, DL, 14-5.0.

Triple jump 1, Autumn Round, FLO, 33-4.5; 2, Mariah Hinson, STE, 33-3.5; 3, Carly Hergett, ARL, 32-10.5; 4, Morgan Radtke, DRU, 32-7.5; 5, Abby Yocum, ARL, 31-9.5; 6, Megan Pendergast, STE, 31-8.5.

Pole vault 1, Madison Atlas, SAL, 8-0; 2, Cera Strumpfer, SS, 8-0; 3, Fallon Born, SAL, 8-0; 4, Kamryn Scully, DL, 7-6; 5, Emma Duboise, SUP, 7-6; t-6, Jaicee Sencal, DL, 7-0; t-6, Carli Smith, SAL, 7-0.

Source: Missoulian