View All     Add a Meet (requires login)

Meet: 11/12C Districts

Date: 2015-05-09
11/12C Districts
Van Winkle Stadium
At Bozeman

BOYS

Team scores: 1. Ennis 132, 2. White Sulphur Springs 106, 3. Twin Bridges 101, 4. Manhattan Christian 77, 5. Harrison 28, 6. West Yellowstone 26, 7. Shields Valley 24, 8. Gardiner 15, 9. Lima 6, 10. Willow Creek 3, 11. Sheridan 2.

100: Cleet Wrzesinski, Enn, 11.8; David Keena, MC, 11.9; Jed Fike, Har, 12.08; Cole Fairchield, SV, 12.13; Jake Knack, Enn, 12.37; Justin Kingma, Gar, 12.41; Derek Heggen, WSS, 12.51; Gilbert Perez, WY, 12.63.

200: Cleet Wrzesinski, Enn, 23.92; David Keena, MC, 23.95; Jed Fike, Har, 24.75; Corbin Wood, Enn, 24.84; Jake Knack Enn, 25.01; Wylie Leo, Enn, 25.25; Gilbert Perez. WY, 25.3; Justin Kingma, Gar, 25.6.

400: Tristen Guillot, TB, 51.84; Bill Yeager, TW, 51.94; Jake Knack, Enn, 53.46; Gilbert Perez, WY, 54.07; Justin Kingma, Gar, 55.50; Wade Luly, Enn, 56.02; Christian Buchignani, MC, 57.79; Lane Buus, Har, 57.93.

800: Tristen Guillot, TB, 2:07.28; Daniel Buchignani, MC, 2:08.69; Peyton Jones, WSS, 2:11.23; Jon Strong, Har, 2:14.69; Alex Wilson, WY, 2:17.48; Tristen Burden, WY, 2:17.64; Garrett Arnado, WY, 2:17.95; Wade Luly, Enn, 2:18.49.

1,600: Tristen Guillot, TB, 4:45.95; Daniel Buchignani, MC, 4:48.50; Peyton Jones, WSS, 4:55.28; Wyatt Wilkinson, Gar, 5:02.43; Tristen Burden, WY, 5:02.86; Riain Deavel, She, 5:03.31; Race Owens, Enn, 5:04.42; Garrett Arnado, WY, 5:04.96.

3,200: Peyton Jones, WSS, 11:05.68; Colter Ross, WY, 11:20.40; Stephen Herriot, Lima, 11:23.79; Race Owens, Enn, 11:24.65; Wyatt Wilkinson, Gar, 11:30.59; Riain Deavel, She, 11:32.10; Colten Leum, MC, 11:33.68; Ryan Busch, MC, 11:45.48.

110 hurdles: Cleet Wrzesinski, Enn, 16.12; Ethan Nyhart, WSS, 16.95; Gabe Johnson, TB, 17.6; Josh Kneeland, TB, 19.12; Jake Wendt, WSS, 19.57; Wylan Lopp, WSS, 19.8; Chase Kneeland, TB, 22.02; Scott Vial, TB, 22.58.

300 hurdles: Cleet Wrzesinski, Enn, 43.02; Gabe Johnson, TB, 45.57; Jake Wendt, WSS, 46.21; Josh Kneeland, TB, 46.86; Daly Nesbit, WC, 47.07; Ethan Nyhart, WSS, 47.77; Bryce Loomis, WY, 49.03; Dawson Clayton, WSS, 49.85.

400 relay: Ennis 44.59; White Sulphur Springs 46.11; Gardiner 47.1; Shields Valley 47.37; Manhattan Christian 47.59; West Yellowstone 48.04; Twin Bridges 48.36.

1,600 relay: Ennis 3:42.45; West Yellowstone 3:45.35; Manhattan Christian 3:50.29; Twin Bridges 3:55.17; White Sulphur Springs 4:00.57; Harrison 4:04.97; Gardiner 4:16.31.

Long jump: Corbin Wood, Enn, 20-3 ; Ethan Nyhart, WSS, 19-11 ; Wylie Leo, Enn, 19-6 ; Cole Fairchild, SV, 19-5 ; Walker Gruszie, WSS, 19-5 ; Kevin Blanksma, MC, 19-2; Jed Fike, Har, 18-8; Wesly Armstrong, TB, 18-5 .

Triple jump: Jed Fike, Har, 41-10 ; Ethan Nyhart, WSS, 40-10; Walker Gruszie, WSS, 40-10; Kevin Blanksma, MC, 39-11 ; Cole Fairchild, SV, 38-11; Kaleb Bausch, TV, 37-7; Lane Buus, Har, 37-4; Ben Corrigan, TB, 37-3.

High jump: Cole Fairchield, SV, 6-0; Kaleb Bausch, TB, 6-0; Kevin Blanksma, MC, 5-10; Corbin Wood, Enn, 5-8; Ethan Nyhart, WSS, 5-8; Daly Nesbit, WC, 5-8; Ben Corrigan, TB, 5-6; Will Syverson, WSS, 5-4.

Pole vault: Walker McKitrick, Enn, 14-0; Haakon Fredrickson, Enn, 11-6; Race Owens, En, 8-0.

Shot put: Austin Brentlinger, TB, 50-8; Walker Gruszie, WSS, 45-8; Cooper Christensen, TB, 41-2; Kevin Blanksma, MC, 38-9; Ty Morgan, Enn, 38-9; Brad Kamps, MC, 38-3; Charlie Rooney, WSS, 36-7; Scott Vial, TV, 36-2.

Discus: Brad Kamps, MC, 136-9; Seth Dustin, TB, 125-1; Ty Morgan, Enn, 124-3; Derek Heggen, WSS, 121-9; Jordan Barfuss, WSS, 117-6; Michael Lucht, MC, 105-6; Cooper Christensen, TB, 103-11; Woody Pucket, TB, 103-0.

Javelin: Cole Visser, MC, 170-6; Walker Gruszie, WSS, 167-2; Jordan Barfuss, WSS, 148-2; Gage Baumeister, TB, 147-9; Derek Heggen, WSS, 142-0; Casey Collins, Har, 137-9; Charlie Rooney, WSS, 137-5; Woody Pucket, TB, 136-6.

GIRLS

Team scores: 1. West Yellowstone 92, 2. Harrison 84, 3. Twin Bridges 75, 4. Manhattan Christian 69, 5. Shields Valley 65, 6. Ennis 54, 7. White Sulphur Springs 38, 8. Lima 14, 9. Willow Creek 12, 10. Sheridan 10, 11. Gardiner 4.

100: Jen Fairchild, SV, 14.04; Michaela Madden, TB, 14.11; Julia Cox, TB, 14.19; Danika Philpott, Enn, 14.59; Skylar Martinell, Lim, 14.8; Emily Everest, WY, 15.06; Lauren Flatt, SV, 15.07; Emma Doolittle, SV, 15.08.

200: Jewlz Collins, WY, 27.79; Kailee Oliverson, TB, 28.24; Kylie Kerkaert, SV, 28.54; Alex Veltkamp, MC, 28.97; Lexie Kassity, MC, 29.87; Paige Phillips, TB, 30.0; Danika Philpott, En,, 30.14; Michaela Madden, TB, 30.15.

400: Alex Veltkamp, MC,1:01.46; Jewlz Collins, WY, 1:02.16; Kailee Oliverson, TB, 1:03.31; Shae Sager, SV, 1:05.26; Brook Russell, SV, 1:06.97; Josie Jenkins, Enn, 1:07.21; Genna Barrett, WSS, 1:09.26; Kyli Ayers, MC, 1:10.73.

800: Bailee Parker, WY, 2:27.29; Alex Veltkamp, MC, 2:33.67; Shae Sager, SV, 2:41.89; Josie Jenkins, Enn, 2:43.7; Josie Hokanson, Har, 2:49.86; Emily Stosich, Lim, 2:50.23; Emily Everest, WY, 3:30.55.

1,600: Bailee Parker, WY, 5:12.54; Nikki Aiken, MC, 5:39.41; Josie Jenkins, Enn, 6:05.02; Emily Stosich, Lim, 6:36.4; Megan Ogle, WSS, 6:55.28; Emma Adams, MC, 7:42.79; Lexy Jones, TB, 8:23.14.

3,200: Bailee Parker, WY, 11:32.75; Nikki Aiken, MC, 12:35.46; Megan Ogle, WSS, 14:56.62; Emma Adams, MC, 17:19.75.

100 hurdles: Taya DeFrance, Har, 16.74; Jewlz Collins, WY, 17.03; Kailee Oliverson, TB, 17.91; Audrey George, TB, 18.27; Genna Barrett, WSS, 18.48; Mesa Williams, WSS, 18.49; Kayla Gagen, SV, 18.79; Mara Johnson, TB, 19.16.

300 hurdles: Jewlz Collins, WY, 48.31; Taya DeFrance, Har, 48.37; Audrey George, TB, 51.19; Kayla Gagen, SV, 52.42; Mara Johnson, TB, 54.43; Skyler Martinell, Lim, 54.88; Mesa Williams, WSS, 55.57; Genna Barrett, WSS, 56.0.

400 relay: ShieldsValley 52.73; Twin Bridges 52.89; Ennis 53.85; Manhattan Christian 55.46; Lima 57.7; West Yellowstone 58.29; Gardiner 59.45.

1,600 relay: Twin Bridges 4:24.55; West Yellowstone 4:27.78; Shields Valley 4:30.72; Manhattan Christian 4:47.73; Ennis 4:49.5; Lima 5:05.17; Gardiner 5:19.16.

Long jump: Taya DeFrance, Har, 15-4; Britt Cooper, Har, 15-3; Kylie Kerkaert, SV, 15-2; Michaela Madden, TB, 15-2; Mesa Williams, WSS, 13-10; Hailey Kassity, MC, 13-8; Danika Philpott, Enn, 13-7: Krysta Saunders, Enn, 13-7.

Triple jump: Britt Cooper, Har, 33-9; Kylie Kerkaert, SV, 33-9; Mesa Williams, WSS, 31-9; Addie Jo Nesbit, WC, 30-10; Taya DeFrance, Har, 30-9; Genna Barrett, WSS, 30-2; Krysta Saunders, Enn, 29-8; Laryssa Jones, TB, 29-7.

High jump: Jenna Heine, WY, 4-10; Addie Jo Nesbit, WC, 4-8; Taya DeFrance, Har, 4-8; Emma Burke, Gar, 4-8; Emily Stosich, Lim, 4-6; Kayla Gagen, SV, 4-2; Josie Hokanson, Har, 4-2.

Pole vault: Danika Philpott, Enn, 7-6; Cheyenne Shields, Enn, 7-6; Emily Schaffler, Enn, 6-0.

Shot put: Sarah Schlepp, WSS, 33-9; Britt Cooper, Har, 33-0; Megan Kamps, MC, 30-6; Lindsey Benson, MC, 30-2; Janie Smart, She, 28-9; Katey Sutton, Lim, 28-7; Addie Jo Nesbit, WC, 26-9; Meghan Raw, SV, 26-3.

Discus: Britt Cooper, Har, 105-6; Tiona Schwend, She, 95-6; Caitlin Klatt, Enn, 92-11; Ashley Braaksma, MC, 84-9; Alexis Mitic, WY, 84-8; Lindsey Benson, 83-10; Janie Smart, She, 81-8; Katey Sutton, Lim, 76-9.

Javelin: Britt Cooper, Har, 131-5; Mesa Williams, WSS, 11-6; Mara Johnson, TB, 103-3; Alexis Mitic, WY, 102-2; Kayla Gagen, SV, 99-6; McKenzy Shields, Enn, 98-2; Sarah Schlepp, WSS, 97-1; April Degel, She, 88-0.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_0ceb8d99-57ac-5fa0-99d9-5a05f8f58b05.html#ixzz3ZkC1nBaO