View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Big Timber Sunshine Meet

Date: 2015-04-17
Big Timber Sunshine Meet
At Columbus

BOYS

Team scores: 1, Forsyth 67; 2, Joliet 66; 3, White Sulphur Springs 60; 4, Columbus 47; 5, Big Timber 40; 6, Manhattan Christian 36; 7, Red Lodge 34; 8, Winnett-Grass Range 32; 9, West Yellowstone 27; 10, Absarokee 22; 11, Lodge Grass 20; 12, Shields Valley 18; 13, St. Labre 16; 14, Bridger 11; 15, Ryegate 10; 16, Reed Point-Rapelje 9; 17, Park City 6; 18, Fromberg-Belfry 4; 19, Melstone 1.

100: Kyle Reed, LG, 11.93; Calvin Hanson, Abs, 12.07; Brent Finn, BT, 12.07; Noah Daniels, Col, 12.08; Triston Barker, FB, 12.18; Gilbert Perez, WY, 12.2.

200: Jared Schwend, Jol, 24.36; Gilbert Perez, WY, 24.75; Kyle Reed, LG, 24.75; Hunter Brooks, Jol, 25.03; Brent Finn, BT, 25.12; Slade Dimond, Jol, 26.0.

400: Cade Johnstone, For, 52.42; Moritz Little, RL, 53.99; Gilbert Perez, WY, 54.58; Kyle Reed, LG, 56.63; Wally Three Irons, StL, 57.31; Zsombor Kollar, Mel, 58.13.

800: Moritz Little, RL, 2:10.2; Dan Iavy, Bri, 2:13.9; Dallen Bartlett, StL, 2:14.2; Brandon Flemmer, PC, 2:16.4; Nathan Kirtley, Jol, 2:16.7; Shawn Beeler, For, 2:17.3.

1,600: Jake Iverson, WGR, 4:41.8; Daniel Buchignani, MC, 4:46.5; Wally Three Irons, StL, 4:48.5; Peyton Jones, WSS, 4:51.8; Nathan Kirtley, Jol, 4:56.8; Dan Iavy, Bri, 5:01.0.

3,200: Jake Iverson, WGR, 10:37.8; Nathan Kirtley, Jol, 11:13.4; Vance Thuessen, RL, 11:14.3; Colter Ross, WY, 11:19.2; Dan Iavy, Bri, 11:25.7; Peyton Jones, WSS, 11:37.4.

110 hurdles: Jared Schwend, Jol, 16.1; Ethan Nyhart, WSS, 16.15; Caleb Knoche, For, 17.38; Michael Jacobson, Col, 17.44; Hunter Boos, RL, 18.55; Jake Wendt, WSS, 18.81.

300 hurdles: Jared Schwend, Jol, 42.38; Caleb Knoche, For, 43.63; Jake Wendt, WSS, 44.43; Michael Jacobson, Col, 45.67; Dallen Bartlett, StL, 46.21; Levi Wilm, FB, 46.41.

400 relay: Forsyth 46.64; Shields Valley 46.94; Big Timber 47.3; Columbus 47.71; Joliet 48.0; Absarokee 48.9.

1,600 relay: Absarokee 3:51.5; West Yellowstone 3:53.3; Forsyth 3:55.5; Big Timber 3:55.6; Joliet 3:57.1; White Sulphur Springs 3:59.4.

Long jump: Cole Fairchild, SV, 20-6; Kevin Blanksma, MC, 19-10; Cotton Myers, Jol, 19-9; Ethan Nyhart, WSS, 19-8; Case Cole, For, 19-6; Noah Daniels, Col, 19-6.

Triple jump: Kevin Blanksma, MC, 42-2; Destan Miller, BT, 41-2; Logan Sluggett, WGR, 40-7; Ethan Nyhart, WSS, 39-8; Walker Gruzsie, WSS, 39-2; Ty Olson, Jol, 38-2.

High jump: Kevin Blanksma, MC, 6-1; Ethan Nyhart, WSS, 5-8; Jack Gray, Col, 5-8; Destan Miller, BT, 5-8; Cody Hathaway, BT, 5-6; Triston Barker, FB, 5-6; Cole Fairchild, SV, 5-6.

Pole vault: Adrian Brun, Rye, 12-0; John Jacobsen, RL, 11-6; Logan Sluggett, WGR, 11-0; Devin Maves, For, 10-6; Elijah Barbour, Abs, 10-6; Connor Solomon, Col, 10-0.

Shot put: Walker Gruzsie, WSS, 43-3; Weston Wagner, Col, 42-1; Tim Lavers, Jol, 38-8; Luke Weber, For, 38-2; Calvin Hanson, Abs, 38-0; Jordan Marsh, RPR, 38-0.

Discus: Weston Wagner, Col, 143-3; Jordan Marsh, RPR, 130-0; Shawn Beeler, For, 120-10; Preston Fink, Col, 114-8; Tim Lavers, Jol, 110-3; Jordan Barfuss, WSS, 109-8.

Javelin: Casey Cole, For, 162-1; Drew Pike, BT, 157-4; Jordan Barfuss, WSS, 157-0; Walker Gruzsie, WSS, 147-11; Connor May, PC, 137-4; Connor Solomon, Col, 134-8.

GIRLS

Team scores: 1, Forsyth 78; 2, Joliet 72; 3, West Yellowstone 50; 4, Red Lodge 48.5; 5, Big Timber 42; 5, Park City 42; 7, Columbus 38.5; 8, Shields Valley 33; 9, Winnett-Grass Range 27; 10, Melstone 26; 11, Bridger 20; 11, White Sulphur Springs 20; 13, Absarokee 14; 14, Manhattan Christian 7; 15, Ryegate 4; 16, St. Labre 3; 17, Reed Point-Rapelje 1; 17, Fromberg-Belfry 1.

100: Tru Roginske, Jol, 12.59; Alli Hert, For, 13.43; Jewlz Collins, WY, 13.62; Shaniah Schwend, Bri, 13.72; Jennifer Fairchild, SV, 13.872; Shelby Browning, WGR 13.878.

200: Tru Roginske, Jol, 26.87; Alli Hert, For, 28.05; Daniella Russell, RL, 28.25; Jewlz Collins, WY, 28.46; Shaniah Schwend, Bri, 28.95; Tiffany Poore, RL, 29.51.

400: Alli Hert, For, 1:02.8; Mykaila Jensen, For, 1:03.9; Daniella Russell, RL, 1:04.3; Shae Sager, SV, 1:05.4; Kita Weingart, WGR, 1:06.5; Emma Chandler, Abs, 1:07.1

800: Bailee Parker, WY, 2:29.5; BreElle Wacker, Mel, 2:31.1; Kita Weingart, WGR, 2:33.2; Shae Sager, SB, 2:36.1; Emma Chandler, Abs, 2:39.6; Briana Haskins, Col, 2:43.9.

1,600: Bailee Parker, WY, 5:21.7; BreElle Wacker, Mel, 5:22.8; Kenyon Hatten, Jol, 6:05.0; Lauren Milliken, Abs, 6:08.4; Briana Haskins, Col, 6:09.8; Emma Adams, MC, 6:14.1.

3,200: BreElle Wacker, Mel, 11:56.8; Kenyon Hatten, Jol, 13:19.8; Emma Adams, MC, 13:26.9; Lauren Milliken, Abs, 13:36.5; Addie Poore, RL, 13:53.3; Brianna Krieger, RPR, 14:14.7.

100 hurdles: Jewlz Collins, WY, 17.63; Rayna Laakso, PC, 17.75; Marissa Marshall, SV, 18.5; Genna Barrett, WSS, 18.61; Mesa Williams, WSS, 18.62; Ashley Gunlikson, BT, 18.75.

300 hurdles: Shelby Branstetter, PC, 53.2; Kayla Gagen, SV, 54.05; Leichelle Wood, BT, 55.41; Ashley Gunlikson, BT, 56.69; Mesa Williams, WSS, 56.97; Cara White, Bri, 57.53.

400 relay: Red Lodge 53.96; Big Timber 55.22; Winnett-GR 55:42; Shields Valley 55.52; Columbus 55.79; Park City 56.08.

1,600 relay: Forsyth 4:28.5; West Yellowstone 4:29.7; Red Lodge 4:37.6; Shields Valley 4:38.2; Park City 4:46.5; Big Timber 4:47.3.

Long jump: Daniella Russell, RL, 16-6 ; Tru Roginske, Jol, 15-7 ; Rayna Laakso, PC 15-4 ; Shelby Browning, WGR, 15-3; Stephanie Kreamer, RL, 14-10; Shaniah Schwend, Bri, 14-7.

Triple jump: Tru Roginske, Jol, 35-6 ; Shelby Browning, WGR, 33-10 ; Shaniah Schwend, Bri, 32-4 ; Stephanie Kreamer, RL, 32-2 ; Kacey Bertolino, Jol, 32-2 ; MacKinzie Verke, PC, 31-11 .

High jump: Kyla Rouane, Col, 4-8; Mykaila Jensen, For, 4-8; Shaniah Schwend, Bri, 4-8; Kacey Bertolino, Jol, 4-6; Tayler Wright, RL, 4-4; Megan Rouane, Col, 4-4; Angel Barker, FB, 4-4.

Pole vault: Kyla Rouane, Col, 9-0; Kenedy Wiggs, Col, 8-0; Kasey Bertolino, Jol, 8-0; Kelsey Seleg, For, 8-0; Emma Chandler, Abs, 7-0; Tayler Wright, RL, 7-0; Camryn Ault, Col, 7-0.

Shot put: Kaylee Zard, For, 33-10 ; Cara Grewell, PC, 32-9; Sarah Schlepp, WSS, 30-10 ; Rachael Ault, Col, 28-7 ; Carrie Lehman, BT, 28-4 ; Tiffany Tallwhitewoman, StL, 28-1.

Discus: Carrie Lehman, BT, 97-5; Kaylee Zard, For, 97-5; Cara Grewell, PC, 96-2; Cedar Bruner, Rye, 94-9; Tiffany Tallwhitewoman, StL, 89-8; Katrina Feddes, Abs, 89-6.

Javelin: Maddie Foulk, BT, 111-4; Kinna Olson, Jol, 101-10; Mesa Williams, WSS, 100-1; Anna Engle, For, 98-10; Alexis Mitic, WY, 97-10; Kayla Gagen, SV, 97-3.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_cb20a8d1-4423-5dda-b9e4-529a06ed50bf.html#ixzz3XlZbscm3