View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Carlson Booster Invitational (ND)

Date: 2015-04-09
Carlson Booster Invitational
Biesiot Activities Center
At Dickinson, ND

Boys

Team scores: Bismarck High 156.5, Minot 121, Dickinson High 98.5, Dawson County (Mont.) 68, New Town 65, Dickinson Trinity 53, Sidney (Mont.) 48, Mandan 32, Shiloh Christian 26, Killdeer 21, Mott-Regent 16, Richardton-Taylor 12, Bismarck Century 10, Hazen 5.

Individual results

100: 1, Dawson Kram, Trinity, 11.22 (SQ). 2, Cole Beck, Dickinson Trinity, 11.35 (SQ). 3, Parker Thompson, Bismarck, 11.41 (SQ). 4, Cole Wilhelmi, Trinity, 11.58. 5, Brady Wegh, MR, 11.66. 6, Colin Roller, Dickinson, 11.67. 7, Tevan Thompson, 11.70. 8, Cory Rebel, RT, 11.74.

200: 1, Karter Gorney, Minot, 22.64 (SQ). 2, Lyndon Mertz, Bismarck, 23.09 (SQ). 3, Adrian Davis-Aguilar, Minot, 23.24 (SQ). 4, Sawyer Schmidt, Mandan, 23.84. 5, Austin Streyle, Bismarck, 23.99. 6, Brady Wegh, MR, 24.11. 7, Logan Diechert, Bismarck, 24.28. 8, Tevan Thompson, Dickinson, 24.38.

400: 1, Blake Emmel, SC, 53.58. 2, Logan Goheen, Minot, 53.77. 3, Elliott Stone, SC, 54.48. 4, Dakota Pew, DC, 54.62. 5, Logan Thiel, Sidney, 55.86. 6, Jonathan Mathistad, Minot, 55.95. 7, Tyler Ringen, Minot, 56.06. 8, Tanner Davidson, Dickinson, 56.33.

800: 1, Ryan Wheeling, NT, 2:00.73 (SQ). 2, Nash Binegar, Bismarck, 2:06.49. 3, Jackson Binstock, Dickinson, 2:06.96. 4, Tristan Hilgart, DC, 2:09.96. 5, Teegan Olson, Minot, 2:10.24. 6, Jace Johnson, Minot, 2:12.33. 7, Colton Arman, Bismarck, 2:12.58. 8, Noah Sickler, Trinity, 2:14.97.

1,600: 1, Sam Clausnitzer, Bismarck, 4:31.44 (SQ). 2, Ryan Wheeling, NT, 4:34.06 (SQ). 3, Jackson Binstock, Dickinson, 4:34.84 (SQ). 4, Sam Markle, Bismarck, 4:37.11. 5, Tayler Wescom, Bismarck, 4:41.26. 6, Ashton Jones, DC, 4:41.42. 7, Jalen Chase, NT, 4:46.30. 8, Scott Hale, NT, 4:52.66.

3,200: 1, Elliott Stone, SC, 9:51.69 (SQ). 2, Matt Bakken, Bismarck, 9:54.61 (SQ). 3, Scott Hale, NT, 10:12.41. 4, Jalen Chase, NT, 10:25.23. 5, Tom Clausnitzer, Bismarck, 10:35.82. 6, Chace Hale, NT, 10:54.50. 7, Jaden Fettig, Bismarck, 11:19.81. 8, Jaiven Hale, NT, 11:24.35.

110 hurdles: 1, Carter Blackwell, Dickinson, 16.40. 2, Cameron Logan, Minot, 16.41. 3, Brady Wegh, MR, 16.68. 4, Keegan Schwab, Bismarck, 16.96. 5, Nick Soltis, Minot, 17.11. 6, Preston Johnson, Minot, 17.16. 7, Riley Benson, Bismarck, 18.10. Coltyn Nelson, Trinity, 18.41.

300 hurdles: 1, Carter Blackwell, Dickinson, 43.35. 2, Tyler Quilling, Sidney, 44.60. 3, Keegan Schwab, Bismarck, 44.61. 4, Nick Soltis, Minot, 45.16. 5, Coltyn Nelson, Trinity, 45.22. 6, Riley Benson, Bismarck, 45.49. 7, Cameron Logan, Minot, 45.97. 8, Hunter Crist, MR, 46.43.

400 relay: 1, Bismarck High (Derek Leingang, Hunter Johnson, Austin Streyle, Parker Thompson), 45.07 (SQ). 2, Trinity, 45.12 (SQ). 3, Mandan, 45.93. 4, Minot, 47.39. 5, Dickinson, 48.03. 6, Killdeer, 48.16. 7, Dawson County, 48.41. 8, Mott-Regent, 51.14.

800 relay: 1, Minot (Chris Carlson, Adrian Davis-Aguilar, Nick Soltis, Karter Gorney), 1:33.72 (SQ). 2, Bismarck High, 1:34.04 (SQ). 3, Mandan, 1:36.05. 4, Dickinson, 1:37.67. 5, Killdeer, 1:38.51. 6, Sidney, 1:39.58.

1,600 relay: 1, Bismarck High (Tayler Wescom, Sam Markle, Nash Binegar, Hunter Johnson), 3:38.73. 2, Dawson County, 3:41.79. 3, Dickinson, 3:44.49. 4, Sidney, 3:45.02. 5, Trinity, 3:46.98. 6, Mandan, 3:47.70. 7, Minot, 3:54.39. 8, Sidney, 3:54.98.

3,200 relay: 1, New Town (Joe Chase, Jalen Chase, Scott Hale, Ryan Wheeling), 8:37.17. 2, Minot, 9:01.59. 3, Dawson County, 9:12.73. 4, Trinity, 9:29.26. 5, Dickinson, 9:30.61.

High jump: 1, Davis Koppinger, Minot, 5-10. 2, Hayes LeMieux, Killdeer, 5-10. 3, Stefan Stubbs, DC, 5-8. 4, Caleb Crosby, Minot, 5-6. 5, Quinn McGlothlin, Sidney, 5-6. 6, Kyjuan Johnson, Minot, 5-6. T7, James Rohner, Sidney, 5-4; Colton Trout, Dickinson, 5-4; Mitchell Baker, NT, 5-4.

Pole vault: 1, Logan Thiel, Sidney, 13-0 (SQ). 2, Mikey Knapp, Bismarck, 13-0 (SQ). 3, Kevin Vanderpan, Century, 12-6 (SQ). 4, Dillon Silvernale, DC, 12-6 (SQ). 5, Mike Herauf, Dickinson, 12-0. T6, Logan Ackerman, Dickinson, 12-0; Thomas Kellington, Bismarck, 12-0. 8, Tel Hermanson, Sidney, 11-6.

Long jump: 1, Cory Rebel, RT, 21-11 (SQ). 2, Carson Oakland, DC, 20-11 (SQ). 3, Dallas Horner, Bismarck, 20-8. 4, Colin Roller, Dickinson, 20-6. 5, Taylor Strand, Minot, 20-1. 6, Tyler Quilling, Sidney, 20-0. 7, Gabe Meschke, Mandan, 19-8. 8, Josh Wallace, MR, 19-5.

Triple jump: 1, Colten Stoltz, Mandan, 41-10 (SQ). 2, Tyler Quilling, Sidney, 41-6 (SQ). 3, Beau Ackerman, DC, 39-4. 4, Aanen Moody, Dickinson, 39-3. 5, Dillon Silvernale, DC, 38-11. 6, Kyle Sease, Bismarck, 38-9. 7, Ty Nygaard, Minot, 37-11. 8, Dillan Kovash, Trinity, 37-8.

Shot put: 1, Jon Tharaldsen, Bismarck, 59-1 (SQ). 2, Elijah Grady, NT, 49-8 (SQ). 3, Luke Keller, Bismarck, 48-5. 4, Seth Kreil, Hazen, 47-4. 5, Bostin Svihovec, Century, 47-1. 6, Dual Keck, Dickinson, 44-5. 7, Preston Mayer, Bismarck, 44-0. 8, Jared Rath, Bismarck, 42-6.

Discus: 1, Elijah Grady, NT, 159-4 (SQ). 2, Dual Keck, Dickinson, 144-1. 3, Daniel Arthur, Killdeer, 134-5. 4, Alex Seibel, Bismarck, 133-2. 5, Braden Lindquist, Minot, 132-2. 6, Josh Lawyer, Bismarck, 129-0. 7, Nathaniel Fulton, Dickinson, 127-2. 8, Ryan Fahy, Trinity, 124-4.

Javelin: 1, Beau Ackerman, DC, 163-5 (SQ). 2, Jacob Hatfield, Minot, 152-2. 3, Quaid Larsen, Dickinson, 149-1. 4, Easton Brost, Trinity, 143-0. 5, Tanner Binstock, Dickinson, 140-8. 6, Brayden Thomas, Bismarck, 128-6. 7, Alan Palda, Minot, 127-9. 8, Cory Rebel, RT, 126-5.

Girls

Team score: Bismarck Century 152.5, Bismarck High 108.5, Minot 108, Hazen 88, Mandan 84, Dickinson High 69, Sidney (Mont.) 28.5, Shiloh Christian 28, Killdeer 25, Dickinson Trinity 12, Dawson County (Mont.) 11.5, Richardton-Taylor 4.

Individual results

100: 1, Cara Haussler, Bismarck, 12.28 (SQ). 2, Dakota Wood, Hazen, 12.55 (SQ). 3, Kylie Alexander, Minot, 12.63 (SQ). 4, McKenna Kuhn, Bismarck, 12.84 (SQ). 5, Megan Erickson, Dickinson, 12.87 (SQ). 6, Lexi Gura, Century, 12.99 (SQ). 7, Alison Froelich, Mandan, 13.01 (SQ). 8, Katie Duttenhefer, Hazen, 13.09.

200: 1, Dakota Wood, Hazen, 26.85 (SQ). 2, Kylie Alexander, Minot, 27.06. 3, Lexi Gura, Century, 27.29. 4, Madison Milbrath, Minot, 27.42. 5, Alison Froelich, Mandan, 27.74. 6, Jasmyn Williams, Mandan, 28.01. 7, Kaylene Klein, Hazen, 28.09. 8, Megan Erickson, Dickinson, 28.22.

400: 1, Jasmyn Williams, Mandan, 1:03.79. 2, Krista Ulmer, SC, 1:04.84. 3, Jaycee Walter, Bismarck, 1:05.37. 4, Annika Arnold, Minot, 1:05.55. 5, Megan Anderson, Century, 1:06.36. 6, Lara Wentz, Century, 1:07.09. 7, Alanna Sickler, Trinity, 1:07.92. 8, Aspen Galster, Dickinson, 1:08.4.

800: 1, Taryn Neameyer, Century, 2:30.20. 2, Elizabeth Yoder, Dickinson, 2:33.93. 3, Regan Watson, SC, 2:35.45. 4, Shawnee Hansen, Killdeer, 2:38.29. 5, Miriah Forness, SC, 2:38.92. 6, Abigail Hoffarth, Minot, 2:38.92. 7, Kelby Rinas, Mandan, 2:39.99. 8, Sydney Andersen, Killdeer, 2:40.03.

1,600: 1, Elizabeth Yoder, Dickinson, 5:27.85 (SQ). 2, Abigail Hoffarth, Minot, 5:42.34. 3, Meg Super, Minot, 5:43.25. 4, Kelby Rinas, Mandan, 5:44.03. 5, Emily Tyrell, RT, 5:51.17. 6, London Lambrecht, SC, 6:06.35. 7, Allison Bearstail, SC, 6:06.91. 8, Danielle Benz, Killdeer, 6:10.88.

3,200: 1, Jacey Wilson, Mandan, 13:04.57. 2, Kaycee Fry, Mandan, 13:24.14. 3, Chelsea Anderson, Dickinson, 13:25.19. 4, Tess Ler, Sidney, 14:08.68.

100 hurdles: 1, Dakota Wood, Hazen, 15.32 (SQ). 2, Kaytlyn Bowers, Mandan, 16.14 (SQ). 3, Kylie Alexander, Minot, 16.34 (SQ). 4, Sophie Bengson, Minot, 16.39 (SQ). 5, Josie Anderson, Century, 16.97. 6, Carly Fornshell, Century, 17.62. 7, Nicole Streyle, Bismarck, 17.75. 8, Jaley Wyse, DC, 17.79.

300 hurdles: 1, Dakota Wood, Hazen, 48.47 (SQ). 2, Kaylene Klein, Hazen, 49.47. 3, Annika Arnold, Minot, 50.08. 4, Carly Fornshell, Century, 50.97. 5, Josie Anderson, Century, 51.57. 6, Raquel Doll, Hazen, 53.02. 7, Gracie Zimmerman, Hazen, 53.44. 8, Hailee Kuske, Trinity, 53.85.

400 relay: 1, Bismarck High (Blythe Ehrmantraudt, Cara Haussler, McKenna Kuhn, Kaitlyn Page), 51.27 (SQ). 2, Bismarck Century, 52.31 (SQ). 3, Hazen, 53.61. 4, Mandan, 53.78. 5, Dickinson High, 55.64. 6, Killdeer, 55.83. 7, Sidney, 55.95. 8, Minot, 56.85.

800 relay: 1, Hazen (Kaylene Klein, Krista Slaubaugh, Gracie Zimmerman, Katie Duttenhefer), 1:51.94. 2, Mandan, 1:52.47. 3, Minot, 1:55.38. 4, Killdeer, 2:00.52. 5, Dickinson High, 2:02.78.

1,600 relay: 1, Century (Morgan Kleinjan, Lexi Brown, Taryn Neameyer, Lexi Gura), 4;17.99. 2, Bismarck, 4:21.43. 3, Hazen, 4:24.07. 4, Shiloh Christian, 4:26.01. 5, Century, 4:36.76. 6, Dickinson, 4:37.71. 7, Sidney, 4:44. 8, Killdeer, 4:45.95.

3,200 relay: 1, Minot, 10:32.73. 2, Killdeer, 11:04.22. 3, Mandan, 11:23.66. 4, Dawson County, 11:51.32. 5, Trinity, 12:23.46.

High jump: 1, Blythe Ehrmantraudt, Bismarck, 5-1. 2, Rachel Schumacher, Bismarck, 5-1. 3, Sarah Quentte, Hazen, 4-11. 4, Calista Moch, Century, 4-11. 5, Lexi Jordheim, Dickinson, 4-9. 6, Kaytlyn Bowers, Mandan, 4-9. 7, Savannah Kettner, DC, 4-9. T8, Katelyn Selinsky, Century, 4-7; Trae Murray, Killdeer, 4-7.

Pole vault: 1, Morgan Gietzen, Century, 10-3 (SQ). 2, Alyssa Godlevsky, Dickinson, 9-3 (SQ). T3, Aubrey Kessel, Sidney, 8-9; Brecklyn Huntley, Bismarck, 8-9. 5, Sara Zachmeier, Mandan, 8-3. 6, Lexi Jordheim, Dickinson, 8-3. 7, Jaley Wyse, DC, 8-3. 8, Teia Knutson, DC, 7-9.

Long jump: 1, Blythe Ehrmantraudt, Bismarck, 17-8 (SQ). 2, Elise Bauman, Century, 17-1 (SQ). 3, Josie Anderson, Century, 16-6. 4, Mikayla Montgomery, Century, 16-4. 5, Regan Dennis, Century, 16-3. 6, Shelby Arman, Bismarck, 16-1. 7, Etetu Udessa, Bismarck, 16-1. 8, Katelyn Selinsky, Bismarck, 15-10.

Triple jump: 1, Shelby Arman, Bismarck, 35-0 (SQ). 2, Rachel Schumacher, Bismarck, 34-9 (SQ). 3, Krista Slaubaugh, Hazen, 34-7 (SQ). 4, Masy Kuntz, Trinity, 32-11. 5, Justice Dolajak, Dickinson, 32-8. 6, Cass Wilhelm, Century, 32-2. 7, Aubrey Porter, Minot, 32-2. 8, Jaley Wyse, DC, 32-2.

Shot put: 1, Maggie Schwarzkopf, Century, 41-6 (SQ). 2, Ali Hasche, Century, 37-5 (SQ). 3, Whitney Perrin, Century, 36-9 (SQ). 4, Mackenzie Gleason, Minot, 36-1 (SQ). 5, Aubrey Malnorie, Century, 35-7 (SQ). 6, Arianna Herman, Bismarck, 34-6. 7, Regan Dennis, Century, 34-2. 8, Jessica Drady, Minot, 32-11.

Discus: 1, Maggie Schwarzkopf, Century, 122-7 (SQ). 2, Jessica Drady, Minot, 119-0 (SQ). 3, Whitney Perrin, Century, 115-4 (SQ). 4, Kelsey Calhoun, Dickinson, 112-6. 5, Melora Haagenson, Minot, 111-4. 6, Mackenzie Gleason, Minot, 110-10. 7, Brittany Hawkinson, Bismarck, 110-8. 8, Aubrey Malnorie, Century, 109-2.

Javelin: 1, Jessica Drady, Minot, 107-5. 2, Hailey Steinbeisser, Sidney, 107-3. 3, Alicia Weiand, Mandan, 105-4. 4, Jordan Baxter, Sidney, 102-1. 5, Kelsey Calhoun, Dickinson, 101-4. 6, Madi Klein, Century, 98-7. 7, Regan Dennis, Century, 98-6. 8, Lakayla Nentwig, Sidney, 88-2.

http://www.thedickinsonpress.com/sports/preps/3719136-battling-breezy-conditions