View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Bigfork Invitational

Date: 2018-05-12
Bigfork Invitational

BOYS

Team scores: Missoula Loyola 154, Eureka (Lincoln County) 107, Bigfork 84, 4. Thompson Falls 66, Anaconda 42, Florence-Carlton 34, St. Ignatius 25, Troy 12.

100: 1, Cal Gibson, Loyola-Sacre, 11.65. 2, Brennen Kulaski, Anaconda, 11.78. 3, Noah Kinslow, Bigfork, 11.87. 4, Hunter Mahan, Loyola-Sacre, 11.88. 5, Hunter Leighty, Troy, 11.97. 6, Ryan Tirrell, Loyola-Sacre, 12.04.

200: 1, Jethro Thorne, Florence-Car, 23.10. 2, Hunter Mahan, Loyola-Sacre, 23.61. 3, Cal Gibson, Loyola-Sacre, 24.05. 4, Cooper Waters, Loyola-Sacre, 24.12. 5, Hunter Leighty, Troy, 24.20. 6, Michael Galle, Anaconda, 24.34.

400: 1, Jethro Thorne, Florence-Car, 50.35. 2, Hunter Leighty, Troy, 53.17. 3, Nate Tibeault, Thompson Fal, 53.24. 4, Cooper Waters, Loyola-Sacre, 54.30. 5, Wyatt Theard, Anaconda, 55.55. 6, Jeremy Herd, Bigfork, 55.57.

800: 1, Cory Chaney, Lincoln Coun, 2:10.80. 2, Gabriel Strader, Loyola-Sacre, 2:12.52. 3, Alex Erosa, Thompson Fal, 2:14.37. 4, Hunter Carvey, Lincoln Coun, 2:16.70. 5, Garrett Bates, Lincoln Coun, 2:16.92. 6, Evan Benton, Bigfork, 2:17.26.

1,600: 1, Alex Lowe, Lincoln Coun, 4:52.39. 2, Alex Erosa, Thompson Fal, 4:56.04. 3, Parker McConnell, Thompson Fal, 4:56.91. 4, Gabriel Strader, Loyola-Sacre, 4:59.59. 5, Hunter Steele, Lincoln Coun, 5:03.03. 6, Hunter Carvey, Lincoln Coun, 5:04.10.

3,200: 1, Alex Lowe, Lincoln Coun, 10:49.19. 2, Anton Young, Bigfork, 10:54.52. 3, Hunter Steele, Lincoln Coun, 11:00.62. 4, Parker McConnell, Thompson Fal, 11:04.63. 5, Garrett Bates, Lincoln Coun, 11:37.83. 6, Cadence Waller, Florence-Car, 11:56.44.

110 hurdles: 1, Wyatt Duke, Bigfork, 17.44. 2, Sawyer Haas, Florence-Car, 17.47. 3, Brennen Kulaski, Anaconda, 17.69. 4, Robert Bonney, Thompson Fal, 18.49. 5, Darius Redstar, St Ignatius, 19.99. 6, Dustin Mitchell, St Ignatius, 20.08.

300 hurdles: 1, Chet McCully, Lincoln Coun, 41.57. 2, Brennen Kulaski, Anaconda, 43.46. 3, Cody Garrison, Thompson Fal, 46.03. 4, Stetson Miller, Lincoln Coun, 46.49. 5, Braden Sawyer, Anaconda, 47.47. 6, Sawyer Haas, Florence-Car, 47.80.

400 relay: 1, Loyola-Sacred Heart (David Koppang, Hunter Mahan, Ryan Tirrell, Cal Gibson), 44.45. 2, Bigfork, 46.44. 3, St Ignatius, 47.93. 4, Florence-Carlton, 52.18.

1,600 relay: 1, Bigfork (James Kerr, Chase Chappuis, Michael Bedford, Logan Taylor), 3:39.73. 2, Anaconda, 3:46.95. 3, Lincoln County, 3:48.30. 4, Loyola-Sacred Heart, 3:50.50. 5, Thompson Falls, 3:50.91. 6, St Ignatius, 4:05.92.

High jump: 1, Wyatt Duke, Bigfork, 6-0. 2, Logan Taylor, Bigfork, 5-10. 3, Brady Thorness, Bigfork, 5-8. 4, Luke Jensen, Anaconda, 5-6. 5, Harrison Hugus, Thompson Fal, 5-4. 6, Colt Thorness, Bigfork, 5-2.

Pole vault: 1, Chet McCully, Lincoln Coun, 12-6. 2, Cody Garrison, Thompson Fal, 12-0. 3, AJ Pacella, Lincoln Coun, 11-0. 4, Luke Taylor, Bigfork, 11-0. 5, Jacob Herd, Bigfork, 10-0. 6, Eli Neill, Lincoln Coun, 9-6.

Long jump: 1, Ryan Tirrell, Loyola-Sacre, 20-2. 2, Gordon McMillion, Loyola-Sacre, 19-2. 3, Scotty Twite, Loyola-Sacre, 18-11. 4, Cal Gibson, Loyola-Sacre, 18-4.5. 5, Nate Tibeault, Thompson Fal, 18-1. 6, Brennen Kulaski, Anaconda, 18-.5.

Triple jump: 1, Bridger Bell, Loyola-Sacre, 40-2. 2, Cooper Waters, Loyola-Sacre, 39-4.5. 3, Ryan Tirrell, Loyola-Sacre, 39-3.5. 4, Dylan Burks, Loyola-Sacre, 37-8. 5, AJ Pacella, Lincoln Coun, 37-1. 6, Flint McPherson, St Ignatius, 36-8.

Shot put: 1, Michael Durglo, St Ignatius, 47-10. 2, Stetson Miller, Lincoln Coun, 47-3. 3, Joey McElroy, Loyola-Sacre, 46-4.5. 4, Bryce Danielson, Loyola-Sacre, 43-10.5. 5, Braeden Beck, Loyola-Sacre, 42-3.5. 6, Colter Szymoniak, Lincoln Coun, 42-1.

Discus: 1, Joey McElroy, Loyola-Sacre, 132-7.5. 2, Cody Burk, Thompson Fal, 130-8. 3, Stetson Miller, Lincoln Coun, 130-7. 4, Michael Durglo, St Ignatius, 127-4. 5, Bryce Danielson, Loyola-Sacre, 121-8. 6, Chase Chappuis, Bigfork, 121-4.5.

Javelin: 1, Bryce Danielson, Loyola-Sacre, 159-8. 2, Chase Chappuis, Bigfork, 154-1. 3, Jakeb Kindel, Lincoln Coun, 147-10. 4, Cody Garrison, Thompson Fal, 147-6. 5, Gabe Byrne, Anaconda, 147-4. 6, Braeden Beck, Loyola-Sacre, 145-5.

GIRLS

Team scores: Bigfork 213, Eureka (Lincoln County) 86, St. Ignatius 65, Thompson Falls 54, Missoula Loyola 36, Florence-Carlson 24, Anaconda 22, Troy 12.

100: 1, Haile Norred, Bigfork, 13.05. 2, Jordan Nelson, Bigfork, 13.27. 3, Madison Gardner, Bigfork, 13.36. 4, Jessy Frey, Bigfork, 13.64. 5, Brooklyn Newbary, Florence-Car, 13.72. 6, Audrey Buenz, Bigfork, 13.76.

200: 1, Jordan Nelson, Bigfork, 26.92. 2, Audrey Buenz, Bigfork, 28.03. 3, Kenna Guenther, Loyola-Sacre, 28.35. 4, Jessy Frey, Bigfork, 28.72. 5, Morgan Gates, Anaconda, 29.31. 6, Gabriella Pallister, Thompson Fal, 29.56.

400: 1, Bryn Morley, Bigfork, 1:00.85. 2, Brooklyn Newbary, Florence-Car, 1:03.39. 3, Jordan Nelson, Bigfork, 1:03.48. 4, Shae Anderson, Bigfork, 1:03.70. 5, Morgan Gates, Anaconda, 1:06.64. 6, Kenna Guenther, Loyola-Sacre, 1:06.65.

800: 1, Alicia Kalenak, Bigfork, 2:37.09. 2, Scout Jessop, Bigfork, 2:37.56. 3, Josey Neesvig, Thompson Fal, 2:41.46. 4, Karolyna Buck, St Ignatius, 2:44.29. 5, Carolyn Kimball, Loyola-Sacre, 2:48.44. 6, Sierra Hanks, Thompson Fal, 2:48.60.

1,600: 1, Anya Young, Bigfork, 5:22.87. 2, Mckay Guckenberg, Lincoln Coun, 5:56.07. 3, Grace Schwenk, Florence-Car, 6:04.77. 4, Karolyna Buck, St Ignatius, 6:05.87. 5, Sabrina Hofland, Anaconda, 6:06.69. 6, Carolyn Kimball, Loyola-Sacre, 6:20.58.

3,200: 1, Bryn Morley, Bigfork, 10:48.65. 2, Mckay Guckenberg, Lincoln Coun, 13:05.11. 3, Sabrina Hofland, Anaconda, 13:34.09. 4, Grace Schwenk, Florence-Car, 13:38.38. 5, Kathryn Hardy, Loyola-Sacre, 14:07.03. 6, Rachel Ribeiro, Thompson Fal, 14:08.32.

100 hurdles: 1, Madison Gardner, Bigfork, 17.44. 2, Shea Meissner, Bigfork, 17.90. 3, Ella Pierce, Troy, 18.26. 4, Lindsey Seitzinger, Anaconda, 18.38. 5, Riley Wilson, Thompson Fal, 19.11. 6, Morgan Gates, Anaconda, 19.33.

300 hurdles: 1, Madison Gardner, Bigfork, 51.18. 2, Elizabeth Pacella, Lincoln Coun, 51.24. 3, Shea Meissner, Bigfork, 52.98. 4, Kacey VanZanten, Thompson Fal, 55.12. 5, Morgan Gates, Anaconda, 56.27.

400 relay: 1, Bigfork (Madison Gardner, Jordan Nelson, Shae Anderson, Haile Norred), 51.00. 2, Thompson Falls, 54.79. 3, St Ignatius, 55.38.

1,600 relay: 1, Thompson Falls (Josey Neesvig , Sarah Detlaff, Sierra Hanks, Haley Morgan), 4:46.05. 2, St Ignatius, 4:47.05. 3, Lincoln County, 5:00.08.

High jump: 1, Karolyna Buck, St Ignatius, 4-10. 2, Afton Brander, St Ignatius, 4-10. 3, Ella Pierce, Troy, 4-8. 4, Jody Detlaff, Thompson Fal, 4-8. 5, Rakiah Grende, Bigfork, 4-6. 6, Sierra Hanks, Thompson Fal, 4-4.

Pole vault: 1, Elizabeth Pacella, Lincoln Coun, 8-6. 2, Maya Stiles, Thompson Fal, 8-6. 3, Addison Reichner, Bigfork, 7-6. 4, Jaclyn Saunders, Bigfork, 7-6. 5, Allie Reichner, Bigfork, 7-0. 6, Elyse Pendlay, Bigfork, 6-6.

Long jump: 1, Sydney Brander, St Ignatius, 15-6.5. 2, Elizabeth Pacella, Lincoln Coun, 15-4. 3, Samantha Clevenger, Loyola-Sacre, 15-2.5. 4, Brooklyn Newbary, Florence-Car, 14-9. 5, Vanessa Warner, Anaconda, 14-7. 6, Maya Stiles, Thompson Fal, 14-6.

Triple jump: 1, Kenna Guenther, Loyola-Sacre, 32-7.5. 2, Elizabeth Pacella, Lincoln Coun, 32-6.5. 3, Samantha Clevenger, Loyola-Sacre, 31-3. 4, Sydney Brander, St Ignatius, 30-11. 5, Lauren Sheehan, Loyola-Sacre, 29-5. 6, Jaclyn Saunders, Bigfork, 29-2.75.

Shot put: 1, Ally Pancoast, Bigfork, 34-1. 2, Ashton McAnally, Bigfork, 33-7.5. 3, Megan Hanson, Lincoln Coun, 33-3.5. 4, Jamie Berg, Bigfork, 29-11. 5, Karlee Frost, Lincoln Coun, 29-6.5. 6, Annalynn Stover, Thompson Fal, 29.5.

Discus: 1, Shae Anderson, Bigfork, 100-7. 2, Ashton McAnally, Bigfork, 97-3. 3, Megan Hanson, Lincoln Coun, 96-3.5. 4, Olivia Ellison, Bigfork, 84-5.5. 5, Jody Detlaff, Thompson Fal, 80-1. 6, Leila Marsh, St Ignatius, 75-5.5.

Javelin: 1, Karlee Frost, Lincoln Coun, 118-0. 2, Hunter Eichert, St Ignatius, 102-3. 3, Megan Hanson, Lincoln Coun, 101-8. 4, Kacey VanZanten, Thompson Fal, 94-7. 5, Leila Marsh, St Ignatius, 94-5. 6, Rylee Johnson, Anaconda, 87-8.