View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Western B Divisonal

Date: 2016-05-20
Western B Divisional
At Missoula County Stadium

BOYS

Team scores: 1, Thompson Falls 125.5; 2, Eureka 75; 3, Bigfork 67; 4, Deer Lodge 65.5; 5, Loyola 58; 6, Ronan 44; 7, Florence 38; 8, Troy 36; 9, Libby 17; Mission 1.

100 meters: 1, Cade Benjamin, DL, 11.41; 2, Sean Opland, Troy, 11.46; 3, Mitchell Odden, DL, 11.61; 4, Noah Pohlman, Loy, 11.68; 5, Collin McGuyer, Ronan, 11.74; 6, Matt Farrier, Big, 11.99/

200: 1, Sean Oplan, Troy, 22.97; 2, Cade Benjamin, DL, 23.00; 3, McKenzie Holt, TF, 23.29; 4, Josh Wulfekuhle, TF, 23.53; 6, Mitchell Odden, DL, 23.86.

400 1, Matt Farrier, Big, 51.94; 2, Dean Klakken, Flo, 52.36; 3, Josh Wulfekuhle, TF, 52.91; 4, Hugo Schyberg, Big, 53.00; 5, Logan Nelson, Lib, 53.50; 6, Ezekiel Misa, Ron, 53.98.

800: 1, Marcus Zeiler, Flor, 2:03.23; 2, Sean Carroll, TF, 2:05.33; 3, Stormee Kipp, Loy, 2:06.29; 4, Tanner Laws, TF, 2:06.53; 5, Tim Goodman, Libby, 2:07.34; 6, Nathan Dennis, Ron, 2:07.42.

1,600: 1, Logan Morley, Big, 4:26.92; 2, Tanner Laws, TF, 4:45.39; 3, Sean Carroll, TF, 4:47.61; 4, Stormee Kipp, LSH, 4:49.34; 5, Tim Goodman, Lib, 4:49.52; 6, Jackson Duffey, Ron, 4:52.05.

3,200: 1, Logan Morely, Big, 9:22.12 (old record: Casey Jermyn, Plains, 9:28.90, 2000); 2, Jackson Duffey, Ron, 10:30.09; 3, Tanner Laws, TF, 10:32.05; 4, Sean Carroll, TF, 10:32.46; 5, Sam Reilly, Loy, 10:33.90; 6, Michael Diller, Lib, 10:34.01.

100 hurdles: 1, Josh Wulfekuhle, TF, 15.96; 2, Cannan Smith, Eur, 16.23; 3, Jake Gascon, TF, 16.41; 4, Brian Peck, Lib, 16.61; 5, Ethan Olson, Big, 16.78; 6, Aaron Misa, Ron, 16.87.

300 hurdles: 1, Josh Wulfekuhle, TF, 40.27; 2, Cannan Smith, Eur, 41.48; 3, Matt Farrier, Big, 41.936; 4, Garrett Strine, TF, 42.16; 5, Aaron Misa, Ron, 43.47; 6, Ezekiel Misa, Ron, 43.67.

400 relay: 1, Deer Lodge (Brandon Porter, Cade Benjamin, Dyllon McDermid, Riley Boese) 44.88; 2, Loyola 44.91; 3, Thompson Falls 44.91; 4, Florence 45.67; 5, Libby 46.26; 6, St. Ignatius 46.45.

1,600 relay: 1, Bigfork 3:32.39; 2, Thompson Falls, 3:34.59; 3, Loyola 3:36.97; 4, Eureka 3:37.68; 5, Ronan 3:38.43; 6, Florence 3:39.92.

Discus: 1, Austin Forson, DL, 153-08.50; 2, McKenzie Holt, TF, 144-02.50; 3, Ross Coleman, Big, 143-08; 4, Isaac Sturdevant, Eur, 135-02; 5, Kaelan Yanak, Eur, 135-00; 6, Bridger Dragoo, Flor, 128-11.

Javelin: 1, Cannan Smith, Eur, 162-06; 2, Caden Venters, Flor, 162-00; 3, Sean Opland, Troy, 153-03; 4, Dominic Voorhies, Lib, 144-09; 5, Garrett Graves, Eur, 143-08; 6, Kasey Mock, Ron, 142-04.

Shot put: 1, Kaelan Yanak, Eur, 47-3.5; 2, Ross Coleman, Big, 46-9.25; 3, Austin Forson, DL, 45-9; 4, Miles Plemmons, Eur, 43-3.75; 5, Owen Davis, Eur, 45-2; 6, Isaac Sturdevant, Eur, 44-4.5.

High jump: 1, Strother Cooper, Loy, 6-02; 2, Sean Opland, Troy, 6-00; 3, Connor Thorne, Flo, 6-00; 4, Brylee Freund, Troy, 5-10; 5, Brandon Porter, DL, J5-10; 6, Garrett Graves, Eur, J5-10.

Triple jump: 1, Lucas Blankers, Eur, 41-05.5; 2, David Silgen, Ron, 40-09.00; 3, Garrett Graves, Eur, 39-07.5; 4, Steven Flesch, Ron, 38-11.5; 5, Kade VanElswyk, TF, 38-11.00; 6, Jake Gascon, TF, 38-10.50.

Long jump: 1, Cade Benjamin, DL, 21-1; 2, Strother Cooper, LSH, 20-4.5; 3, Kellen Round, 20-4; 4, Jacob Byrne, LSH, 20-3; 5, Jake Gascon, TF, 19-10; 6, Lucas Blankers, Eur, 19-4.

Pole vault: 1, Jake Gascon, TF, 13-6; 2, Collin McGuyer, Ron, 11-6; 3, Cody Garrison, TF, 11-0; 4, Nick Froehlich, Ron, 11-0; 5, Cannan Smith, Eur, 11-0; t-6, Colter Scully, DL, 10-6; t-6, Garrett Strine, TF, 10-6.

GIRLS

Team scores: 1, Bigfork 110; 2, Libby 90; 3, Deer Lodge 66.5; 4, Ronan 61; 5, Loyola 60; 6 Thompson Falls 58; 7, Eureka 49.5; 8, Florence 21; 9, Anaconda 8; Mission 3.

100: 1, Brook Kolar, Loy, 13.10; 2, Ceci Benson, Loy, 13.36; 3, Haile Norred, Big, 13.44; 4, Jordan Nelson, Big, 13.50; 5, Kaylee Kronsperger, Eur, 13.60; 6, Darcy Walker, DL, 13.61.

200: 1, Brook Kolar, Loy, 27.18; 2, Haile Norred, Big, 27.36; 3, Jordan Nelson, Big, 27.51; 4, Darcy Walker, DL, 28.17; 5, Kaylee Kronsperger, Eur, 28.35; 6, Sidney Stevenson, Lib, 28.39.

400:1, Haile Horred, Big, 1:01.49; 2, Mattison McAnaly, Big, 1:01.75; 3, Alicia Kalenak, Big, 1:03.08; 4, Autumn Round, Flo, 1:03.14; 5, Sidney Stevenson, Lib, 1:03.63; 6, Brook Kolar, LSH, 1:04.03.

800: 1, McKay Guckenberg, Eur, 2:29.83; 2, Emily Mossburg, Lib, 2:30.56; 3, Lauren Thorstenson, Lib, 2:34.29; 4, Ashley McCready, Ron, 2:34.97; 5, Bailey Strader, Loy, 2:39.00; 6, Margaret Thompson, DL, 2:41.92.

1,600: 1, Lauren Thorstenson, Libby, 5:41.15; 2, Ashley McCready, Ron, 5:51.46; 3, Tyann Totten, Eur, 5:47.39; 4, McKay Guckenberg, Eur, 5:48.71; 5, Ameila Wood, Ana, 5:49.03; 6, Beti Lombardi, DL, 5:53.42.

3,200: 1, Ashley McCready, Ron, 12:19.50; 2, Lauren Thornstenson, Lib, 12:20.67; 3, Tyann Totten, Eur, 12:24.29; 4, Amelia Wood, Anac, 12:24.39; 5, Bailey Strader, Loy, 12:48.40; 6, Beti Lombardi, DL, 13:05.49.

100 hurdles: 1, Tessa Burke, Loy, 15.95; 2, Mattison McAnaly, Big, 16.97; 3, Alexis Taulbee, Flor, 17.24; 4, Emma Gruber, Lib, 17.32; 5, Lindsey Seitzinger, Anac, 17.62; 6, Skylar Hollenback, Loy, 17.62.

300 hurdles: 1, Mattison McAnaly, Big, 46.40; 2, Tessa Burke, Loy, 48.41; 3, Kamryn Scully, DL, 49.75; 4, Shey Hannum, TF, 49.81; 5, Emma Gruber, Lib, 50.05; 6, Alexis Taulbee, Flor, 50.60.

400 relay: 1, Bigfork (Jordan Nelson, Madison Gardner, Mattison McAnaly, Haile Norred) 50.90; 2, Deer Lodge 51.19; 3, Eureka 51.84; 4, Libby 52.77; 5, Loyola Sacred Heart 53.86; 6, Ronan 54.28.

1,600 relay: 1, Bigfork 4:11.69; 2, Libby 4:16.95; 3, Powell County 4:20.65; 4, Lincoln County 4:21.66; 5, Florence 4:33.05; 6, Loyola 4:36.14.

Discus: 1, Miranda Campbell, Big, 108-10.50; 2, Brionna McJunkin, TF, 99-01.50; 3, Bethany Frato, TF, 98-07.50; 4, Chelsea Chaput, DL, 95-05; 5, Nalani Linsebigler, Miss, 91-09; 6, Shelbie McLinden, Lib, 87-05.

Javelin: 1, Mikayla Stone, DL, 104-07; 2, Shannon Reny, Lib, 103-09.50; 3, Madison Wheeler, TF, 102-07.50; 4, Shey Hannum, TF, 100-02.50; 5, Jenna Komac, Eur, 96-04; 6, Jaicee Senecal, DL, 95-09.

Shot put: 1, Shannon Reny, Lib, 34-2.5; 2, Lee Camel, Ron, 33-1.5; 3, Ariel Clark, DL, 31-0; 4, Miranda Campbell, Big, 31-0; 5, Shelbie McLinden, Lib, 30-10.5; 6, Mariah Durglo, SI, 30-0.

High jump: 1, Shey Hannum, TF, 5-02; 2, Emily Mossburg, Lib, 5-00; 3, Kaylee Kronsperger, Eur, 4-10; 4, Mikayla Stone, DL, 4-08; 5, Krysten Mossburg, Lib, J4-08; 6, Kiernan Tullis, Eur, J4-08; 6, Kerstin Cooper, DL, J4-08.

Triple jump: 1, Lee Camel, Ron, 34-11.50; 2, Autumn Round, Flor, 34-04.50; 3, Shey Haunnum, TF, 34-02; 4, Reese Nissen, Big, 33-06; 5, Tessa Burke, Loy, 33-03; 6, Jessica Wilson, Eur, 32-11.50.

Long jump: 1, Lee Camel, Ron, 16-5; 2, Shey Hannum, TF, 16-4.25; 3, Lenora Campbell, DL, 15-9.5; 4, Abigail Creighton, Lib, 15-9; 5, Tessa Burke, LSH, 15-8.5; 6, Ceci Benson, LSH, 15-6.

Pole vault: 1, Ally Buhr, Ron, 9-6; t-2, Kamryn Scully, DL, 8-6; t-2, Madison Wheeler, TF, 8-6; t-2, Gabby Eaton, Big, 8-6; 5, Abigail Creighton, Lib, 8-6; 6, Jaicee Senecal, DL, 8-0.

Source: Billings Gazette