View All     Add a Meet (requires login)

Meet: 8C Districts

Date: 2016-05-13
8C Districts
At Lewistown

Boys
Team Scores: 1, Belt 156; 2, Denton 150; 3, Stanford-Geyser 47; 4, Moore 40; 5, Geraldine 35; 6, Hobson 31; 7, Centerville 27; 8, Winnett-Grass Range 13; 9, Roy-Winifred 12.

Individual Results
100: 1, Koltin Haugrose, Belt 11.80; 2, Sawyer Connerton, Hob 12.30; 3 (tie), Austin Hartman, Dent 12.33; 3, JR Spencer, Geral 12.33; 5, Chris Campbell, W-GR 12.43; 6, Rhet Woodhall, S-G 12.60.

200: Koltin Haugrose, Belt 24.18; 2, Austin Hartman, Dent 25.09; 3, Sawyer Connerton, Hob 25.29; 4, Kyle Cotton, Center 25.45; 5, Dane Martin, Center 25.72; 6, Chris Campbell, W-GR 25.73.

400: 1, Koltin Haugrose, Belt 52.72; 2, Austin Hartman, Dent 54.06; 3, Briggs Judd, Center 56.12; 4, Kevin Bingham, Hob 56.28; 5, Dane Martin, Center 56.31; 6, Sawyer Connerton, Hob 57.06.

800: 1, Kendall Carpenter, Dent 2:14.34; 2, Kordell Carpenter, Dent 2:14.48; 3, Kevin Bingham, Hob 2:17.41; 4, Cody Kuhn, Geral 2:23.42; 5, Erik Nielsen, Geral 2:26.72; 6, Cale McCarthy, W-GR 2:32.03.

1600: 1, Keagan Stroop, Belt 4:55.74; 2, Kordell Carpenter, Dent 4:55.75; 3, Harry Green, Belt 5:00.32; 4, Kevin Bingham, Hob 5:27.45; 5, Robbie Gliko, Belt 5:28.82; 6, Fynn Kersten, Dent 6:04.72.

3200: 1, Keagan Stroop, Belt 10:38.90; 2, Kordell Carpenter, Dent 10:48.13; 3, Harry Green, Belt 11:00.94; 4, Robbie Gliko, Belt 11:58.93; 5, Brandon Little, Center 12:48.65.

110 Hurdles: 1, Koltin Haugrose, Belt 15.97; 2, Jaeger Schafer, Dent 18.24; 3, Edward Cunningham, Dent 20.41.

300 Hurdles: 1, Koltin Haugrose, Belt 42.00; 2, Rhet Woodhall, S-G 44.91; 3, Jaeger Schafer, Dent 46.28; 4, Jordan Nees, Hob 48.54; 5, Edward Cunningham, Dent 49.85.

400 Relay: 1, Stanford-Geyser 48.31; 2, Belt 49.01; 3, Centerville 49.15; 4, Denton 55.55

1600 Relay: 1, Belt 3:49.07; 2, Stanford-Geyser 3:51.54; 3, Denton 3:51.57; 4, Centervile 3:57.81.

Shot Put: 1, Matt Metrione, Belt 42-9; 2, Riley Kurtz, Geral 41-7; 3, Gavin Melichar, Moor 40-2 ; 4, Tyler Lee, Dent 39-4; 5, Halen Peterson, Dent 38-6 ; 6, Briggs Judd, Center 37-8.

Discus: 1, Mavrick McKinlay, Geral 113-10; 2, Gavin Melichar, Moor 113-0; 3, Tyler Lee, Dent 112-4; 4, Jaren Maki, Belt 110-2; 5, Casey Fowler, R-W 109-3; 6, Kaden Keith, W-GR 104-2.

Javelin: 1, Austin Wilson, R-W 156-11; 2, Jaren Maki, Belt 156-0; 3, Matt Metrione, Belt 155-2; 4, Kendall Carpenter, Dent 146-4; 5, Riley Kurtz, Geral 144-8; 6, CJ Stevenson, Moor 141-6.

High Jump: 1, Matt Metrione, Belt 5-10; 2, Hayden Heilig, Moor 5-9; 3, Jaeger Schafer, Dent 5-4; 4, Cameron Cali, S-G 5-0; 5, Jordan Nees, Moor 4-10.

Pole Vault: 1, Jaeger Schafer, Dent 10-6; 2, Carson Norskog, S-G 10-6; 3, Hayden Heilig, Moor 9-6; 4, Jordan Nees, Moor 9-0; 5, Kordell Carpenter, Dent 9-0

Long Jump: 1, Kendall Carpenter, Dent 17-10; 2, Chris Campbell, W-GR 17-3 ; 3, Keagan Stroop, Belt 17-0; 4, JR Spencer, Geral 16-10 ; 5, Sawyer Connerton, Hob 16-8 ; 6, Jordan Nees, Moor 16-6 . Moore

Triple Jump: 1, Kendall Carpenter, Dent 38-1 ; 2, Riley Donaldson, Dent 34-7; 3, Cameron Cali, S-G 34-2 ; 4, Brendan Wing, Belt 31-09; 5, Carlos Fiter, Belt 30-9.

Girls
Team Scores: 1, Belt 125; 2, Winnett-Grass Range 94.25; 3, Hobson 78.25; 4, Geraldine 61.25; 5, Roy-Winifred 49.25; 6, Denton-Geyser-Stanford 38; 7, Moore 36; 8, Centerville 27; 9, Highwood 2.

Individual Results
100: 1, Ginny Meissner, Belt 13.15; 2, Sierra Durbin, Moor 13.45; 3, Jacy Nunn, W-GR 13.58; 4, Kyra Randel, D-G-S 13.75; 5, Mamie Hertel, Moor 13.85; 6, Felicia Sappington, Center 13.88.

200: 1, Ginny Meissner, Belt 27.41; 2, Sara Anderson, Belt 27.64; 3, Sierra Durbin, Moor 27.84; 4, Jacy Nunn, W-GR 28.38; 5, Kyra Randel, D-G-S 28.41; 6, Ember Drivdahl, Hob 28.44.

400: 1, Ginny Meissner, Belt 1:04.48; 2, Ember Drivdahl, Hob 1:05.21; 3, Felicia Sappington, Center 1:05.98; 4, Racheal Simons, R-W 1:07.75; 5, Kristen Vincent, Hob 1:07.88; 6, Samantha DeMars, R-W 1:08.28.

800: 1, Kita Weingart, W-GR 2:32.62; 2, Jada Goettlich, R-W 2:39.44; 3, Christina Eike, Hob 2:45.48; 4, Racheal Simons, R-W 2:48.64; 5, Tawny Browning, W-GR 2:55.00; 6, Claire Stevenson, Hob 2:57.07.

1600: 1, Kita Weingart, W-GR 5:47.68; 2, Christina Eike, Hob 6:01.66; 3, Chloe Derks, Hob 6:14.81; 4, Tawny Browning, W-GR 6:25.99; 5, Makayla Paul, Center 6:34.06; 6, Lauren Winder, Belt 6:41.37.

3200: 1, Kita Weingart, W-GR 12:26.01; 2, Christina Eike, Hob 12:34.72; 3, Chloe Derks, Hob 13:20.44; 4, Tawny Browning, W-GR 14:06.11; 5, Makayla Paul, Center 14:14.66; 6, Makayla Murphy, Belt 14:46.46.

100 Hurdles: 1, Ember Drivdahl, Hob 16.29; 2, Sara Anderson, Belt 18.02; 3, Felicia Sappington, Center 18.09; 4, Kendra Murnion, W-GR 18.26; 5, Haley Stoker, Belt 20.16; 6, Irene Johnson, R-W 21.19.

300 Hurdles: 1, Sara Anderson, Belt 49.57; 2, Sierra Durbin, .

400 Relay: 1, Belt 53.00; 2, Centerville 55.77; 3, Winnett-Grass Range 56.10; 4, Hobson 57.77; 5, Geraldine 57.93.

1600 Relay: 1, Belt 4:32.06; 2, Winnett-Grass Range 4:43.40; 3, Roy-Winifred 4:48.38; 4, Hobson 4:51.88; 5, Centerville 4:56.38.

Shot Put: 1, Coya Nack, Geral 34-5 ; 2, Cassidy Randel, D-G-S 32-5 ; 3, Jada Kananen, R-W 30-9 ; 4, Emily Stoker, Belt 30-8 ; 5, Shyanne Clark, Geral 30-8; 6, Olivia McCafferty Belt 28-10.

Discus: 1, Coya Nack, Geral 102-3; 2, Kaylie Carlstrom, R-W 91-5; 3, Jada Kananen, R-W 88-3; 4, Shyanne Clark, Geral 87-8; 5, Joely Stoker, Belt 77-5; 6, Bentley McCullough, Geral 76-10.

Javelin: 1, Coya Nack, Geral 120-5; 2, Dani Urick, Belt 116-6; 3, Makae Nack, Geral 107-1; 4, Kaylie Carlstrom, R-W 104-5; 5, Katy Long, High 97-2; 6, Kerstyn Pimperton, Belt 94-7.

High Jump: 1, Dani Urick, Belt 5-2; 2, Ember Drivdahl, Hob 4-10; 3, Mamie Hertel, Moor 4-8; 4, Morgan Cooper, Belt 4-6; 5, Sydney Browning, W-GR 4-6; 6 (tie), Samantha DeMars, R-W 4-4; 6, Kristen Vincent, Hob 4-04; 6, Brynn Jolma, W-GR 4-4; 6, Makae Nack, Geral 4-4.

Pole Vault: 1, Makae Nack, Geral 7-6; 2, Addie Donaldson, D-G-S 7-0.

Long Jump: 1, Shelby Browning, W-GR 15-11 ; 2, Kyra Randel, D-G-S 14-10 ; 3, Mamie Hertel, Moor 14-7 ; 4, Olivia McCafferty, Belt 14-4; 5, Dani Urick, Belt 14-3 ; 6, Bailey Cooper, Belt 14-2.

Triple Jump: 1, Shelby Browning, W-GR 31-9 ; 2, Kyra Randel, D-G-S 30-10 ; 3, Makae Nack, Geral 30-6; 4, Bailey Cooper, Belt 29-10 ; 5, Kendra Murnion, W-GR 29-5; 6, Morgan Cooper, Belt 28-8.