View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Richey-Lambert Invitational

Date: 2016-05-05
Richey-Lambert Invitational
At Lambert

BOYS
Team Scores: 1, Fairview 117; 2, Savage 112.5; 3, Richey-Lmabert 87.5; 4, Plentywood 61; 5, Westby-Grenora 35; 6, Wibaux 28; 7, Culbertson 14; 8, Nashua 6; 9, Brockton 2; 11, Circle 1.

100: 1, Jeffrey Scholla, R-L 11.40; 2, Shawn Schaefferkoetter, Wib 11.50; 3, Cleve Garman, W-G 11.60; 4, Tanner Reynolds, Fair 11.61; 5, Brock Miller, R-L 11.62; 6 (tie), Ben Hardy, Fair 11.90; 6, Bryar Lange, Sav 11.90.

200: 1, Tanner Reynolds, Fair 24.20; 2, Jeffrey Scholla, R-L 24.21; 3, Bryar Lange, Sav 24.22; 4, Cleve Garman, W-G 24.60; 5, Brock Miller, R-L 26.50; 6, Tanner Schipman, R-L 27.50.

400: 1, Bryar Lange, Sav 53.80; 2, Bryce Osksa, Plent 55.30; 3, Bailey Christoffersen, Fr-ML 57.80; 4, Nate Harris, Plent 57.90; 5, Ian Fatzinger, R-L 58.50; 6, Casey Watson, R-L 58.90.

800: 1, Sean Williams, R-L 2:10.0; 2, Taylor Hilyard, Plent 2:18.0; 3, Jason Klein, Fair 2:18.5; 4, Bailey Christoffersen, Fr-ML 2:22.2; 5 (tie), Ian Fatzinger, R-L 2:26.0; 5, Brett Andreasen , Fair 2:26.0.

1600: 1, Ian Fatzinger, R-L 5:14.6; 2, Seth Prevost, R-L 5:16.0; 3, Jared Stonehocker, Sav 5:29.3; 4, Thor Lancaster, Fr-ML 5:36.4; 5, Dakota Grant, Brock 5:48.0; 6, Wyatt Howard, Plent 5:52.0.

3200: 1, Jared Stonehocker, Sav 12:37.0; 2, Wyatt Howard, Plent 13:06.0; 3, Thor Lancaster, Fr-ML 13:18.5; 4, Seth Prevost, R-L 13:43.0; 5, Owen Nelson, Sav 14:17.0; 6, Jacob Clinton, Circ 14:55.0.

110 Hurdles: 1, Taryn Candee, Fair 17.90; 2, Parker Serio, Plent 18.38; 3, Carson Cayko, Fair 18.59; 4, Garrett Cayer, R-L 18.61.

300 Hurdles: 1, Taryn Candee, Fair 44.8; 2, Carson Cayko, Fair 48.0; 3, Brett Andreasen, Fair 49.1; 4, Garrett Cayer, R-L 49.5; 5, Mitchell Shaide, Fair 49.6; 6, Brandon Meade, Fr-ML 54.6.

400 Relay: 1, Fairview 45.4; 2, Richey-Lambert 46.4; 3, Plentywood 49.5; 4, Froid-Medicine Lake 51.1; 5, Richey-Lambert 59.0.

1600 Relay: 1, Fairview 3:49.5; 2, Froid-Medicine Lake 4:20.0

Shot Put : 1, Ben Hardy, Fair 46-4 ; 2, Riley Hagler, Sav 42-0; 3, Paxton Miller, Sav 38-7; 4, Jeffrey Whitlow, W-G 37-8; 5, Pat Hardy, Fair 37-7; 6, Chantz Hove, Fr-ML 36-7 .

Discus: 1, Ben Hardy, Fair 157-6; 2, Pat Hardy, Fair 124-5; 3, Logan Nickoloff, Culb 123-3; 4, Casey Watson , R-L 116-6; 5, Riley Hagler, Sav 110-7; 6, Taylor Hilyard, Plent 108-0.

Javelin: 1, Paxton Miller, Sav 167-11; 2, Noah Nickoloff, Culb 136-5; 3, Ian Fatzinger, R-L 133-10; 4, Jeffrey Whitlow , W-G 133-9; 5, Nolan Viste, Nas 132-10; 6, Chantz Hove, Fr-ML 132-4.

High Jump: 1, Allan Ekness, W-G 5-11; 2, Shawn Schaefferkoetter, Wib 5-8; 3, Bryce Osksa, Plent 5-6; 4, Nolan Viste, Nas 5-4; 5 (tie), Mitchell Shaide, Fair 5-2; 5, Pat Hardy, Fair 5-2.

Pole Vault: 1, Nate Harris, Plent 12-0; 2, Paxton Miller, Sav 11-6; 3, Tucker Lien, Sav 11-0; 4, Tate Lunde, Wib 10-0; 5, Tanner Lien, Sav 10-0; 6, Owen Nelson, Sav 9-6.

Long Jump: 1, Bryar Lange, Sav 20-1 ; 2, Paxton Miller, Sav 19-7 ; 3, Allan Ekness, W-G 19-4; 4, Tate Lunde, Wib 18-10 ; 5, Shawn Schaefferkoetter, Wib 18-9 ; 6, Tucker Lien, Sav 18-2.

Triple Jump: 1, Bryar Lange, Sav 40-9 ; 2, Cleve Garman, W-G 40-4; 3, Paxton Miller, Sav 38-1; 4, Allan Ekness, W-G 37-5 ; 5, Tate Lunde, Wib 37-4 ; 6, Bryce Osksa, Plent 36-4 .

GIRLS
Team Scores: Westby-Grenora 130.5; 2, Froid-Medicine Lake 88; 3, Wibaux 66; 4, Richey-Lambert 51.5; Fairview 44; 6 (tie), Plentywood 43; 6, Savage 43; 8, Circle 20; 9, Nashua 16; 10, Culbertson 10; 11, Brockton 4.

100: 1, Bailey Peterson, W-G 13.20; 2, Joey Pittenger, W-G 13.30; 3, Hannah Bakken, Wib 13.40; 4, Paige Harris, Plen 13.40; 5, Shaye Johnston, R-L 13.40.

200: 1, Bailey Peterson, W-G 28.10; 2, Kinley Peterson, W-G 29.10; 3, Joey Pittenger, W-G 29.20; 4, Chelsea Berg, W-G 29.30; 5, Nakiya Llewellyn, Wib 30.00; 6, Hannah Johnson, W-G 30.40.

400: 1, Mackenzie Dethman, Fr-ML 1:03.7; 2, Brenna Osksa, Plent 1:06.2; 3, Farrah Garman, W-G 1:06.7; 4, Fallon Garman, W-G 1:07.4; 5, Taylor Laumeyer, Nas 1:08.3; 6, Ellie Smith, R-L 1:09.0.

800: 1, Mackenzie Dethman, FR-ML 2:46.3; 2, Julia Varnum, Wib 2:55.0; 3, Paige Robertson, Fr-ML 3:00.8; 4, Faith Longtree, Brock 3:06.0; 5, Togzhan Fazl, R-L 3:07.6; 6, Haley Olson, R-L 3:12.7.

1600: 1, Kelly Danielson, Fair 6:14.3; 2, Paige Robertson, Fr-ML 6:25.0; 3, Tawnee Robertson, Fr-ML 6:28.0; 4, Haley Olson, R-L 6:51.0; 5, Togzhan Fazl, R-L 7:01.9; 6, Lexie Selting, Fair 7:12.0.

3200: 1, Tawnee Robertson, Fr-ML 15:14.8; 2, Paige Robertson, Fr-ML 15:14.9; 3, Haley Olson, R-L 17:38.7.

100 Hurdles: 1, Cierra Loudon, Circ 17.8; 2, Soda Rice, Sav 17.9; 3, Toni Schieffer, Wib 18.0; 4, Anistyn Young, Fr-ML 18.67; 5, Brynn Fawcett, Plent 19.5; 6, Morgan Steffins, W-G 20.2.

300 Hurdles: 1, Cierra Loudon, Circ 51.6; 2, Amber Berry, Fair 53.6; 3, Morgan Steffins, W-G 55.0; 4, Soda Rice, Sav 55.1; 5, Brynn Fawcett, Plent 55.8; 6, Anistyn Young, Fr-ML 59.4.

400 Relay: 1, Westby-Grenora A 52.7; 2, Wibaux 53.9; 3, Richey-Lambert 54.3; 4, Fairview 54.8; 5, Westby-Grenora B 55.6; 6, Plentywood 56.0.

1600 Relay: 1, Westby-Grenora 4:32.2; 2, Fairview 4:52.0; 3, Froid-Medicine Lake 5:04.7; 4, Richey-Lambert 5:09.7.

Shot Put: 1, Brynn Salsbury, Sav 31-10; 2, Taylor Laumeyer, Nas 30-2; 3, Lexis Kintyhtt, Fr-ML 29-3; 4, Shelby Ator, Plent 28-0 ; 5, Kiana Miller, Sav 27-8 ; 6, Kassidy Schriver, Fair 27-8.

Discus: 1, Tessa Larsen, Culb 96-6; 2, Lexis Kintyhtt, Fr-ML 94-8; 3, Taylor Laumeyer, Nas 89-11; 4, Mackenzie Dethman, Fr-ML 89-1; 5, Amber Ornelas, Plent 87-10; 6, Brynn Salsbury, Sav 78-11.

Javelin: 1, Toni Schieffer, Wib 117-04; 2, Farrah Garman, W-G 117-03; 3, Hannah Bakken, Wib 108-02; 4, Joey Pittenger, W-G 105-11; 5, Bailey Solberg, W-G 101-08; 6, Hallie Wangerin, Plent 101-02.

High Jump: 1, Farrah Garman, W-G 4-10; 2, Lexi Begger, Wib 4-10; 3, Brenna Osksa, Plent 4-8; 4, Joey Pittenger, W-G 4-8; 5, Shaye Johnston, R-L 4-6; 6, Haley Labatte, Fr-ML 4-2.

Pole Vault: 1, Paige Harris, Plent 9-6; 2, Lexi Joslin, Sav 8-0; 3, Soda Rice, Sav 8-0; 4, Bailee Vitt, Fair 6-6; 5, Kiana Miller, Sav 6-0.

Long Jump: 1, Rain Rehbein, R-L 16-8 ; 2, Hannah Bakken, Wib 15-8 ; 3, Chelsea Berg, W-G 14-11 ; 4, Lexi Begger, Wib 14-10; 5, Bailey Peterson, W-G 14-9; 6, Fallon Garman, W-G 14-4.

Triple Jump: 1, Shaye Johnston, R-L 30-1; 2, Bailee Vitt, Fair 29-8 ; 3, Fallon Garman, W-G 29-8; 4, Brenna Osksa, Plent 29-2; 5, Soda Rice, Sav 28-9 ; 6, Chelsea Berg, W-G 28-3.