View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Gene Nelson Memorial Invitational

Date: 2016-05-06
Gene Nelson Memorial Invite
At Glasgow

BOYS
Team Scores: 1, Wolf Point 98; 2, Harlem 92; 3, Glasgow 73.5; 4, Fairview 45; 5, Scobey 44; 6, Whitewater 43; 7, Frazer 31; 8, Trenton (ND) 25; 9, Poplar 21; 10, Bainville 13.5; 11, Hinsdale 12; 12, Lustre Christian 8; 13 (tie), Brockton 1; 13, Circle 1.

100: 1, Damon Adams, Harl 12.04; 2, Tanner Reynolds, Fair 12.11; 3, Owen Lepper, WP 12.31; 4, Wesley Weeks, WP 12.34; 5, Riley Linder, Scob 12.49; 6, Ethan Decker, Trent 12.60.

200: 1, Damon Adams, Harl 23.97; 2, Wesley Weeks, WP 25.59; Beau Skurdal, Trent 25.91; 4, John McColly , Hins 26.01; 5, Ethan Decker, Trent 26.17; 6, Cade Torola, Trent 26.23.

400: Damon Adams, Harl 53.10; 2, Owen Lepper, WP 55.29; 3, Beau Hyatt, Bain 55.33; 4, Ethan Etchart, Glas 55.78; 5, Brett Glaser, Glas 56.78; 6, Ethan Decker, Trent 57.46.

800: 1, Cade Myrick, Glas 2:17.0; 2, Marques White Horse, WP 2:18.0; 3, Wyatt Miller, Fraz 2:18.8; 4, Saunder St. Marks, Fraz 2:20.3; 5, Merlin McKean, Glas 2:21.0; 5, Beau Hyatt, Bain 2:21.0.

1600: Ellis McKean, Glas 5:13.0; Jeremy Beckers, Scob 5:15.0; 3, Caleb Grant, Harl 5:27.0; 4, Eron Snow, Harl 5:39.0; 5, Davey Winn, Bain 5:43.0; 6, Jacob Clinton, Circ 5:55.0.

3200: 1, Cade Myrick, Glas 11:02.1; 2, Ellis McKean, Glas 11:02.5; 3, Wyatt Miller , Fraz 11:28.7; 4, Caleb Grant, Harl 11:56.0; 5, Eron Snow, Harl 12:27.9; 6, DeMarko Lilley, Brock 13:31.2.

110 Hurdles: 1, Riley Linder, Scob 17.28; 2, Tyus Hammett, Harl 17.29; 3, Trey Simanton, WW 17.81; 4, John McColly, Hins 17.82; 5, Rasmus Nordman, WP 21.27; 6, Jakeb Bushman, WP 21.30.

300 Hurdles: 1, Riley Linder, Scob 44.20; 2, Trace Simonson, WW 45.47; 3, Tyus Hammett, Harl 47.48; 4, Davey Winn, Bain 51.39; 5, John McColly, Hins 52.22; 6, Cody Scheffelmear, WW 56.30.

400 Relay: 1, Wolf Point 46.96; 2, Harlem 47.52; Fairview 56.02.

1600 Relay: 1, Glasgow 4:05.97; 2, Frazer 4:10.27.

Shot Put: 1 (tie), Wesley Weeks, WP 44-5; 1, Ben Hardy, Fair 44-5; 3, Marcus Tuck, Scob 41-11 ; 4, Trace Simonson, WW 40-1; 5, Jayson Jackson, Fraz 39-5; 6, Pat Hardy, Fair 37-3.

Discus: 1, Ben Hardy, Fair 141-11; 2, Wesley Weeks, WP 121-11; 3, Trace Simonson, WW 119-10; 4, Orlando Young, Pop 115-3; 5, Jordan Clark, WP 112-0; 6, Jayson Jackson, Fraz 111-9.

Javelin: 1, Orlando Young, Pop 156-1; 2, Trace Simonson, WW 141-1; 3, Riley Linder, Scob 139-9; 4, Brayden Jackson, Fraz 135-6; 5, CJ Nelson, Scob 132-11; 6, Boy Youngman, Pop 129-8.

High Jump: 1, Tyus Hammett, Harl 5-11; 2, Nathan Forgan, Lus Chr 5-6; 3, Marques White Horse, WP 5-6; 4, Beau Skurdal, Trent 5-6; 5, Mitchell Shaide, Fair 5-4; 6, Ben Hardy, Fair 5-4.

Pole Vault Varsity: 1 (tie), Logan Gunderson, Glas 10-0; 1, Cody King, Glas 10-0; 3, Quinn Whitmus, WP 9-6; 4, Rasmus Nordman, WP 8-0.

Long Jump: 1, Damon Adams, Harl 18-4 ; 2, Nathan Forgan, Lus Chr 17-8 ; 3, Owen Lepper, WP 17-5; 4, Kayden Roubideaux, WP 17-2 ; 5, Taryn Candee, Fair 16-10; 6, Austin Brown, Trent 16-8.

Triple Jump: 1, Trace Simonson, WW 38-2 ; 2, Beau Skurdal, Trent 38-1; 3, Orlando Young, Pop 36-6 ; 4, Tevin Messerly, Harl 34-0; 5, Cole Grandchamp, WP 33-2; 6, Romeo Benifla, Hins 27-2.

GIRLS
Team Scores: 1, Glasgow 203; 2, Trenton (ND) 72; 3, Poplar 56; 4, Wolf Point 43; 5, Bainville 31; 6, Saco 20; 7 (tie), Scobey 14; 7, Lustre Christian 14; 9, Whitewater 12; 10, Fairivew 11; 11, Harlem 6; 12, Nashua 4; 13, Hinsdale 2; 14, Frazer 1.

100: Julia Kolstad, Glas; 2, Kylee Stump, Pop 14.01; 3, Brenna Kurokawa, WP 14.02; 4, Emily Kolstad, Glas 14.12; 5, Chye Handran, Scob 14.16; 6, Lextyn Portra, Bain 14.73.

200: 1, Kaity Hove, Trent 27.84; 2, Brenna Kurokawa, WP 28.65; 3, Bailey Funk, Sac 29.38; 4, Emily Kolstad, Glas 29.40; 5, Chye Handran, Scob 29.59; 6, Karissa Liebelt, Glas 30.40.

400: 1, Emily Kolstad, Glas 1:06.55; 2, Kylee Stump, Pop 1:08.40; 3, Annie Antonio, Trent 1:10.00; 4, Joyce Li, Lus Chr 1:21.58; 5, Zoe Glasoe, Nas 1:24.32; 6, Cassie Clampitt, Fraz 1:34.00.

800: 1, Kaity Hove, Trent 2:31.0; 2, Teagan Fossum, Glas 2:33.0; 3, Greta Eder, Trent 2:40.0; 4, Annie Antonio , Trent 2:42.0; 5, Morgan Guttenberg, Glas 2:53.0.

1600: 1, Greta Eder, Trent 6:00.4; 2, Jacque Williams, Trent 7:03.4; 3, Joyce Li, Lus Chr 7:41.6.

3200: 1, Brooke Westby, Glas 13:42.6; 2, Morgan Guttenberg, Glas 13:55.9; 3, Kelsie Neubauer, WP 14:16.7; 4, Joyce Li, Lus Chr 16:16.0.

100 Hurdles: 1, Julia Kolstad, Glas 16.94; 2, Lexi Anaya, Bain 18.59; 3, Emily Hagadone, Pop 19.16; 4, Alaina Sallee, Glas 19.23; 5, Kaylee King, Glas 20.23; 6, Katie Kaiser, Glas 23.42.

300 Hurdles: 1, Julia Kolstad, Glas 53.11; 2, Elise Romo, Bain 54.70; 3, Alaina Sallee, Glas 55.40; 4, Emily Hagadone, Pop 1:09.00.

400 Relay: 1, Glasgow 54.04; 2, Bainville 56.09.

1600 Relay: 1, Glasgow 4:31.23; 2, Trenton 4:40.91; 3, Poplar 4:57.93

Shot Put: 1, Leinie Hughes, Glas 34-9 ; 2, Kayleigh Cummings, WW 30-4 ; 3, Keally Genia, Pop 29-3 ; 4, Abbie Reidle, Bain 28-2 ; 5, Kassidy Schriver, Fair 27-5 ; 6, Casity Boucher, Hins 27-3 .

Discus: 1, Kaitlin Farver, Scob 77-8; 2, Eleena Sherman, Pop 72-11; 3, Kassidy Schriver, Fair 72-1; 4, Caitlyn Whiteman, Pop 71-1; 5, Paytyn Wilson, Bain 69-4; 6, Casity Boucher, Hins 66-11.

Javelin: 1, Jordan Kulczyk, Glas 99-7; 2, Teagan Fossum, Glas 98-8; 3, Emily Hagadone, Pop 95-10; 4, Kayleigh Cummings, WW 89-7; 5, Alex Simensen, Glas 87-0; 6, Cordelia Nickels, Glas 82-6.

High Jump: 1, Kaity Hove, Trent 4-8; 2, Shelby Hanks, WP 4-8; 3, Kaylee King, Glas 4-8; 4, Bailey Chappell, Glas 4-4; 5, Alaina Sallee, Glas 4-4; 6, Laurel Erickson, Fair 4-2.

Pole Vault Varsity: 1, Katie Kaiser, Glas 8-6; 2, Brenna Kurokawa, WP 7-6; 3, Alex Simensen, Glas 7-6; 4, Kaylee King, Glas 7-6.

Long Jump: 1, Karissa Liebelt, Glas 15- ; 2, Jordan Kulczyk, Glas 15-1; 3, Shelby Hanks, WP 14-3; 4, Bailey Funk, Sac 14-0 ; 5, Bailee Vitt, Fair 13-11; 6, Semarah Wells, WP 13-9 .

Triple Jump: 1, Bailey Funk, Sac 30-6 ; 2, Alaina Sallee, Glas 29-0; 3, Skylee Dirden, Harl 28-6; 4, Karissa Liebelt, Glas 27-11 ; 5, Zoe Glasoe, Nas 25-2.