View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Jean Dreikosen Memorial Invitational

Date: 2016-04-30
Jean Dreikosen Memorial Invitational
At Glasgow

BOYS
Team Scores: 1, Savage 92; 2, Westby Grenora 61; 3, Whitewater 55; 4, Culbertson 48; 5, Plentywood 35; 6, Hinsdale 18; 7 (tie), Richey-Lambert 12; 7, Froid-Medicine Lake 12; 9 (tie), Saco 3; 9, Lustre Christian 3, 11, Nashua 2

100 1, Cleve Garman, W-G 11.75; 2, Adam Buxbaum, Culb 12.25; 3, Kade Guenther, W-G 12.27; 4, Tucker Lien, Sav 12.45; 5, Robert Barche, Hins 12.59; 6, Trey Simanton, WW 12.74.

200 1, Bryar Lange, Sav 23.72; 2, Cleve Garman, W-G 23.75; 3, Jesse Black, Plent 24.15; 4, Adam Buxbaum, Culb 24.52; 5, Bryce Osksa, Plent 24.99; 6, Riley Hagler, Sav 25.34.

400 1, Bryar Lange, Sav 52.86; 2, Jesse Black, Plent 55.77; 3, Nate Harris, Plent 57.19; 4, Bailey Christoffersen, F-ML 58.56; 5, Chris DePuydt, Sac 59.55; 6, Parker Serio, Plent 1:03.13.

800 1, Jesse Black, Plent 2:18.47; 2, Taylor Hilyard, Plent 2:18.64; 3, Bailey Christoffersen, F-ML 2:26.40; 4, Seth Prevost, R-L 2:32.32; 5, Wyatt Howard, Plent 2:36.47; 6, Andreas Hoffmann, Culb 2:36.54.

1600 1, Seth Prevost, R-L 5:27.79; 2, Thor Lancaster, F-ML 5:39.33; 3, Jared Stonehocker, Sav 5:41.92; 4, Wyatt Howard, Plent 5:44.12; 5, Lane Murray, LC 6:08.26; 6, Owen Nelson, Sav 6:14.47.

3200 1, Thor Lancaster, F-ML 11:40.12; 2, Wyatt Howard, Plent 11:52.08; 3, Jared Stonehocker, Sav 11:55.72; 4, Dakota Grant, Broc 12:57.96; 5, Owen Nelson, Sav 13:29.96; 6, Chance Parsons, F-ML 14:03.86.

110 Hurdles 1, John McColly, Hins 17.77; 2, Trey Simanton, WW 17.82; 3, Parker Serio, Plent 18.53; 4, Garrett Cayer, R-L 19.60.

300 Hurdles 1, Trey Simanton, WW 44.15; 2, Trace Simonson, WW 44.20; 3, John McColly, Hins 46.97; 4, Cody Scheffelmear, WW 49.67; 5, Garrett Cayer, R-L 49.72; 6, Josh Salveson, Sac 58.85.

400 Relay 1, Westby-Grenora 47.89; 2, Plentywood 48.56; 3, Culbertson 49.59; 4, Froid-Medicine Lake 52.36; 5, Richey-Lambert 53.40.

1600 Relay 1, Plentywood 3:51.51; 2, Froid-Medicine Lake 4:12.95; 3, Richey-Lambert 4:14.87.

Shot Put 1, Trace Simonson, WW 40-05 ; 2, Riley Hagler, Sav 40-04 ; 3, Paxton Miller, Sav 39-01; 4, Ethan Hendrickson, Culb 38-06; 5, Kade Guenther, W-G 38-02; 6, Jeffrey Whitlow, W-G 37-04.

Discus 1, Trace Simonson, WW 127-04; 2, Logan Nickoloff, Culb 112-00; 3, Austin Pederson, Culb 111-05; 4, Riley Hagler, Sav 103-11; 5, Jeffrey Whitlow, W-G 100-03; 6, Teagan Friesen, LC 100-00.

Javelin 1, Paxton Miller, Sav 148-09; 2, Jeffrey Whitlow, W-G 132-11; 3, Kade Guenther, W-G 124-06; 4, Cache Younkin, Hins 124-00; 5, Trace Simonson, WW 122-06; 6, Lance Bengochea, Culb 121-09

High Jump 1, Adam Buxbaum, Culb 6-02; 2, Allan Ekness, W-G 5-10; 3, Kade Guenther, W-G 5-10; 4 (tie), Bryce Osksa, Plent 5-02; 4, Nathan Forgan, LC 5-02; 5, Nolan Viste, Nas 5-02; 6, Cody Scheffelmear, WW 5-00.

Pole Vault 1, Nate Harris, Plent 11-06; 2, Tucker Lien, Sav 10-00; 3, Cache Younkin, Hins 9-06; 4, Paxton Miller, Sav 9-00; 5, Jared Stonehocker, Sav 8-06; 6 (tie), Seth Prevost, R-L 8-00; 6, Chase Brown, R-L 8-00; 6, Owen Nelson, Sav 8-00.

Long Jump 1, Adam Buxbaum, Culb 19-06; 2, Allan Ekness, W-G 18-08 ; 3, Paxton Miller, Sav 18-06; 4, Bryar Lange, Sav 18-01 ; 5, Tucker Lien, Sav 17-05 ; 6, Trey Simanton, WW 17-04 .

Triple Jump 1, Bryar Lange, Sav 42-00; 2, Trace Simonson, WW 39-02 ; 3, Paxton Miller, Sav 39-02; 4, Allan Ekness, W-G 38-01; 5, Bryce Osksa, Plent 35-02 ; 6, Lance Bengochea, Culb 34-05 .

GIRLS
Team Scores: 1, Westby-Grenora 106; 2, Plentywood 50; 3, Froid-Medicine Lake 38; 4, Savage 30; 5, Saco; 6, Whitewater 15; 7 (tie), Nashua 10; 7, Glasgow 10; 9, Richey-Lambert; 10 (tie), Hinsdale 4; 10, Culbertson; 10, Lustre Christian 4.

100 1, Paige Harris, Plent 13.69; 2, Bailey Peterson, W-G 13.74; 3, Joey Pittenger, W-G 13.99; 4, Fallon Garman, W-G 14.20; 5, Hannah Johnson, W-G 14.80; 6, Hannah Anderson, WW 14.86.

200 1, Paige Harris, Plent 27.17; 2, Bailey Peterson, W-G 27.62; 3, Kinley Peterson, W-G 28.02; 4, Farrah Garman, W-G 28.42; 5, Bailey Funk, Sac 28.89; 6, Chelsea Berg, W-G 29.05.

400 1, Paige Harris, Plent 59.95; 2, Kinley Peterson, W-G 1:04.67; 3, Mackenzie Dethman, F-ML 1:06.31; 4, Joey Pittenger, W-G 1:08.03; 5, Taylor Laumeyer, Nas 1:09.98; 6, Togzhan Fazl, R-L 1:11.11.

800 1, Togzhan Fazl, R-L 3:00.95; 2, Faith Longtree, Broc 3:15.88; 3, Nicole Williams, Nas 3:22.34; 4, Zoe Glasoe, Nas 3:24.28.

1600 1, Tawnee Robertson, F-ML 6:32.76; 2, Paige Robertson, F-ML 6:49.57; 3, Rachel Prevost, R-L 7:04.00; 4, Joyce Li, LC 7:35.89; 5, Nicole Williams, Nas 7:42.41.

3200 1, Paige Robertson, F-ML 14:18.74; 2, Rachel Prevost, R-L 14:45.10; 3, Isabella Lawless, WW 15:34.00; 4, Joyce Li; LC 16:20.50.

100 Hurdles 1, Soda Rice, Sav 18.39; 2, Anistyn Young, F-ML 18.84; 3, Morgan Steffins, W-G 23.05.

300 Hurdles 1, Soda Rice, Sav 56.38; 2, Morgan Steffins, W-G 57.77; 3, Anistyn Young, F-ML 1:01.16.

400 Relay 1, Westby-Grenora A 54.04; 2,Westby-Grenora B 57.81; 3, Plentywood 57.81; 4, Froid-Medicine Lake 58.76.

1600 Relay 1, Westby-Grenora A 4:35.67; 2, Westby-Grenora B 4:38.94; 3, Plentywood 4:47.85; 4, Froid-Medicine Lake 5:01.33.

Shot Put 1, Leinie Hughes, Glasg 33-08 ; 2, Kayleigh Cummings, WW 31-06 ; 3, Brynn Salsbury, Sav 30-06 ; 4, Taylor Laumeyer, Nas 30-04 ; 5, Casity Boucher, Hins 28-05 ; 6, Katie Nielsen, W-G 28-00.

Discus 1, Taylor Laumeyer, Nas 98-11; 2, Mackenzie Dethman, F-ML 85-02; 3, Faith Keys, Nas 83-07; 4, Brynn Salsbury, Sav 78-09; 5, Kiana Miller, Sav 77-11; 6, Sara Melgaard, W-G 76-05.

Javelin 1, Bailey Solberg, W-G 111-03; 2, Farrah Garman, W-G 98-02; 3, Kayleigh Cummings, WW 94-09; 4, Hallie Wangerin, Plent 92-06; 5, Faith Keys, Nas 91-08; 6, Brynn Salsbury, Sav 90-03. Hinsdale

High Jump 1, Farrah Garman, W-G 4-08; 2, Brenna Osksa, Plent 4-06; 3, Joey Pittenger, W-G 4-04; 4 (tie), Haley Labatte, F-ML 4-02; 4, Macy Kirkaldie, Culb 4-02.

Pole Vault 1, Paige Harris, Plent 8-06; 2 (tie), Bailey Funk, Sac 8-00; 2, Lexi Joslin, Sav 8-00; 4, Soda Rice, Sav 7-00; 5, Mickayla Johnson, Hins 6-00; 6, Nicole Kelley, Sav 5-06.

Long Jump 1, Bailey Peterson, W-G 15-06 ; 2, Bailey Funk, Sac 14-08 ; 3, Chelsea Berg, W-G 14-01; 4, Morgan Steffins, W-G 13-06 ; 5, Soda Rice, Sav 13-06; 6, Fallon Garman, W-G 12-09 .

Triple Jump 1, Bailey Funk, Sac 30-07 ; 2, Chelsea Berg, W-G 29-11; 3, Fallon Garman, W-G 29-07; 4, Kiana Miller, Sav 29-03 ; 5, Mackenzie Dethman, F-ML 29-03; 6, Brenna Osksa, Plent 28-10.